1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Elektrik fiyatlarında bu bedeller gizleniyor
Elektrik fiyatlarında bu bedeller gizleniyor

Elektrik fiyatlarında bu bedeller gizleniyor

Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu, gelen zamların enflasyonun çok üzerinde olduğunu, gelen zamlardan sonra elektrik fiyatlarının sanayici ve vatandaşları adeta çarptığını söyledi.

A+A-

Ovayola ayrıca elektrik satış fiyatının bileşenlerinin gizlendiğini öne sürdü.

RAPOR YAYINLANDI

Makina Mühendisleri Odası Gazinatep Şubesi Enerji Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “2018 Yılı Elektrik ve Doğalgaz Fiyatları, Tarife Uygulamaları, Maliyetleri Artıran Etkenler ve Yapılması Gerekenler Üzerine Oda Raporu” yayınlandı. Raporda, 2018 yılı içinde elektrik ve doğalgaz fiyatları ile tarifelerdeki değişiklikler ve fiyat artışlarının teknik ve ticari nedenleri irdelenirken, elektrik ve doğalgaz maliyetlerini azaltmaya yönelik öneriler geliştirildi.

BÜYÜK ARTIŞ

2018 Yılında elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki artış enflasyonun çok üzerinde oluduğunu belirten Ovayolu şunları söyledi:”2018 yılı içinde yapılan zamlarla elektrik fiyatları, 2017 yılı sonuna göre konutlarda yüzde 45, diğer tüketici grupları için yüzde 71-72 oranlarında artmıştır. 2019 yılı başında yalnızca konut abonelerine uygulanan yüzde 10 indirimle artış oranı yüzde 30,5’e çekilmiş olmasına rağmen, yıllık elektrik fiyat artışı enflasyondan çok daha yüksek gerçekleşmiştir. Bütün tüketici grupları için 2017 sonu ile 2019 başı arasında elektrik fiyatlarındaki yüzde 30,5 - 72,1 oranlarındaki artışlar, kamuoyuna açıklanan yüzde 20,3 oranındaki yıllık enflasyonun 1,5 - 3,5 katıdır. 2018 yılsonu doğalgaz fiyatları da 2017 sonuna göre konutlarda yüzde 25-37, küçük sanayi kuruluşlarında yüzde 29,5, büyük sanayi kuruluşlarında yüzde 100; elektrik üretimi için yakıt olarak doğalgaz kullanan santrallerde yüzde 146 oranında artmıştır.”

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ MALİYETLERİ AZALMALI

Elektrik satış fiyatının bileşenlerinin gizlendiğini öne süren  Ovayolu,”EPDK tarafından yapılan mevzuat düzenlemesi ile daha önce faturalarda ayrı ayrı görünen perakende enerji, faturalama hizmetleri, dağıtım sistemi kulanım, kayıp/kaçak, iletim sistemi kullanım ve sayaç okuma bedelleri 01.01.2016 tarihinden sonra gizlenerek Enerji ve Dağıtım bedelleri olarak faturalara iki ayrı kalemde yansıtılmaktadır. Bu bedellere ayrıca vergi ve fon tutarları ile KDV’de eklenmektedir. Böylece elektrik abonelerinin hangi faaliyete ne kadar bedel ödediklerini öğrenemeyeceği bir fatura sistemi oluşturulmuştur. Rakamlara göre, sanayicilerin ve üreticilerin rekabet gücü gün geçtikçe azalmaktadır. Tüketici ve vatandaşların ise temel bir hakkı olan enerjiden yararlanma olanağı gün geçtikçe ortadan kalkmaktadır. Raporun incelenmesini, elektrik ve doğalgaz maliyetlerini azaltmaya yönelik önerilerin dikkate alınmasını bekliyoruz.”Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.