1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Elektrik fiyatlarına gizli zam iddiası
Elektrik fiyatlarına gizli zam iddiası

Elektrik fiyatlarına gizli zam iddiası

EMOdan yapılan açıklamada, Şirketlerin uymak zorunda oldukları hedef gereği 2014 yılında yurttaşlardan tahsil edilecek kayıp/kaçak bedelleri indirilirken;...

A+A-

EMOdan yapılan açıklamada, Şirketlerin uymak zorunda oldukları hedef gereği 2014 yılında yurttaşlardan tahsil edilecek kayıp/kaçak bedelleri indirilirken; bu indirim faturaya yansıtılmadan buharlaştırıldı. İletim, dağıtım, perakende satış hizmeti ve sayaç okuma bedellerine, yüzde 5.3lük 2014 yılı enflasyon hedefini de, 2013 yılı için beklenen yüzde 6.8lik enflasyon beklentisini de aşan yüzde 20ler düzeyinde zam yapıldı. TETAŞın yaptığı yüzde 8lik fiyat indirimi de faturalara yansıtılmadığı gibi çıplak elektrik fiyatı da yüzde 0.8 oranında artırıldı denildi.

İNDİRİM FATURALARA YANSITILMADI

Kayıp ve kaçakları indirmek üzere yapıldığı iddia edilen özelleştirmelerde dağıtım şirketleriyle birlikte belirlenen yıllık kayıp ve kaçak hedeflerinin, devirler öncesinde revize edilerek yükseltildiğine işaret edilen açıklamada, Böylece şirketler hedefi tutturamamaları halinde kendilerinin karşılamak zorunda kalacakları bedelden kurtarılmıştı denildi. Dağıtım şirketlerinin kayıp ve kaçak hedeflerinin tutup tutmadığına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmazken, meskenler için faturada birim tüketim başına alınan kayıp ve kaçak bedelinin yüzde 23 azaltılarak, 4.4 kuruştan 3.4 kuruşa indirildiği, buna rağmen, söz konusu indirimin faturalara yansıtılmadığı savunuldu.

2 MİLYAR TL FAZLADAN TAHSİLAT NASIL YAPILDI?

Paging.create(2, 1);

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.