1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Elektriği güneşten alacak
Elektriği güneşten alacak

Elektriği güneşten alacak

Engelsiz Yaşam Merkezi bundan böyle elektriğini güneşten alacak.

A+A-

Engelsiz Yaşam Merkezi’nin çatısına, konumlandırılan 168 kilovat saat kapasiteli güneş enerjisi panelleri, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma, Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Daire Başkanlığı kontrolünde tamamı hibeyle yapıldı. Proje sayesinde merkezin elektrik ihtiyacının tamamı karşılanacak. Ayrıca GBB tarafından 2015 yılından itibaren toplamda 2 megavat Güneş Enerji Santrali, 4 megavat biyogaz enerji santrali kurulumu gerçekleştirildi. 

TÖREN DÜZENLENDİ

Büyükşehir Belediyesi  tarafından Engelsiz Yaşam Merkezi’nde kurulan Güneş Enerjisi Santral Açılışı ve Güneş Enerjisi Projelerinin Finansman Paneli için tören düzenlendi. 

ENGELLİ DOSTU GAZİANTEP

Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Engelsiz Yaşam Merkezi öğrencilerinde gördüğü yaşama sevincinin kendisini umutlandırdığını belirterek, “Engelli dostu Gaziantep, engelsiz Gaziantep, Engelsiz Türkiye için yeşil Gaziantep, yeşil Türkiye için Kapsayıcı Gaziantep, Kapsayıcı Türkiye için bu öğrencilerimizin mutluluğu doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor. Bu yol, mutluluk yolu, bu yol kardeşlik yolu. Bu yolculukta merhamet, rahmet, sevgi ve doğa var. 20 yıl öncesine kadar engellinin ne adı ne de hukuku vardı. Almanya’dan gelen misafirlerimiz, az önce bizlere ne kadar şanslı olduğumuzu söylediler. Engellilerin daha öncelerinde evlerinden çıkacak öz güvenleri yoktu. Bunun yanında engellilerin evde bakım hizmetiyle ilgili ciddi sorunları vardı. Bunların aşılabilmesi için önce hukuki düzenlemeler gerekiyordu” dedi. 

EKONİMİYİ EKOLOJİYE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ

Çok kıymetli bir çalışma için burada olduklarının altını çizen Başkan Şahin, “Almanya bu çalışmada bizim müttefikimiz. Ekonomiyi ekolojiye dönüştürmek için buradayız. Engelsiz Yaşam Merkezi’ndeyiz. Engelsiz Yaşam merkezi adıyla çok kurum gördük. ‘En güzelini ve en örnek olunasını bir inşa etmeliyiz’ dedik. Kamuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın onayını alan ilk yer Engelsiz Yaşam Merkezi oldu. O yüzden bütün çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. İşi ehline verdiğinde bu başarı zaten kaçınılmaz oluyor. Bizim ekipte de her iş uzmanının elinde. Bu iş ekip işi, lider tek başına hiçbir şey yapamaz. Bu ekip 2 milyonun bizlere emanet olduğunun farkında. Biz bu emanetin hesabını vereceğiz. O yüzden sorumluluklarımıza göre hareket etmeliyiz” diye konuştu. 

ESMAİL: ENERJİ PROJELERİNİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ YAPIYOR

GIZ Ülke Direktörü Rubeena Esmail, yenilenebilir enerjinin insanlığın geleceği olduğuna dikkati çekerek, “Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’le birçok kez çalışma fırsatı bulduk. Kendisi yenilenebilir enerji çatısı altında birçok projenin de yerel anlamda öncülüğünü yapıyor. Gaziantep halkı, Başkan Şahin’in yerel çapta örnek niteliği taşıyan bu çalışmalarına doğrudan tanık olduğu için çok şanslı” ifadelerini kullandı. 

VİEKER: ENGELLİ BİREYLERİN İHTİYAÇLARINA DESTEK SAĞLANABİLİR

GIZ REMI Projesi Direktörü Melanie Vieker, ise konuşmasında şunları söyledi: ““Başkan Şahin’in ‘meselenin cinsiyetle değil, ehliyetle ilgili olduğunu’ daha önceki konuşmalarında ifade ettiğine tanık olmuştum. Yine Başkanımız Fatma Hanım iyi bir teknisyen ya da mühendisin kadın-erkek ayrımından farklı olarak tecrübe ve deneyimle ilişkili olduğunu söylemişti. Bu projede de iki kadın teknisyenimiz aktif olarak yer aldı. Engelsiz Yaşam Merkezi için önemli bir adım atıldı”” 

KÜÇÜKPARMAK: ENERJİ KONUSUNDA CİDDİ ÇALIŞMALAR YAPIYOR

GSO Yönetim Kurulu Üyesi Başar Küçükparmak, şunları söyledi: “Engelleri aşmak ve akabinde bireylerimizi topluma kazandırmak bizim için çok önemli. İşte tam da bu noktada bulunduğumuz bu merkezin, önemi ortaya çıkıyor. Ben de şahsım ve Gaziantep Sanayi Odası adına bu güzel merkez için Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’e ve ekibine teşekkürlerimi sunuyorum. ” HALİL ŞARKLI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.