1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. EL-BAB'TA İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ AÇILDI
EL-BAB'TA İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ AÇILDI

EL-BAB'TA İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ AÇILDI

Suriye'nin Cerablus Kenti’nde daha önce açılan Meslek Yüksekokulu’nun ardından, Gaziantep Üniversitesine bağlı üç fakülteden birisi olan El-Bab İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, eğitim öğretime açıldı.

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onaylaması ve 4 Ekim’de resmi gazetede kurulma kararının yayınlanmasıyla, öğrenci kayıtları da kısa sürede tamamlanan El-Bab İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin eğitime başlaması nedeniyle düzenlenen törende konuşan Koordinatör Vali Şenol Esmer, Fırat Kalkanı Harekatı sonrası El-Bab'ın güvenli bölge haline getirildiğini ve insanların geriye dönüşünün normalleştiğini söyledi. Birçok şeyin normale döndüğü bölgede, insanların sosyal yaşam faaliyetleri için talep ve isteklerinin karşılandığını ifade eden Esmer, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İnsanların istekleri güvenli bir sokak, eğitim görebilecekleri ilk ve ortaokul ile liseler, sağlık hizmetlerini alabileceği tesisler. Bu istekler karşısında Türkiye'nin yardım ve desteğiyle yerelde meclisler oluşturuldu. Buradaki yerel meclisteki arkadaşlarımıza Türkiye'nin vermiş olduğu destekle yol arkadaşlığı yaptık. Bugün geldiğimiz nokta itibariyle 60 bin öğrencimiz ilk, ortaokul ve liselerde eğitim görüyor. Bunun yanında yerel polisler güvenliği sağlamaktadır. Tamamı Türkiye Cumhuriyeti sermayesi ile yapılan El-Bab Hastanemiz bugün hizmet vermeye başlamıştır. 193 cami onarılarak ibadete açılmış durumda. Bu bölgede altyapıya yönelik çalışmalarımız da tüm hızıyla sürüyor. El-Bab'ın yıl sonuna kadar elektrik ve su gibi eksik kalan bazı ihtiyaçları da giderilmiş olacak.”

acild.jpg

EĞİTİM HAKKI KUTSALDIR, DEVAM ETMELİDİR

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür de bugünün, Türkiye ve savaş sonrası hayatını idame ettirmeye çalışan Suriyeli gençler için büyük önem taşıdığını söyledi. Zulmün ilelebet devam etmeyeceğinin bilinen bir durum olduğunu vurgulayan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Gaziantep Üniversitesi’nin Suriye’deki savaşın başlamasından sonra Türkiye’ye kaçan gençlerin eğitimleri için gereken her türlü fedakarlığı yaptığını, kendi dillerinde eğitim imkanı sağlandığını vurgulayarak şunları söyledi: “Bu süreç içerisinde bir taraftan özgürlük mücadelesi verilirken diğer taraftan da insani yaşam standartlarını yükseltmek ve kutsal eğitim hakkını da devam ettirmek gerekiyor. Bu yüzden Gaziantep Üniversitesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın çizmiş olduğu vizyonla birlikte, bir taraftan ordumuz diğer taraftan Türk milleti, burada topyekün bir şekilde asayiş ve güvenliği oluşturup insani yaşam standartlarını yükseltirken, diğer taraftan da eğitim kampüsleri açma kararı almıştır. 2011 yılından beri devam eden bu süreçte Gaziantep Üniversitesi, öncelikli olarak Türkiye'ye gelen Suriyeli gençlere yüksek öğretimin kapılarını açarak onlara yüksek öğretim imkanı tanıdı. Arkasından kendi ana dilleriyle eğitim yapabilmeleri için Arapça eğitim programları başlatıldı."

BARIŞ GÜVERCİNİ UÇURULDU

El-Bab İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi Üsame Hüseyin de savaştan dolayı eğitimini tamamlayamadığını ve açılan fakültenin kendisi gibi birçok genç için büyük bir fırsat olduğunu belirterek, "Biliyoruz ki bizlerin eğitime devam etmesi, bizim şahsi çıkarlarımız için değil, ümmetimizin bir yarar ve faydasınadır" dedi. GAÜN Üst Yönetimi ve Senato üyelerinin çoğunluğunun katıldığı açılışta, Suriyeli yetkililer de açılan fakülteden dolayı teşekkürlerini iletti. Beyaz barış güvercinlerinin de uçurulduğu açılışta, konuşmaların ardından katılımcılar derslikleri gezip, öğrencilerle sohbet etti.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.