1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ekinci sıkıntılı
Ekinci sıkıntılı

Ekinci sıkıntılı

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Ekinci, Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde çalışan yardımcı sağlık personeline uygulanan performans...

A+A-

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Ekinci, Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde çalışan yardımcı sağlık personeline uygulanan performans kriterlerinin üniversite hastanelerinde uygulanmamasının sağlık hizmetlerini olumsuz etkilediğini bildirdi. Ekinci, "Sağlık Bakanlığı'nın sağlık kuruluşlarındaki personeline ödediği ücret arasındaki farkın, hastanemizin tüm öğretim üyelerince kendi ceplerinden sağlanan para ile karşılanması şeklinde bir karar alındı" dedi.

Prof. Ekici, yaptığı yazılı açıklamada, Haziran 2007'de Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan atamalar sonucunda GAZÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 107 hemşire kontenjanı verildiğini ifade etti. Hastaneden, ayrılan hemşirelerin sayısının mevcut hemşire sayısının yüzde 30'undan fazla olduğunu belirten Prof. Ekinci, "Bu durumda, sağlık hizmetleri, tüm personelin üstün özverilerine ve çağdaş araç-gereç donanımına rağmen gerektiği şekilde yapılamayacak, yani kapasite yüzde 30 azalacak, hastaneye başvuran her üç hastadan birine gerekli gerektiği şekilde ilgi gösterilemeyecektir" dedi.

KENDİ CEPLERİNDEN ÖDEYECEKLER

P>"Üniversitenin elinde olmadan ortaya çıkan bu olumsuzluğu gidermek amacıyla 26 Haziran 2007 tarihinde acilen toplandı" diyen Ekinci, "Genel kurulumuz tarafından yardımcı sağlık personelimize, Sağlık Bakanlığı'nın kendi personeli için uyguladığı ücrete yakın bir ödeme yapılması gerektiği, bu amaçla yardımcı personelimizin ücreti ile Sağlık Bakanlığı'nın sağlık kuruluşlarındaki personeline ödediği ücret arasındaki farkın, hastanemizin tüm öğretim üyelerince kendi ceplerinden sağlanan para ile karşılanması şeklinde bir karar alandı. Bu durumda, yardımcı sağlık personelinin diğer kurumlara geçmesinin önüne geçilebileceği düşünülmektedir" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.