1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitimdeki yerimiz içimizi yakıyor
Eğitimdeki yerimiz içimizi yakıyor

Eğitimdeki yerimiz içimizi yakıyor

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2019 alt ham puan ortalamalarına göre il sıralamaları açıklandı.

A+A-

 Geçtiğimiz yıl 334,22 puan ortalamasıyla 63. sırada yer alan Gaziantep, bu sene 5.16 ortalama puan, 30,94 net sayı ile Türkiye’de 66.sırada yer aldı. Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez, sorulara doğru yanıt sayısına bakıldığında Türkiye’de 66.sırada yeraldığınmızı belirterek, “Ekonomik gelişmişliği ve sanayileşmesiyle övünüyoruz ancak Gaziantep’in eğitimde son sıralarda yer alması içimizi yakmaktadır” dedi. 

SORULAR GEÇEN YILA GÖRE DAHA KOLAY

Milli Eğitim Bakanlığı’nca, (MEB) 2019 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi sınav sonuçları ile birlikte sonuçların değerlendirildiği 2019 Ortaöğretim Kurumları Merkezi Sınav Raporu açıklandı. Rapora göre 2019 LGS’de öğrencilerin en başarılı olduğu ders Türkçe, en başarısız olduğu ders de matematik olmuş. Kız öğrenciler ‘doğru cevap’ sayısında, matematik hariç tüm testlerde erkek öğrencileri geçtiğini görüyoruz. LGS’ye 1 milyon 29 bin 555 öğrenci girmiştir. Bu sınavda  tüm sorulara 565 öğrencinin doğru cevap verdiği, bu öğrencilerin de 66 farklı ilde bulunduğu belirtildi. Bu durum bize  geçen yıla göre sınav sorularının daha kolay veya daha doğru hazırlandığını gösterebilir. Çünkü geçen yıl uygulanan sınavla adeta öğrenciler eğitimden soğutulmuş ve çalışma azimleri yok edilmişti.

ÖĞRENCİLER MATEMATİKTE BAŞARISIZLAR

1 milyon 29 bin 555 öğrencinin sınava katıldığını belirten Ali Ersönmez, şu değerlendirmelerde bulundu:”Türkçe’de  53 bin 264 öğrenci, matematikte 5 bin 794 öğrenci, fen bilimlerinde  5 bin 56 öğrenci, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük testindeki soruların tamamını 235 bin 995 öğrenci, din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde 116 bin 246 öğrenci, Yabancı Dil alt testindeki soruların tamamını 97 bin 446 öğrenci doğru cevaplarken, 2017-2018 eğitim öğretim yılında ilk kez uygulanan liselere geçiş sınavında binlerce öğrenci Matematik ve Türkçe sınavlarında başarısız olduğu tespit edilmiştir. Ortaokuldan mezun olan öğrencilerin yüzde 85’inin sınava girmesi, ve yüzde 15’nin sınava girmemesi öğrencilerin MEB’in sınavsız yerleştirme modeline olan güvensizliğini ve ayrıştırıcılığını göstermektedir. Adaylar 20 soruluk Matematik testinde ortalama 5 doğru yanıt verebildiği,  öğrencilerin 20 soruluk Fen Bilimleri testindeki doğru yanıt ortalaması ise 9,97 olduğu görülmektedir. Öğrencilerin matematik testindeki başarısızlığı ortaya çıkmaktadır. Aslında öğrencilerin sözel derslerde de yeteri başarıyı sağlamadığını veriler ve rapordan görebilmekteyiz.”

EĞİTİMİN HALİNİ GÖSTERİYOR

Ailelerin eğitim düzeyi arttıkça öğrencilerin başarılarının da arttığının gözlemlendiğini belirten Ersönmez, “Türkçe testindeki 20 soruya ortalama 11,75,  İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük testi ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testindeki doğru yanıtlarının ortalaması sırasıyla 6,88 ve 6,83 ve ortaokul mezuniyetine kadar yedi yıl zorunlu İngilizce dersi alan öğrenciler, 10 soruluk İngilizce testine ortalama 4,65 doğru yanıt verebilmesi eğitimin halini ve getirildiği durumu apacık ortaya koymaktadır. Bu yıl cevaplama süresinin artırımına rağmen (80 dakika)  öğrencilerin büyük bölümü, soruların yarısını boş bırakması sınavla, uygulanan eğitim müfredatın çelişkisini ortaya koymaktadır. Ailelerin eğitim düzeyi arttıkça öğrencilerin başarılarının da arttığının açıklandığı rapora göre,  anne eğitim düzeyi ilkokul olan öğrencilerin puan ortalaması 278,89, lisansüstü olan öğrencilerin puan ortalaması ise 406,75 olarak belirlendi. Bu da bize insan yaşamı, toplumun geleceği için eğitimli olmanın gereğini açıklamaktadır” dedi.

GAZİANTEP’TE 17 ÖĞRENCİ TAM PUAN ALDI

Gaziantep’te tam puan alan öğrenci sayısının 17 olduğunu, ama bir ilin, ülkenin eğitim kalitesi, niteliğinin bireysel başarılarla ölçülemeyeceğini dile getiren Ersönmez, “Ayrıca eğitimdeki kalite, gelişmişlik, verimlilik ölçütü sınavlar da değildir. Sınavlar esas alınsa bile ilimizin, ilçelerin, okulların başarısı sınava giren tüm öğrencilerin ortalama seviyesi ile ölçülmelidir.  Eğitimdeki sorunları, yetersizliği bireysel başarıların arkasına sığınarak ört pas edemeyiz. Sorulara doğru yanıt sayısına bakıldığında Gaziantep’in 30,94 net sayı ile Türkiye’de 66.sırada olduğu görülmektedir. Gaziantep’in ekonomik gelişmişliği ve sanayileşmesiyle övünülürken, yine şehirleşmenin, medeniyetler, uygarlıklar ve insanlığın beşiği olan Gaziantep’in eğitimde son sıralarda yer alması içimizi yakmaktadır. Gaziantep’te eğitimin sorunların çözümünde de sonlarda olduğunun ispatıdır.” dedi.

CİDDİ PLANLAMALAR YAPILMALI

MEB yetkilileri ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaya çıkan bu tabloya karşı uzun ve kısa vadeli ciddi planlamalar yapması gerektiğini belirten Ersönmez şöyle konuştu:”Her şeyden önce Milli Eğitim yetkilileri, eğitim bileşenlerini, velileri, öğrencileri, tüm sendikaları, bilim kurumlarının sürece katılımını sağlamakla mükelleftir. İlimizde eğitimde ulaşmada fırsat eşitliği oluşturulmalı, okullaşma velilerin ve öğrencilerin isteğine göre sağlanmalı, öğretmen ve derslik yetersizliği giderilmeli, ikili öğretim kaldırılmalı, okullar birer Kültüphane haline getirilmeli. Okulların sosyal, sportif, sanatsal ve  kültürel alanları oluşturulmalı. Eğitime yeteri bütçe ayrılmalı, doğru yatırımlar yapılmalı. Çalışma güçlüğü olan farklı bölgelerde öğretmenlere pozitif ayrımcı (özlük, ekonomik) haklar tanınmalı. Öğretmenlerin devamlılığı için çalışma koşulları ve kentteki yaşam şartlarının iyileştirilmesi önemlidir. MEB ve MEB’e bağlı kurumların insanlığın, doğanın, yaşamın, dünyadaki gelişmelerin,hızla değişen  teknolojiye ve ihtiyaçlara yanıt olabilecek, nitelikli, kamusal, eşitlikçi, demokratik, bilimsel bir eğitim anlayışına uygun şekilde eğitim sistemini planlamalıdırlar.’ Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.