1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitimdeki sorunlar büyüyor
Eğitimdeki sorunlar büyüyor

Eğitimdeki sorunlar büyüyor

DEVA Partisi Gaziantep Eğitim Politikaları Başkanı Av. Kemal Akaltun, Eğitimdeki sorunların her geçen gün arttığını söyledi.

A+A-

Akaltun, “Okul ve öğretmen sorunu derinleşerek sürdü. İkili ve taşımalı eğitim garabetleri devam etti. Eğitimdeki eşitsizlik had safhaya ulaştı, barınma ve beslenme problemleri derinleşti. Kısacası velilerin ve öğrencilerin mutsuz olduğu bir yarı yılı geride bıraktık” dedi.

Eğitimdeki sorunların artarak sürdüğünü kaydeden Akaltun, “ Gaziantep hem ihracat hem gastronomi hem de istihdamda yakaladığı başarıyı maalesef eğitimde yakalayamadı. Geçen hafta kentimizde bulunan 687 bin öğrenci karne heyecanı yaşadı. Her yıl yeni eğitim öğretim yılına sorunların çözülmesi, çocukların iyi ve eşit şartlarda bir eğitim alması temennisiyle başlıyoruz, ancak her zaman da hayal kırıklığı yaşıyoruz. Tüm umutlarımıza rağmen eğitimde ki sorunların katmerleştiği bir dönemi yaşıyoruz”

SADECE OKUL YAPILIYOR

Akaltun, “Yıllardan beri sorunları ve sıkıntıları dile getirmemize karşın kentin yönetenlerin eğitim için sadece okul yaptırmaktan başka bir şey yapmadıklarına şahit oluyoruz. Kentimizdeki sorun sadece okul eksikliğinden ibaret değil. Öğretmen eksiğini, sınıfların kalabalık olmasını, taşımalı eğitim sistemini, eğitimdeki eşitsizliği, okulların fiziki altyapısı, çocukların yeterince beslenememesini, okullardaki temizlik, hijyen ve personel eksikliği hiç konuşulmuyor. Daha da önemli Gaziantep’i eğitimde üst sıraları nasıl taşırız denilmiyor. Hiç kimse buna kafa yormuyor. Eğitim de her şey güllük-gülistanlık gibi gösteriliyor. Gaziantep, eğitimde bulunduğu konumu hak etmiyor. İhracat, gastronomi de ve istihdam rekorlar kıran şehrimizin eğitimde de rekorlar kırması gerekiyor, DEVA Partisi olarak eğitimde yaşanılan sorunları biliyor ve bu konuda ki çözüm önerilerimiz hazır. Eğitim Eylem Planımızı kamuoyuyla paylaştık. İlk olarak, eğitime bakış açımızın zihinsel alt yapısını bir eğitim anayasası şeklinde belirledik. İkinci sırada, eğitim sisteminin mekanik ana çerçevesini oluşturduk ve hareket alanlarını tanımladık. Üçüncü olarak eylemlerimizi, 22 ayrı konu başlığı altında tanımladık. Son olarak, çözüm odaklı hedeflerimizi, ülkemizin ekonomik ve toplumsal atılımını destekleyen bilim, teknoloji, inovasyon ve tersine beyin göçü konularında eylemlerimiz ile eğitim sistemimizi çerçeveledik.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.