1. YAZARLAR

  2. Tayfun Eser

  3. Eğitimde Teknolojik Gelişmeler
Tayfun Eser

Tayfun Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitimde Teknolojik Gelişmeler

A+A-

Eğitim bilgi çağıyla birlikte klasik anlayıştan kurtulmuş, geleneksel yöntemlerini geride bırakmış teknolojiyle iç içe girmiştir. Bilgi çağının inanılmaz yükselişi küresel dünyanın eğitime bakış açısının da değiştirmiştir.

Geleneksel eğitim anlayışında dört duvarla çevrili bir okul, kara tahta ve bir tebeşirle eğitim alan öğrenciler günümüzde bilişim çağının gereksinimleriyle donatılmış okullarda eğitimini sürdürmektedir.

Ülkemizde eğitimi teknolojik gelişmelere uygun donanımlı sınıfların sayısı her geçen yıl artmaktadır. Özellikle Fatih projesi kapsamında her sınıfa akıllı tahtaların yerleştirilmesiyle öğrencilerin öğrenme modellerinde bir gelişme sağlanmıştır. Bu gelişmeye en hızlı uyum sağlayan kesim ise tabiî ki öğretmenlerimiz olmuştur.

Ayrıca yeni dönemde Milli Eğitim Bakanlığının belki de en güzel çalışma alanlarının oluşturduğu ‘EBA’ uygulaması öğrencinin okul içinde bilişimsel entegrasyonuyla paylaşım modeli geliştirildi. Bu sistemle öğrencilerimiz istedikleri zaman bilgiye ulaşabilecek, çeşitli eğitsel videoları izleyebilecek, kendi geliştirdiği projelerini okulundaki diğer öğrencilerle her an paylaşabilecek. Tüm bu noktada öğrencinin bilge, beceri ve tecrübelerini de sistem izleyebilecek ve somut bir sonuç ortaya koyacak.

Akademik anlamda da güzel gelişmeler yaşanıyor. Öğrencinin akademik başarıları yine aynı sistem çerçevesinde takip edilecek, öğrencinin eksik konuları, ağırlık vermesi gereken konuları ve başarılı olduğu konuları da hem veliye hem öğrenciye somut bir şekilde gösterecek. Geliştirilmiş e-rehberlik modülü sayesinde öğrencilerin kişisel ve sosyal gelişmeleri de adım adım takip edilmektedir.

Mesleki eğitimin yenilikçi anlayışla yeniden değerlendirildiğini de görüyoruz. Kurulan atölyelerde öğrencilerin uygulamalı olarak yeteneklerini keşfettiği ve böylece ilgi alanlarına uygun mesleki rehberliğin aslına uygun yapıldığını ilerleyen dönemlerde göreceğiz.

Gelecekte ülkemizi ve dünyayı neler bekliyor soruna karşı ülkemizde bilimsel çalışmaların da arttığını söyleyebiliriz. Yapay zeka, robatik kodlama, elektrikli araç modelleri, 3D yazıcılar gibi teorikten çok uygulama alanlarına sahip derslerin çağımızın gereksinimi karşılayacak alt yapı oluşturulmaktadır.

Endüstriyel devrimin yaşandığı 21. Yüzyılda sanal gerçeklik boyutunu da görmezden gelemeyiz, Eğitimden sağlığa her alanda kendini hissettiren teknolojik yenilikleri ülkemiz olarak takipçisi olmak ve aynı zamanda öncüsü olmak zorundayız. Eksiklerimiz muhakkak mevcut ama bu gelişmeleri de görmezden gelemeyiz. Eleştiri yapacağız ama çözümleri de sunacağız.

Ülkemiz olarak teknolojik altyapımız var. Bu altyapının üzerine zekâ ve üretim gücünü de eklediğimizde teknolojik gelişmelerin öncüsü olabiliriz. Esenlikler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar