1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Eğitimde rol model oduk
Eğitimde rol model oduk

Eğitimde rol model oduk

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının iş birliği çerçevesinde gerçekleştirilen "Okulum Temiz Projesi" kapsamında okullara sertifikaları dağıtıldı.

A+A-

Akkent Kongre Merkezi'nde düzenlenen sertifika dağıtım törenine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank video konferans yöntemiyle katıldı. Varank, "Uygulama aşamasını başarıyla geçen okulları da Okulum Temiz belgesiyle belgelendirmeye başladık. Gaziantep işte burada büyük bir başarıya imza attı, biz de bu başarıyı rol model olsun diye tüm Türkiye’ye duyurmak istedik" dedi. Konuşmasında Gaziantep’e örnek çalışması için teşekkür eden Bakan Selçuk, “Bu çalışmalara Sayın Valimiz,  Sayın Başkanımız rehberlik ediyorlar. Milli Eğitimin ne zaman bir işi olsa, bu tablet olur, okul olur, arsa olur her ne olursa olsun sanki Milli Eğitim Bakanlığı içinde değil de bütün Türkiye Bakanlığı diyebileceğimiz bir bakanlık gibi hareket eden bir Valimiz, Başkanımız var. Arkadaşlarımız Milli Eğitimin her derdini kendine dert edinmiş. Bundan dolayı gözümüz arkada değil. Gaziantep ile ilgili çok büyük müjdeleri görüyoruz, yaşıyoruz ve yaşayacağız. Ben Gaziantep’i artık çevre İllerle yarışan, karşılaştırılan bir İl olarak görmüyorum. Gaziantep’i artık Newyork, Tokyo, Londra ile karşılaştırılan bir şehir olarak görmek istiyorum ve bu yolda hızla ilerliyor. Bu bize büyük bir memnuniyet veriyor” ifadelerini kullandı.  

ÜÇ AYAKTA GERÇEKLEŞTİ

 Gaziantep Valisi Davut Gül ise projenin malzemelerin temin edilmesi, öğretmenlerin eğitimi ve denetim sistemi olarak üç ayakta gerçekleştiğini söyledi. Yaklaşık 6 milyon liralık malzeme temin edildiğini aktaran Gül, kentteki 1157 okulun tamamının sertifika almaya hak kazandığını belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de Ankara'dan bağlandığı törende, projenin Gaziantep için çok önemli olduğuna dikkati çekerek çocukların ve ailelerinin sağlığı konusunda hızla çalışma yürüttüklerini söyledi. Şahin, "Okulun güvenli olması için bütün malzemeleri temin ettik. 1157 okulda maliyeti 6 milyon lira." dedi. İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe ise okul müdürleri aracılığıyla tüm alt yapıyı hazırladıklarını, daha sonra eğitimlere geçtiklerini anlattı.

OKULLAR PAZARDAN DAHA GÜVENLİ

Bakan Selçuk, konuşmasında, İzmir'de meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet yaralılara şifa diledi, İzmir halkına geçmiş olsun dileklerini iletti. Bakan Ziya Selçuk, şöyle konuştu: "Salgının yükselişte olduğu şu dönemde aldığımız tedbirler vasıtasıyla okulların çarşıdan, pazardan, sokaktan daha güvenli olduğunu ispat etme imkanı bulduk. Bu toplantı bile Türkiye'nin sinerjisini, el birliğiyle neler yapılabileceğini göstermek için tek başına yeter. İnşallah bundan sonra okullarla ilgili velilerin beklentisini çok daha yüksek seviyede karşılayacak seviyeye geleceğiz. Bize dediler ki 'Okulları açarsanız veliler yüzde 34 oranında katılım gösterilecek, araştırmalar onu gösteriyor' ama şu an yüzde 80'leri aşan bir veli-öğrenci katılımı var. Bu ne demektir; 'Ben geldim okulları gördüm, okulların şartlarına baktım ve mutlu olduğum için çocuğumu okula gönderme konusunda kararsız kalmadım."

VARANK: BÜYÜK BİR BAŞARIYA İMZA ATILDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise İzmir depreminde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara da acil şifalar diledi. Okullarda yüz yüze eğitimi sağlıklı ve güvenli koşullarda gerçekleştirmek adına geçen aylarda Milli Eğitim Bakanlığı ile önemli bir protokole imza attıklarını anımsatan Varank, şunları söyledi: "İki bakanlığımız iş birliği içinde çalıştı ve eğitim kurumlarına yönelik Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzunu hazırladık. Kılavuzda okula girişte hangi kontrollerin yapılacağı, sınıflarda sıra dizilimi ve yerleşim planı detayları, havalandırmanın nasıl sağlanacağı, şüpheli bir durumla karşılaşıldığında, uygun alanın belirlenip ilgili kişilerin izole edilmesi gibi farklı konularda kuralları belirledik. Servisler, derslikler, oyun alanları, laboratuvarlar, öğretmen odaları ve yemekhaneler gibi tüm yerlerde hijyenik koşulların sağlanıp planlı olarak sürdürülmesini amaçladık. Uygulamaya geçen devlet okulları Milli Eğitim Bakanlığımıza, özel okullarsa TSE'ye başvurdular. Ekiplerimiz bu okulları yerinde denetleyip kontrol ve belgelendirmesini yaptılar. Uygulama aşamasını başarıyla geçen okulları da Okulum Temiz belgesiyle belgelendirmeye başladık. Gaziantep işte burada büyük bir başarıya imza attı, biz de bu başarıyı rol model olsun diye tüm Türkiye’ye duyurmak istedik."

RİSK UNSURU ORTADAN KALKMALI

Bakan Varank, valilik, büyükşehir belediyesi ve bakanlıkların üstün çabaları sonucunda Gaziantep'teki bin 157 okulun tamamının Okulum Temiz Belgesini almaya hak kazandığını aktararak, "Bu kayda değer başarıda, takım ruhunun payı gerçekten çok büyük. Bakanlıklarımızla yerel idareler arasındaki 7/24 iş birliği ve hedefe odaklanma bize bu başarıyı getirdi. Okulum Temiz Belgesi sayesinde çocuklarımız hijyen şartları en üst seviyeye taşınmış ve gerekli tedbirleri alınmış ortamlarda eğitim hayatlarına devam ediyorlar. Velilerimiz, evlatlarını gönül rahatlığı içinde okullarına gönderirken çocuklarımız da salgının yayılmasında bir risk unsuru olarak inşallah gündeme gelmeyecek." ifadelerini kullandı.

GÜL BİLGİ VERDİ 

Vali Davut Gül ise projenin malzemelerin temin edilmesi, öğretmenlerin eğitimi ve denetim sistemi olarak üç ayakta gerçekleştiğini söyledi. Yaklaşık 6 milyon liralık malzeme temin edildiğini aktaran Gül, kentteki 1157 okulun tamamının sertifika almaya hak kazandığını belirtti.

ŞAHİN ANKARA'DAN BAĞLANDI 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de Ankara'dan bağlandığı törende, projenin Gaziantep için çok önemli olduğuna dikkati çekerek çocukların ve ailelerinin sağlığı konusunda hızla çalışma yürüttüklerini söyledi. Proje kapsamında yapılan çalışmaları ve temin edilen malzemeleri anlatan Şahin, "Okulun güvenli olması için bütün malzemeleri temin ettik. 1157 okulda maliyeti 6 milyon lira." dedi. 

TEPE: TÜM ÖNLEMLER ALINDI

İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe ise okul müdürleri aracılığıyla tüm alt yapıyı hazırladıklarını, daha sonra eğitimlere geçtiklerini anlattı. Tepe, "Gaziantep'te 600 bin öğretmen, 600 bin veliye eğitim verdik. Bu protokolün gereklerini yerine getirerek 1157 okulun tamamı belgeli oldu. Hayırlı olsun." diye konuştu.

VEKİLLER GÖRÜNTÜLÜ BAĞLANDI

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak da video konferansla bağlandığı toplantıda, yüz yüze eğitimin önemine dikkati çekerek projede emeği geçenlere teşekkür etti. MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay da görüntülü bağlantı yaptığı toplantıda, dünyanın zorlu bir dönemden geçtiğini, yapılan çalışmalarla yüz yüze eğitimin daha güvenli gerçekleşeceğini belirtti. Konuşmaların ardından sertifikalar dağıtıldı. AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.