1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitimde 'Paran kadar konuş'
Eğitimde 'Paran kadar konuş'

Eğitimde 'Paran kadar konuş'

Yeni bir eğitim-öğretim yılı öncesi yine okullarda kayıt parası alındığı iddiaları başladı.

A+A-

 Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez, velilerin çocuklarını adres dışında bulunan okullara kayıt ettirmeleri sırasında yüklü kayıt paraları ödemek zorunda kaldıklarıyla ilgili şikayetler aldıklarını söyledi. Ersönmez, “Devlet okulları herkesin parasız eğitim hakkının olduğu okullardır. Bu yasal zemin korunması gerekirken, şu an her yerdeki  asıl gerçeklik; ‘paran kadar eğitim’ olmuştur” dedi.

ZORUNLU BAĞIŞ ALIYORLAR

2019/2020 eğitim ve öğretim yılı başlamadan velilerin büyük bir telaş, kaygı ve belirsizlikle hazırlıklarını sürdürdüğünü belirten Ali Ersönmez, özellikle İlkokul, ortaokullara kayıtta adres değişiklikleri, taşınmalar,  okul içi sınıf ve öğretmen arayışları ile velilerin “gemisini kurtaran kaptandır” anlayışına düştüklerini  söyledi. Ersönmez, “Her veli daha iyi okul, daha iyi öğretmen, daha iyi sınıf” telaşı ile  kaygılarını bizlere ulaştırmaktalar. Anne ve babalar semtlere göre, okul ve sınıf popülerliliğinin telaşındayken de aynı zamanda toplanan (zorunlu) bağışlardan da şikayetlerini yansıtmaktadırlar, basında da bunları duyabilmekteyiz. İilimizde ise veliler,  az öğrencili sınıflar, tam gün eğitim yapana okullar, fiziksel koşulları daha yeterli ve güvenli okulların peşine düşmüşlerdir. Çünkü ilimizde ikili eğitim, kalabalık sınıflar, öğretmen eksiği, ücretli öğretmen uygulaması, okullarda donanım yetersizliği, birleştirilmiş sınıf uygulaması devam ediyor” diye konuştu.

YÜKLÜ PARA İSTENİYOR

Her öğretim yılı başında olduğu gibi parası olan velinin istediği okulun kapısından kolayca girebildiğini belirten Ersönmez şunları söyledi: ”Öğretmen, seviye (özel) sınıflar için ekstra para ödemelere maruz kalan veliler umutla çocukları için didinmektedirler. Her öğretim yılı başlamadan bu sorun ve gelişmelerin yaşanmasındaki temel etken velinin semt semt okul donanımlarında, okul alt yapılarında, okulların öğretmen istikrarında ve okula düşen öğrenci sayılarındaki farklılıklarını bilmesindedir. Adrese dayalı kayıt sistemi nedeniyle veliler adres bölgesinde okulların donanımı yetersiz ise adres dışındaki okullara çocuğunu kayıt etmek istemeleri buna en çarpıcı örnektir. Velilerin farklı bölgelerdeki okul, sınıf arayışları en somut delildir. Veliler adres dışında bulunan okullara kayıt sırasında da yüklü kayıt paraları ödemek zorunda kaldıklarını duyurmaya çalışmaktadırlar. Devlet okulları herkesin parasız eğitim hakkının olduğu okullardır. Bu yasal zemin korunması gerekirken, şu an her yerdeki  asıl gerçeklik;’ paran kadar eğitim’ olmuştur.”

SUÇ İŞLENİYOR

Okul, sınıf, öğretmen kayıtları sırasındaki bu ayrımcı yaklaşımların anayasaya aykırı olduğunu, kamusal eğitim  hakkını engellediğini dile getiren Ersönmez, “Suç işlenmektedir. Herkes, nitelikli, demokratik, laik, bilimsel, kamusal eğitim hakkından faydalanmalıdır. Okul yöneticilerinin görevi okula para kazandırmak, para kazandıracak ticari işlere girmek değil, okul yöneticilerinin görevi herkese nitelikli bir eğitim hakkının sağlanmasına katkı sunmaktır.Ayrıca okul yöneticileri devlet okulunda özel sınıf, özel öğretmen yaratmaktan vazgeçmediği sürecede okullarda idareci-veli-para tartışmaları büyüyecektir. İlimizde velilerin okul, semt, sınıf, öğretmen arayışından kurtarmanın köklü çözüm yoluna gidilmelidir. Onun için okullar,mahalleler, sınıflar arası eşitlik ve okullara alt yapı, yeterlilik, donanım, nitelik ve öğretmen devamlılığı sağlanmalı, okullara yeterince bütçe ayrılmalı, okullara kolay ulaşım sağlanmalı, okullar tam güne dönüşmeli, zorluk ve çalışma yükü yoğun bölgelerde okul ve öğretmene pozitif ayrımcılık yapılmalı” şeklinde sonuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum