1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitimde, öğretmen veli işbirliği şart
Eğitimde, öğretmen veli işbirliği şart

Eğitimde, öğretmen veli işbirliği şart

İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, Gaziantep'te 60 bin birinci sınıf öğrencisi olduğunu söyledi.

A+A-

Tüm ilçelerde ve okullarda bu eğitimlerin verileceğini, velilerin öğretmenlerle iş birliği içinde olması gerektiğini vurgulayan Mete, "Veli, çocuk ve öğretmeni birlikte hareket ederse, iş birliği içerisinde olursa çok sağlıklı bir eğitim süreci ilerler" ifadesini kullandı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü 2023 Eğitim Vizyonu, Mesleki Gelişim Programları kapsamında birinci sınıfa başlayan öğrencilerin velilerine eğitim verildi. Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen programın açılışında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, yurt genelinde birçok ilde olduğu gibi Gaziantep'te de birinci sınıfa başlayacak öğrencilerin velilerine ve öğretmenlere eğitimler planlandığını belirtti.

ALİYEV: MUTLU AİLE ÖNEMLİ

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ramin Aliyev de "Çocuğum Okula Başlıyor" adlı seminerinde, mutlu ailenin çocuğun eğitim hayatındaki önemine dikkat çekti.

ÇOCUKLARINIZLA VAKİT GEÇİRİN

Mutlu ailenin kriterlerini aile içi iletişimde esneklik, maneviyat, olumlu bakış açısı, yakınlık, bağlılık, destek sistemleri, rutin ve ritüeller ve açık iletişim olarak sıralayan Aliyev, araştırmalara göre günde en az bir öğün yemeğini ailesi ile birlikte yiyen veya bir etkiniliği ailesi ile birlikte yapan çocukların yaşam başarılarının diğerlerine oranla yüzde 25 daha fazla olduğunu vurguladı. Aliyev,  "Anne ve babanın çocuklarına söyledikleri konusunda tutarlı olması çok önemli. Çocuğunuz evde yaşadığı şeyleri belli bir süre sonra okula yansıtıyor. Aynı şeyleri okulda yaşamaya başlıyor. İlk eğitim yeri çocuğun ailesi ve orda öğrendiklerini mutlaka okul yaşamına aktaracaktır."

ÖĞRETMEN VELİ İLİŞKİSİ ÖNEMLİ

Velilerin öğretmenlere güvenmesi gerektiğine değinen Aliyev, sözlerini şöyle tamamladı:  "Öğretmenlerimize güvenmemiz gerekiyor. Siz güvenirseniz çocuğunuz da güvenir. Evde ne olursa olsun öğretmenimizle ilgili çocuğumuzun yanında olumsuz bir şey konuşmayacağız. Çocuğumuz uyuduktan sonra veya dışarıda bir yerde eşimizle olumsuzlukları aramızda konuşabiliriz. Yoksa çocuk okuldan soğur, öğretmenden soğur. Araştırmalarda öğretmen veli ilişkisinin sağlıklı olduğu çocukların akademik başarısının yüksek olduğunu, okul ve öğretmenlere karşı olumlu tutum geliştirdiklerini ve zorlukların üstesinden daha kolay gelebildiklerini görüyoruz." HABER MERKEZİ - AA

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.