1. YAZARLAR

  2. Tayfun Eser

  3. Eğitimde Normalleşme Süreci
Tayfun Eser

Tayfun Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitimde Normalleşme Süreci

A+A-

Bilindiği üzere pandemi süreci boyunca okullar kapanmak zorunda kaldı. Okulların kapanmasıyla birlikte eğitim öğretim sürecine belirsiz bir süre dâhilinde ara verildi. Bunun yanında sosyal izolasyon çerçevesinde tüm merkezi sınavların tarihi de ertendi.

Yaklaşık 2 ay boyunca salgın sürecini kontrol almaya çalışan devletimizin tüm kurumları büyük bir gayret sonuncunda salgını kontrol atına almayı başardığını söyleyebiliriz. 

Şimdi sırada sistematik ve kontrollü bir şekilde normal hayata dönme sürecinin başladığını söylemek mümkün hale geldi. 

Normalleşme sürecinde tüm toplumu ilgilendiren en önemli alanı ise eğitim oluşturmaktadır. Peki, bu normalleşme süreci nasıl gerçekleşecek?

Sınavlar Ne Zaman Yapılacak?

Bilim kurulunun tavsiyeleri dikkate alındığında LGS 20 Haziran’da, YKS ise 27-28 Haziran’da gerçekleştirilecek. Bu süreçte üniversiteler ise 15 Haziran itibariyle akademik takvimlerine dönüş yapabileceklerdir.

Baraj Düştü, Süre Uzatıldı, Konular Azaltıldı.

Bu yıla mahsus olarak merkezi sınavlarda da bazı değişikliğe gitme söz konusu oldu. YKS’de baraj 10 puan düşürülerek 170 puana çekildi. Sınav süresi 30 dakika uzatıldı, sorumlu olunan sınav konuları yarı yarıya azaltılarak 1. Dönem konularını kapsayacak şekilde kararlaştırıldı.

Sınav Kurallarında Bazı Değişikler Yapıldı.

Liselere Giriş Sınavında her öğrenci kendi okullarında sınava girecekler. Daha önce TEOG sisteminde uygulanan bu yöntem bu yıl da LGS’de uygulanacak. Tabi salon görevleri farklı okullardan gelecek öğretmenlerden oluşturulacak. YKS’de ise ÖSYM kalem ve silginin yanında maske de dağıtacak. Maske elbette çok önemli fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken öğrencilerin sınav anı motivasyonlarıdır. Maske konusu daha ayrıntılı olarak düşünülmelidir.

Okullar Ne Zaman Açılacak?

Merkezi sınavlardan sonra merak edilen bir diğer soru da okulların ne zaman açılacağı yönünde. Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamaları en kuvvetli tarihin 1 Haziran olduğunu gösteriyor. Bu tarih bilim kurulunun tavsiyeleriyle elbette uzatılabilir. İlk aşama kademeli olarak okulların açılacağı yönünde. İlk etapta 8. ve 12. Sınıflara açılacak okullar pandemi riskinin azalmasıyla beraber kalan diğer öğrenciler de okullarına gidebilecektir.

Önce Sağlık

Pandemi dönemi toplumun her kesimini olumsuz etkiledi. Öğrenciler bu süreçten en çok etkilenen kesim oldu. Tedbirleri elden bırakmadan normal hayata dönme süreci başlıyor. Esenlikler dilerim. 

Önceki ve Sonraki Yazılar