1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. EĞİTİMDE NİZİP VAKASI
EĞİTİMDE NİZİP VAKASI

EĞİTİMDE NİZİP VAKASI

​Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde eğitim gören 150 öğrenci Sedat Peker'e yakın isim Hasip Şahin'i mahkemede desteklemek için götürülmesi şehrimizde büyük yankı uyandırdı.

A+A-

Gaziantep Valiliği eğitim gören öğrencilerden bazılarını yasal izin olmaksızın araçlarla geziye götürdüğü gerekçesiyle bir öğretmen ve 2 idareci açığa alındığını açıkladı.  Velilerden olayın bilgisini alan CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya ise durumu Gaziantep Valiliğine ilettiğini ifade etti. Bunun üzerine Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Beden Eğitim Öğretmeni A.S. ve iki müdür yardımcısı hakkında soruşturma başlattı. TBMM İdare Amiri ve Gaziantep Milletvekili  Mahmut Toğrul ise Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e   “Öğrencileri, aileler ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden bilgi ve izin almadan duruşmaya götüren beden eğitimi öğretmeni A.S. ve iki müdür yardımcısı bu etkinliği yaparken okul idaresinin bilgisi dahilinde mi bu işlemi yapmışlardır?” diye sordu.  

Bu arada Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde eğitim gören 150 öğrenci Sedat Peker'e yakın isim Hasip Şahin'i mahkemede desteklemek için götürülmesi üzerine Gaziantep Eğitim Sen konu ile ilgili açıklama yaptı. Sendikadan yapılan açıklamada, “Okullar,  çocukların ayrıştırılacağı, cepheleştirileceği, taraftarlaştırılıp kutup haline getirileceği  yerler değildir. Çocukların, öğrencilerin, toplumun ve geleceğimizin güvende olması, sağlıklı olması, güçlü birlikteliklerin yakalanması, eğitimde verimin ve kalitenin tutturulabilmesi için okullar özgür bırakılmalı;  vakıf, dernek, tarikat, kişisel keyfiyet ve eğitim dışındaki kuruluşların okullardan uzak tutulması zorunludur” denildi. 

 OLAY NASIL GELİŞTİ 

Velilerin şikayetleri sonrası ortaya çıkan olay sonrası soruşturma başlatıldı, öğretmen A.S. ve okul müdür yardımcıları açığa alındı. Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde eğitim gören 150 öğrenci, okula geldikleri sırada, beden eğitimi öğretmenleri A.S. tarafından derse girmeden Nizip'e götürüldü.  Nizip Adliyesi önüne götürülen yüzlerce öğrencinin Nizip Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesi’nde davası görülen Sedat Peker'e yakın isimlerden Hasip Şahin'e destek için öğretmen A.S. ve okul müdür yardımcılarının bilgisi dahilinde götürüldü. Öğrencilerin yolda çevirmeye takılınca Nizip İlçe Emniyeti'nde saatlerce bekletildikleri ortaya çıktı.  Velilerin şikayetleri sonrası ortaya çıkan olay sonrası soruşturma başlatıldı, öğretmen A.S. ve okul müdür yardımcıları açığa alındı. 

YILMAZKAYA VALİLİĞE BİLDİRDİ 

Velilerden olayın bilgisini alan CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, durumu Gaziantep Valiliğine iletti. Yılmazkaya ve velilerin şikayeti sonrası harekete geçen Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Beden Eğitim Öğretmeni A.S. ve iki müdür yardımcısı hakkında soruşturma başlattı. Öğrencileri, aileler ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden bilgi ve izin almadan mafya liderinin duruşmasına götüren beden eğitimi öğretmeni A.S. ve iki müdür yardımcısı açığa alındı, öğrencilerin velileri ise isyan etti. 

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI 

Olayın ardından Valilik açıklama yaptı. Açıklamada durum kabul edilirken şu ifadeler kullanıldı: “Bazı basın mecralarında İlimizde bir öğretmenin bir kısım öğrenciyi izinsiz olarak bir İlçemize götürdüğüne yönelik haberler yayınlanması üzerine açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur. İlimiz Merkezde bulunan bir lisede görevli olan bir öğretmenimiz çalıştığı okulda eğitim gören öğrencilerden bir kısmını yasal izin olmaksızın araçlarla Nizip İlçesine götürmüş, güzergahta bulunan polis ekipleri tarafından yapılan kimlik kontrolünde durum anlaşılmıştır.  Olayın idari makamlar tarafından haber alınmasına müteakip ivedi olarak 13.10.2021 tarihinde açılan soruşturmada ilk etapta bahse konu öğretmen ve iki idareci açığa alınmıştır. Konuyla ilgili adli ve idari süreç devam etmektedir.” 

TOĞRUL BAKANA SORDU 

TBMM İdare Amiri ve Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ise Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e sordu. Toğrul, “Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde eğitim gören yaklaşık 150 öğrenci, 13 Ekim 2021 tarihinde sabah okula geldikleri sırada, beden eğitimi öğretmenleri A.S. tarafından okul önünde bekleyen araçlarla Nizip'e götürülmüş. Nizip Adliyesi önüne götürülen yüzlerce öğrencinin Nizip Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesi’nde davası görülen mafya lideri Hasip Şahin’e destek için okul müdür yardımcılarının bilgisi dâhilinde öğretmen A.S. tarafından götürüldükleri kamuoyuna yansımıştır. Nizip Adliyesi önünde öğrencilerin bekletildiği ve fotoğraflarının çekildiği belirtilmektedir. Gaziantep’e dönüşte ise öğrencileri taşıyan araçlar yolda Nizip İlçe Emniyet müdürlüğü ekipleri tarafından durdurulunca Öğretmen A.S’nin çevirmeyi görünce öğrencileri bırakarak kayıplara karıştığı söylenmektedir. Daha sonra ise Nizip İlçe Emniyet müdürlüğü ekipleri tarafından öğrencilerin ifadesi alınıp serbest bırakılmışlardır” 

KAÇ ARAÇ İLE GİDİLDİ ? 

Toğrul, “Gaziantep Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde eğitim gören yaklaşık 150 öğrencinin beden eğitimi öğretmeni A.S tarafından bir mafya liderinin Nizip Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasına destek için götürülmesi durumundan haberdar mısınız? Haberdar iseniz bakanlığınız bu konuda bir müfettiş görevlendirmesi yapmış mıdır? Yapmadı ise yapacak mıdır? Gaziantep Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde meydana gelen bu skandal ile ilgili başlatmış olduğunuz bir adli ve idari soruşturma var mıdır? Var ise başlatmış olduğunuz adli ve idari süreç hangi aşamadadır? Nizip İlçe Emniyet müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çevirme sonucunda öğrencileri bırakıp kaçan öğretmen A.S daha sonradan yakalanmış mıdır?  Öğretmen A.S’nin eskiden Ülkü Ocakları başkanlığı yaptığı doğru mudur? Doğru ise hangi yıllarda başkanlık yapmıştır? Başkanlık yaptığı yıllar atanıp kamu görevine başladığı dönemden önce midir? Yoksa sonra mıdır? Gaziantep Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde eğitim gören öğrencilerden kaçı Nizip Adliyesi önüne götürülmüştür? Öğrenciler kaç araç ile Nizip’e taşınmıştır? Öğrencileri Nizip Adliyesi önüne taşıyan araçların ücretleri kim tarafından karşılanmıştır? “ 

EĞİTİM SEN’DEN AÇIKLAMA

Basına da yansıdığı gibi Gaziantep İli Şahinbey İlçesine bağlı Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde eğitim gören 150 civarında  öğrenci Nizip Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesi’nde davası görülen bir şahsa destek için, öğretmenleri tarafından 13 Ekim 2021 tarihinde Nizip Adliyesi önüne götürüldükleri görülmüştür.

Bu öğrencilerin okula gelip, okul önünde toplanıp öğretmenleri tarafından planlanarak araçlara götürüldüğü, velilerin şikayeti ve Nizip’teki güvenlik görevlilerince yapılan kontroller de açığa çıktığı belirlenmiştir. Veliler, öğrencilerin bilgi dahilinde olmadan tanımadıkları bir şahsın duruşmasına götürülmesine ve gövde gösterisine alet edilmesine tepkiler sendikalarımıza, basına ve yetkililere yansımıştır. Bildiğiniz gibi, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, olayın doğru olduğunu, öğretmen ve iki müdür yardımcısının açığa alındığını,  soruşturmasını yürüttüğünü kamuoyuna açıklamıştır. Her şeyden önce belirtmek isteriz ki, öğrencinin yeri okulu, sınıflarıdır, adliye koridorları değildir”

CİDDİ BİR SORUN

“Valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü ve ailelerin, izni ve bilgisi olmadan hiçbir öğrenci okuldan  ayrılamaz ve başka bir etkinliğe götürülemez; yasal olarak suçtur. Resmi etkinliklerde bile onay alınmak zorundadır. Buna cesaret edenler, bizleri hayret, korku  ve şaşkın içinde bırakmışlardır.  Çocuklar, öğrencilerimiz ciddi bir güvenlik ve yaşamsal riske atılmışlardır. Olası bir kaza, tartışma, gerginlik, mahkeme çevresindeki oluşabilecek gerilimlerden kaynaklı çocuk ve öğrencilerimiz ciddi mağduriyetlerle karşı karşıya kalabilirlerdi. Bu öğrenciler özgür iradeleri dışında, olmaması gereken ortam ve koşullara maruz bırakılmışlardır. Eğitim ve öğretim hakları gasp edilmiştir; hayatları tehlikeye sokulmuştur. Çoğu reşit olmayan öğrencilerin iradeleri yok sayılmıştır; çocuk olarak hakları ihlal edilmiştir.

Öğrencilerin bu tür olaylarda kullanılması, öğrenciler üzerinde ciddi pedagojik ve psikolojik tahribatlar yaratacak,  kişiliklerinin şekillenmesinde olumsuz etkileyecektir.

Bu durumda, okullarımızda öğrencilere güvenli bir ortam sağlanmadığı algısı ve düşüncesi oluşacaktır; bu da ciddi bir tehlike ve kaygıdır. Okullarda öğrencilerimizin bu şekilde yönlendirilmesi, taraflaştırılması, cepheleştirilmesi, kutuplaştırılması ciddi bir sorundur ve tehlikedir”

“Okullardaki bu tür oluşumlar, hem okulların hem de toplumsal yaşamda sorunları büyütecektir, birlik, dayanışma, hoşgörü, empati, saygı, işbirliği, demokratik, eşitlikçi ortama ve kişisel hakların gaspına neden olacaktır.  Okullar,  çocukların ayrıştırılacağı, cepheleştirileceği, taraftarlaştırılıp kutup haline getirileceği  yerler değildir. Çocukların, öğrencilerin, toplumun ve geleceğimizin güvende olması, sağlıklı olması, güçlü birlikteliklerin yakalanması, eğitimde verimin ve kalitenin tutturulabilmesi için okullar özgür bırakılmalı;  vakıf, dernek, tarikat, kişisel keyfiyet ve eğitim dışındaki kuruluşların okullardan uzak tutulması zorunludur.

Bu olaydan ders çıkarılıp, öğrencilerimizin okulda olduğu, eğitim hakkından mağdur edilmediği ve öğrencilerin sağlıklı ve güven içinde olmaları için tedbirler artırılmalı ve denetimler yoğunlaştırılmalıdır. Bir daha kimsenin keyfilik, şahsi çıkarına, kişisel ihtiyaçlarına çocukları alet etmeyecekleri dersler çıkarılmalı, gerekli soruşturmalar ciddiyetle sonuçlandırılmalıdır. Okullar, eğitim alanı sevginin, dostluğun, saygı, iyilik, doğruluk, özveri, paylaşım, dayanışma ve demokratik değerlerin geliştirildiği alanlardır. Bu alanların yıpratılmasına, tahrip edilmesine, amacı dışında kullanılmasına asla izin verilmemelidir. HALİL ŞARKLI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum