Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

EĞİTİMDE KRAL ÇIPLAK

A+A-

EĞİTİMDE KRAL ÇIPLAK

Şehrimizin nüfusu 47 bin arttı ve toplam 1 milyon 700 bin 763 oldu.. Bunun sadece merkezde yaşayanların sayısı 1 milyon 341 bin.. Geri kalan 360 bin civarındaki nüfusu ise ilçelerde ve köylerde yaşıyor.. Bu görüntü oldukça düşündürücü.. Kent merkezine böylesine büyük yığılma, haliyle başta eğitim olmak üzere, alt yapı, ulaşımla birlikte sosyal konular ve asayiş olaylarında büyük sıkıntılar yaşamasına yol açmaktadır..Görünmeyen bir gerçek ise Gaziantep'te yaşayan 500 binden fazla insanın başka şehirden gelip şehrimize yerleşmiş olmasıdır. Bu da toplam nüfusun yaklaşık %30'una karşılık gelmektedir..

Tüm bu verilerden hareket edecek olursak, bu kadar yoğun nüfus artışının getirdiklerinden çok, götürdüklerinin bizi ilgilendirmesi gerektiğini düşünüyorum.. Nüfusun artması belki bazı şehirler için başarı olarak kabul edilebilir. Ama böylesine kısa sürede artan nüfusun getirdiklerinin bedeli, bu şehre farklı yönleriyle olumsuz şekilde yansımaktadır.. Bunun önemli bölümünün eğitim olduğu kadar kaybolmakta olan kent kültürüyle ilgili olduğunu da rahatlıkla söylemeliyim.. Elbette eğitimdeki kötü gidişat sadece göçe bağlanmamalıdır.. Ama kenti yönetenlerin geleceği görme yönlü zaafiyetleri, zamanında tedbir alınmayışı ve hastalığı erken teşhis etme yönündeki zaafiyetin bedellerini, şimdi hep birlikte acı biçimde ödemekteyiz..
Maalesef bunları biz sürekli söyleyip yazıyoruz.. İş sadece bizimle kalmıyor ve sorumluluk duyan birçok insan da bu yöndeki endişelerini dile getiriyor..Ama bizim söylediklerimiz ve yazdıklarımız kadar, bazı isimler var ki, onların dile getirdikleri gerçekler bir başka anlam kazanıyor. İşte bunlardan birisi vali yardımcısı Mevlüt Kurban.. Bakın Eğitim alanında kral çıplakdiyen Sayın Kurban neler söylüyor, hep birlikte okuyalım:
?Gaziantep'i seven insanların, eğitimi ile daha fazla uğraşması gerekir. Eğitim konusunda valilik, yerel yönetimler, Ticaret Odası, Sanayi Odası , meslek odaları, sivil toplum kuruluşları birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek, eğitim alanında çalışmalar yapmalı. Eğer, bu birliktelik sağlanabilirse şu anda iyi bir konumda bulunmayan Gaziantep, 5 yıl içinde eğitim alanında büyük bir sıçrama yapabilir. Bu konuda bir kaç kişinin çabası yetmez. Bu konuda, birlikte hareket edilmesi gerekir. Eğitim alanında istenilen gelişme sağlanabilirse Gaziantep her alanda daha hızlı bir şekilde gelişir. Eğitim konusunda anne ve babalara da büyük görevler düşüyor.?İşgalden kurtulan Gaziantep, günümüze kadar sanayi ve ticarette sürekli ilerledi, ihracatta hep ileri gitti. Birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve hatta beşinci sanayi bölgeleri kuruldu. Müteşebbis insanlar çok fazla. Kısacası, sanayi ve ticari alanda gösterilen başarı eğitim alanında gösterilemedi. Eğitim alanında ise kral çıplak. Eğitimde son sıralarda bulunuyoruz. Ortak akılla hareket edilen bu kentte, ortak aklın eğitimde de kullanılması gerekir
Evet.. Söylenmesi gereken ne varsa dile getiren bir vali yardımcısına teşekkür etmeyi görev sayıyor, kendisine teşekkür ediyorum..

ALİ PERİ RAHAT BIRAKILIRSA
CHP DE ÇOK ŞEYLER DEĞİŞİR

CHP ve MHP'de il başkanlarının kamuoyundan olumlu tepki alan isimlerden olması muhalefe adına iyi gelişmeler olarak değerlendirildi..CHP'de Ali Peri'nin olmasını çok isabetli olarak değerlendiriyorum.. Çıkıp anket yapsalar bundan doğru isim bulamazlardı.. Bence seçim öncesi CHP için Ali Peri büyük bir şanstır..Yeterki yıllardır partisini değil sadece kendini düşünenler tekere çomak sokmasın..BEN değil PARTİMdesin.. Eğer Ali Peri rahat bırakılır, alacağı kararlara saygı duyulur ise, CHP Gaziantep'te olması gereken gücünü tekrar elde edebilir..
Tabii bu biraz da mevcut yönetimdekilerin bakış açılarına bağlıdır. Birde partiye çöreklenmiş hiçbir şey üretmeyen, yaşam biçimleri dedikodularla şekillenmiş, kişilerin, gerekiyorsa, uzaklaştırılmasıyla veya pasifleştirilmesiyle mümkün olacaktır..Bunlar kaldığı ve değer verildiği sürece CHP'ye birşey katmaz, aksine yıllardır bu insanlar yüzünden partiye uzak kalanların yollarını kapatırlar..Ali Peri bunları görmeli, adımlarını ona göre atmalıdır..

TAYFUN AYGIN'IN İŞİ
KOLAY OLMAYACAK

MHP'de istifa eden Mehmet Özdemir'in yerine atanan Tayfun Aygın'da isabetli olarak değerlendirilmektedir..Ama b gelişmenin partide bölünmenin önüne geçeceğini düşünenler yanılacaktır.. Her ne kadar Tayfun Aygın yıllardır partinin içindeyse de, ticaret odasında önemli görevdeyse de, kamuoyunda sempatikliği ile bilinse de, yine de parti içinde kendisine yönelik muhaliflerin desteğini alması zor olacaktır..Ama önemli olan zoru başarmaksa, o zaman Tayfun Aygın'a ciddi görevler düşmektedir.. Kendisine yapıştırılmak istenen başkalarının adamı yaftasından uzak olduğunu, düşünce ve uygulama yöntemiyle göstermelidir..Bu gerçeğin yazılması, dedikodu boyutlu söylenti kadar etkili olmasa da, yine de Tayfun Aygın'ın iyi bir ekip oluşturarak en kısa zamanda partiye hareket getirmesi gerekmektedir.. MHP'nin yıllardır kapalı olan kapısını herkese açabilecek girişimlerin yanısıra, iletişim yönündeki profesyonel anlayışın sağlanması bile Tayfun Aygın'a puan kazandıracaktır..

BELEDİYENİN SANTRALİ
GÜVENLİKÇİLERE EMANET

Belki de bu yazıyı okuyana kadar dikkat etmiyorlardı..Doğrusunu söylemek gerekirse, bir vatandaşımızın şikayeti olmasaydı, belki biz de özellikle büyükşehir belediyesinin santralinin cumartesi ve pazar günleri güvenlik görevlilerine emanet edildiğini bilmeyecektik..
Biliyorsunuz, Santral görevlileri belediyelerin vatandaşa yönelik ilk aynasıdır.. Alo diye başlayan konuşma sonrası ifadeler ve davranışlar, vatandaşın o belediyeye karşı bakış açısını etkiler..Vatandaş eğer amacına ulaşmışsa teşekkür eder..Böylece bir santral memuru veya görevlinin davranışı o belediyeye puan getirir. Aksi olması halinde ise o vatandaşın ne düşündüğünü söylemeye gerek kalmaz..
Bunları bahsettikten sonra, işte o vatandaşlardan birisinin cumartesi günkü serüvenini anlatmak istiyorum. Trafik işkencesinin mağduru olan ve bunun için de yetkililerden bilgi almak isteyen bu vatandaşımız yaşadıklarını bize anlattı. Biz de hem belediye yetkilileriyle hem de sizlerle paylaşmak istedim.. Buyrun hep birlikte okuyalım..
Saat 13.30 Çetinkaya kavşağındaki ışıklardan Kalyon kavşağına doğru gidiş..Saat 13.45'de kalyon kavşağına varış.. Işıklar kırmızı 60 saniye, yeşil 10 saniye yanıyor. 10 saniyede 4 araç geçebiliyor, kuyruk Çetinkaya'ya kadar uzun.. Trafikte beklerken 155 aranıyor ve oradaki görevliye mobeseden mutlaka görüyorsunuz, yeşil ışık 10 saniye yanıyor, herkes perişandiyor. Görevli bekleyin diyor, 2 dakika bekletiyor ve ışıklara belediye bakıyor, siz 153'ü arayındiyor..Vatandaşımız 153'ü arıyor ve buyrun zabıta şikayetdiyen kişiye sinyalizasyonu bağlarmısınızdiyor.. Oradaki görevli 211 12 00 numarayı arayındiye konuşuyor. Vatandaşımız bıkmıyor ve bu numarayı arıyor. Telefonda ilk defa gayet güzel bir ses tonuyla iyi haftalar, sinyalizasyon için 0 numarayı tuşlayındeniliyor. Sıfır tuşlanıyor karşısına erkek güvenlik görevlisi çıkıyor. Sinyalizasyonu bağlarmısınızdeniliyor, görevlinin bağladığı telefon cevap vermiyor..O sırada telefon kapanıyor. Vatandaşımız tekrar arıyor ve o görevli bu kez sizi Gaski'ye bağlıyorumdiyerek 3289454 numarayı veriyor. Karşısında adının ismail olduğunu söyleyen güvenlik görevlisi buyrun arıza ihbar servisidiyor. O sırada güzel bir klasik müzik çalınıyor..
1Tabii saatler ilerliyor ve 14.28'i buluyor.. Görevli'ye sinyalizasyon servisini bağlarmısınızdeniliyor, kısa süre sonra karşısına Mülşide adında bir bayan çıkıyor ve bunun için merkez gaski'yi arayın. 2111300'den 17-24 ü bağlatındiyor.. Bu numara çevriliyor bu kez karşısına Alican adında güvenlikçi çıkıyor. Vatandaşımız 17-24'ü bağlarmısındiyor, telefon uzun uzun çalıyor ama cevap veren olmayınca vatandaşımız kapatmak zorunda kalıyor.. Bu sırada saat 14.35'i buluyor..Vatandaşımız tekrar aynı numarayı arıyor bu kez karşısına Sefer diye birisi çıkıyor. O'na da durum anlatılıyor ama Sefer bey gayet net şekilde bugün mesai yokdiyerek telefonu kapatıyor..
Evet..Ben yazarken, sizde okurken mutlaka yorulmuşsunuzdur.. Belki bazılarınıza çok basit gelebilir.. Ama ben basit olsa da çok önemsiyorum..Bu gelişmeden umarım büyükşehir yetkilileri kendilerine pay çıkartırlar. Aslında bu gerçek diğer belediyeler için de geçerlidir.. Dikkate alınır ve çözüm bulunursa vatandaşlar sıkıntı yaşamazlar..


Hepinize iyi haftalar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.