1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitimde iddialar ciddi
Eğitimde iddialar ciddi

Eğitimde iddialar ciddi

Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetici atama sonuçlarının açıklandığını sonuçlara göre hak gaspının yaşandığı, kul hakkının yenildiği bir tablo ortaya çıktığını söyledi.

A+A-

 Avan, "Eğitim Bir-Sen üyelerine ve yandaş olanlara milimetrik hesaplar yapılarak mülakatlarda atanabileceği puanlar verildiğini tespit etmiş bulunmaktayız. Açıklanan mülakat sonuçlarından anlaşılıyor ki; sendikanın yöneticileri ellerinde liste ile kimin hangi okula görevlendirileceğini, kimlerin saf dışı bırakılacağını çok iyi hesap etmiş" dedi. 

DAVA AÇILMIŞTI

"Gaziantep’te yapılan yöneticilik sınavlarıyla ilgili yapılan haksızlıklar karşısında geçtiğimiz yıllarda açtığımız davalarda sınav sonuçlarını iptal ettirmiştik" diyen Avan, "Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü mahkemelere sınava girenlere geçersiz ve düşük puan vermelerini izah edememiş ve savunamamıştı. Bu nedenle Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü yönetici atama mülakatlarına giren yönetici adaylarına mülakatlarda genel olarak 70 ve 90 arasında puan vererek atanmasını engellemeyi amaçlamıştır. Sınava girenlerin çoğunluğuna 70 ve 90 arası puan verilirken Eğitim Bir-Sen üyelerine ve yandaşlara 90’ın üzerinde ve atanması için gerekli puanlar verilmektedir. 6-13 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılan yönetici mülakat sonuçlarını Şube olarak incelediğimizde, özellikle Eğitim Bir-Sen üyelerine ve yandaş olanlara milimetrik hesaplar yapılarak mülakatlarda atanabileceği puanlar verildiğini tespit etmiş bulunmaktayız" 

KAMERALAR KAYIT ALTINA ALMADI

Gaziantep’te yöneticilik mülakatına giren kişilerin sınav anı, sorulara verdiği cevaplar, komisyon ve sınava giren kişiler arasında neler konuşulduğu, kameralarla kayıt altına alınmadığını iddia eden Avan, "Gaziantep’te yapılan mülakatlarda kameralarla görüntü ve kayıt özellikle alınmamıştır. Eğer kamera kayıtları oluşturulsaydı belki hile yapma imkanı zorlaşacaktı. Bu anlamda kapalı kapılar arkasında yapılan yöneticilik mülakatları şeffaf değildir, sadece bir aldatmacadır" dedi.

ADRESE TESLİM SINAVA

Gaziantep’te yapılan yönetici atama mülakat sınavları adrese teslim sınavı olduğunu vurgulayan Bekir Avan, "Hangi okula kimlerin müdür, müdür baş yardımcısı ve müdür yardımcısı atanacağı, mülakat sınavı öncesinden belirlenmiştir. Yapılan uyduruk ve şaibeli yöneticilik mülakatlarında müdürlüğü, müdür baş yardımcılığı ve müdür yardımcılıkları sınav öncesinden peşkeş çekilen kişilere özellikle 90 ve üzeri ve gerekli puan verdirilmiştir. Yöneticiliklerin öncesinden peşkeş çekildiği kişilere ise bilemedikleri soruların cevapları komisyon üyeleri tarafından yazdırıldığı artık bir şehir efsanesine dönmüştür. Yöneticilik mülakat sınavlarında kameralarla kayıt alınmamasının da asıl sebebi budur

ENGELLENİYORLAR

Avan açıklamasında devamla şunları söyledi: "Yine Gaziantep’te yönetici atama mülakat sınavları sonrasında okullara atanması önceden belirlenecek kişiler koordine edilerek okul tercihleri yönlendirilmekte ve yönetilmektedir. Özellikle yüksek puan verdirilen Eğitim Bir-Sen üyeleri ve yandaşlar tek tercih yaptırılarak birbirine engel olmaları engellenmektedir. Öncesinde kimin hangi okula atanacağı belirlenip o okul o kişiye peşkeş çekiliyor. Sonrasında da peşkeş çekilen kişiye yüksek puan verdirildiğinden dolayı tek tercih veya göstermelik birkaç tercih daha yaptırılabiliyor. Buradan da anlaşılacağı üzere yönetici atama mülakatlarında iyi yönetici seçilmiyor, önceden belirlenen yandaşlara gerekli puanlar veriliyor. Yönetici atama mülakat sınavları ehliyetli, liyakatli ve tecrübeli iyi yönetici seçme amacı yerine, yandaşı yönetici atamak için yeterli ve gerekli puan verme aracına dönüştürülmüştür.   Bu noktada Türk Eğitim-Sen olarak, Sayın Cumhurbaşkanı’nın Fetö belasına karşı samimi ve hassas yaklaşımını göz önüne alarak, kendisine çağrıda bulunuyoruz: Kendisinin de her fırsatta dile getirdiği 15 Temmuz felaketinden bu yana toplumda oluşan milli birlik ve beraberlik ruhunun MEB’deki kriptolar eliyle sabote edildiğini ilan ediyor ve bunun sorumlularının eğitim camiasından ayıklanmasını istiyoruz" dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum