1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitimde gidişat iyi
Eğitimde gidişat iyi

Eğitimde gidişat iyi

Vali Davut Gül, Gaziantep’in eğitimde sondan ikinci olmadığını söyledi. Gül, “2010 yılında Liselere geçiş sırasında Türkçe-Sosyal alanında Türkiye genelinde 80. sırada yer alan Gaziantep, geçen süre içerisinde 66. Sıraya yükseldi” dedi.

A+A-

Gül, Akademik başarı hedefinin ilk 10 il arasında olmak olduğunu belirtirken, Gaziantep’in öğretmen probleminin olmadığına da dikkat çekti. 

HEDEF İLK 10

Gül, Gaziantep’in akademik başarı hedefinin Türkiye’de ilk 10’na girmek olduğunu söyledi. Vali Gül, “Okullarımızın fiziki eksiklikleri önemli ölçüde giderildi. 2023 yılında tekli eğitime geçeceğiz. Akademik başarı hedefimiz ilk 10 il arasında olmaktır. 32571 öğretmenimizin liderliğinde,velilerimiz ve öğrencilerimizin gayretiyle bu hedefimize ulaşacağız”dedi.

ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Gaziantep’in Liselere Geçiş Sınavı başarısında Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu kaydeden Vali Gül, akademik başarı sıralamasında Gaziantep’in ilk 40 şehir arasında bulunduğunu belirtti. Vali Gül, “Gaziantep olarak eğitimdeki hedefimiz ülke sıralamasında ilk 10’na girmektir” diye konuştu.

ÖĞRETMEN SIKINTISI YOK

Gül, 18 yıl içerisinde daha önce atanan öğretmen sayısının 3 katı öğretmenin Gaziantep'e atandığını ifade ederek, Gaziantep’in öğretmen probleminin olmadığını söyledi. Vali Gül, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi; “Gaziantep'te 2002 yılında 9.903 öğretmen yapmakta iken 2021 Haziran ayı itibari ile 32.571 öğretmen görev yapmaktadır. 18 yıl içerisinde daha önce atanan öğretmen sayısının 3 katı öğretmen Gaziantep'e atanmıştır. Son 5 yıl içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan öğretmen atamalarında her yıl Gaziantep'e pozitif ayrımcılık yapılmıştı. Son yapılan öğretmen atamasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Gaziantep'e 1.312 öğretmlerin ortalama 1,5 yıl olan kalma süresi 3 yıla çıkarılmıştı.

OKUL YAPIMINDA İDDİALIYIZ

Gül, 2021 yılında Gaziantep genelinde 2545 derslikten oluşan 109 okul yapılacağı söyledi. Vali Gül, yaptığı açıklamada, Gaziantep’te devam eden milli eğitim yatırımları için 11 Haziran itibariyle 339 milyon TL ek ödeneğin aktarıldığını duyurdu. “Milli Eğitim Yatırım programımızda 1.133 Milyon TL bedelli, 1922 derslik planlanarak iller arasında en büyük bütçe tahsis edilmişti” diyen Vali Gül, 11 Haziran itibariyle 339 Milyon ilave ödenek aktarılarak 623 dersliğin daha programa alındığını duyurdu.

6 BİN YENİ DERSLİK

Vali Davut Gül, Gaziantep’te son 5 yıl içerisinde 6 Bin yeni derslik yapıldığını belirterek, “Bu rakam 80 yılda yapılan derslik sayısından daha fazla bir sayıdır.1850 derslik ve 10 spor salonunun inşaatı da halen devam etmekte olup yıl sonunda tamamlanacaktır.” dedi. 

KOÇER’DE ONAYLADI

Milletvekili Nejat Koçer ise, “2021 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Gaziantep’e verilecek kaynak yaklaşık 1.5 milyar tl’dir. Son 5 yılda 4,5 milyar TL’nin üzerinde tarihin en büyük eğitim yatırımı gerçekleştirildi. Eğitim harcamaları ve öğretmen atamalarında alınan pay en üst seviyeye çıktı” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum