1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eğitimde çıta düşüyor
Eğitimde çıta düşüyor

Eğitimde çıta düşüyor

HERKESİN merakla beklediği ÖSS sonuçları dün açıklandı. Tüm puan türlerinde 27 kişinin birinci olduğu Türkiye'de, Gaziantep yine sınıfta kaldı.....

A+A-

HERKESİN merakla beklediği ÖSS sonuçları dün açıklandı. Tüm puan türlerinde 27 kişinin birinci olduğu Türkiye'de, Gaziantep yine sınıfta kaldı.. Herkesimin 'Gaziantep'in en büyük sorunu eğitim. Ancak ÖSS'de bu değişecek" dediği ilimizde sonuç yine hüsran oldu. Eğitimdeki başarısızlığın önüne geçilmesi için yapılan çalışmaların 2007 ÖSS sınavında sonuç vermediği net şekilde gözler önüne serilirken, geçen yıl Sayısal'da 44 olan sıramız 61'e, Eşit ağırlıkta 52 olan sıramız 60'a, sözel de ise 59 olan Türkiye sıralamamız 63'lere geriledi. En başarılı ilin Denizli, Karaman, Kırşehir ve Eskişehir olduğu Türkiye'de, Gaziantep'teki gerileme üzüntü yaşattı. Sonuçlarda hüsran yaşanırken, eğitimde çıtanın hiç yükselmediği gözler önüne serildi.

DURUM KÖTÜYE GİDİYOR

Yetkililer, ÖSS sonuçlarına göre durumun hayli ciddi boyutta olduğuna dikkat çekti. Eğitimciler, ""Herkes elinden geleni yaptı ama yine de kötü bir yerdeyiz" diyerek, "Fakat durum değişmedi. Yapılan kampanyalar karşılığını alamadı. Yükselme beklediğimiz ÖSS'de maalesef daha da gerilere gittik. Bu durum hayli üzücü ve düşündürücüdür. Önlemlerin biran evvel alınması gerekir" yorumunu yaptı.

Yeni işsizler ordusu geliyor

Eğitim-Sen Şube Başkanı Mehmet Bozgeyik, ÖSS sonuçlarının bütün bu var olan eşitsizliklerin üzerine oturduğunu ve onun bir çıktısı olduğunu söyledi. "Bugün Türkiye'de işsiz nüfusun büyük çoğunluğunu 'üniversite gençliği' oluşturmaktadır" diyen Bozgeyik, "Bugün ÖSS'yi kazanan binlerce öğrenciyi bekleyen de aynı son 'işsizlik' tir. Sınava giren 1 milyon 615 bin adayın sadece yüzde 12'si dört yıllık bir yüksek öğrenim kurumuna yerleştirilebilecek. Bu noktadan bakıldığında, öğrencilerin son derece zor koşullarda hazırlandıkları, tüm geleceklerini bağladıkları ÖSS sınavının başarıdan çok başarısızlıklar ürettiği açıktır. En temel insan hakkı olan eğitim hakkının piyasanın acımasız rekabet koşullarına terk edilerek giderek kamusal bir nitelik taşımaktan uzaklaştırılmasının Türkiye'deki en somut kanıtı olan ÖSS, bu yıl da kimileri için yapılmadan kazanılmış, kimileri için ise baştan kaybedilmiş bir sınav olmuştur" dedi.

Tek tesellimiz Vakkas

Özel FEM Dershanesi öğrencisi Vakkas Bilsin, ÖSS sonuçlarına göre Türkiye 9.'su, Gaziantep il 1.'si oldu. Bilgin, aşarının yolunun planlı çalışmaktan geçtiğini belirterek, "Galatasaray Üniversitesi'nde Hukuk okumak istiyorum" dedi.

DAHA BÜYÜK BİR BAŞARI BEKLİYORDUM

Bilsin, ÖSS sınavında aldığı SÖZ-2 puan türünde Türkiye 9.'su ve Gaziantep il 1.'si oldu. 4 yıldır planlı bir çalışma içerisinde bulunduğunu belirten Bilsin, "Daha büyük bir başarı bekliyordum ancak sınavda biraz heyecanlandım. Başarımda emeği geçen başta ailem olmak üzere tüm öğretmenlerime teşekkür ediyorum" dedi.

HUKUK OKUMAK İSTİYOR

Babasının simit dükkanı işlettiğini ve ailesinin her zaman kendisine destek olduğunu kaydeden Bilsin, "Başarının yolu planlı çalışmaktan geçiyor. Sınav öncesinde çok yoğun bir çalışma içerisinde bulundum. Türkiye genelinde yapılan deneme sınavlarında hep ilk 3 arasında yer alıyordum. Ancak ÖSS'de Türkiye 9.'su oldum. Şimdi amacım Galatasaray Üniversitesi'nde Hukuk okumak" diye konuştu.

YAVUZ: GURUR KAYNAĞIMIZ OLDU

Özel FEM Dershaneleri Genel Müdürü Osman Cevat Yavuz da 19 öğrencilerinin Gaziantep'te ilk 3 dereceye girdiğini ifade etti. Yavuz, öğrencilerinden Vakkas Bilsi'in SÖZ-2 puan türünde Türkiye 9.'su ve EA-2 puan türünde Türkiye 84.'sü olduğuna dikkat çekerek, "Sıralamaya giren öğrencilerimiz gurur kaynağımız olmuştur. Çalışan insan her zaman karşılığını alır. Gaziantep'te eğitim kalitesinin düşük olduğundan yakınılıyor. Ancak, okul, veli ve dershane olarak öğrencilerimize biz neler veriyoruz, bunu tartışmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

UĞUR, 3 ŞAMPİYON ÇIKARDI

Gaziantep Uğur Dersaneleri Kurucusu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Koordinatörü Faruk Tatar, yaptığı açıklamada, ÖSS sınavlarında 3 Türkiye 1.ncisi çıkardıklarını söyledi. Yaptığı basın toplantısında Uğur Dersanelerinin ülke eğitimine katkıda azami çabayı sarfettiğini belirten Tatar, "Öğrencilerimizin ÖSS'de iki yıl üst üste Türkiye birinciliğini almış olmalarından dolayı çok mutluyuz. Ayrıca öğrencilerimizin hem OKS hem de ÖSS'de Türkiye dereceleri yapmış olmaları biz eğitimciler için çok sevindirici ve motive edici bir durum. Öğrencilerimizin derece yapmasından çok, asıl başarısı istedikleri üniversiteye ve istedikleri bölümü kazanmış olmalarıdır" dedi.

KUTLUYORUZ

2007 ÖSS'de Çağrı Sert, Çağlar İvriz ve Safa Özgür Akçalı'nın Türkiye birincisi olduklarına dikkat çeken Faruk Tatar, başarılı olan öğrencilerden Çağrı Sert, Söz-2 ve YD Fransızca'da Türkiye birincisi ve EA-2'de Türkiye 3. olurken, Çağlar Ivriz ve Safa Özgür Akçalı'nın SAY-1, SÖZ-1 ve EA-1'de Türkiye 1.ncisi olduklarını söyledi. Çağrı Sert'in Galatasaray Lisesi, Safa Özgür Akçalı'nın Kayseri Fen Lisesi ve Çağlar İvriz'in de Konya Meram Anadolu Lisesi öğrencisi olduğunu belirten Faruk Tatar, "Türkiye'nin Uğur'una inananlar, 2007 ÖSS'de yine kazandılar. Öğrencilerimizin başarısından dolayı çok mutluyuz." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.