1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitimde asıl kaos seneye
Eğitimde asıl kaos seneye

Eğitimde asıl kaos seneye

Gaziantep’te Anadolu liselerinde aşırı öğrenci kapasitesi büyük sıkıntı yaratıyor. Sınavla öğrenci alan okullarda sorun yaşanmıyor.

A+A-

 Ancak İmam hatip ve meslek liselerinde öğrenci sayısı beklenenin altında kaldı. Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez, Anadolu liselerinde aşırı kapasiteden dolayı çoğu okulda sosyal, kültürel,sportif alanların dersliğe dönüştürüldüğünü söyledi. Okullar arasında sınıf mevcutlarıyla ilgili bu çarpıklığı, okullaşma türünde yapılan planlama hatasına bağlayan Ersönmez asıl tehlikenin 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde yaşanacağını öne sürdü. Ersönmez, ”Çünkü 60 ay uygulaması mezunlarını bu sene verecek. Mevcut durumda bile okulların lise talebi ihtiyacını karşılamadığını biliyoruz. Asıl kaos o zaman çıkacak” dedi.

SORUN DEVAM EDİYOR

 İmam Hatipler ve Meslek Liselerine talebin fazla olmadığını, akademik liselere talebin ise durdurulamadığını belirten Ali Ersönmez, “Anadolu liselerinde patlama yaşandı. Son 5 -6 yıldır meslek liseleri ve imam hatipler üzerinden sürekli bir yönlendirme çalışması bu senede sonuç vermedi ve ne oldu Anadolu liseleri kapasitelerinin üzerinde öğrenci almak durumunda kaldı. Ve doğal olarak hem sınıf mevcutları, hem okul mevcutları arttı. Okul mevcutlarının, sınıf mevcutlarının artması eğitimde verimsizliğe yol açar. Aşırı kapasite öğretmenin iş yükünü artırdı, sorun devam ediyor. Ama asıl patlama bu sene olacak.  60 ay uygulamasından bakanlık vazgeçsede sonuç itibariyle o dönemde o yaş uygulaması yapıldı, bugün onlar mezun olacaklar. Şuandaki mevcut planlama 72 aylık almaya bile yetmiyor. Bu durumda okullarda ikili eğitim-öğretime geçiş gündeme gelecek. İkili öğretimin anlamı sabahın 5’i, 6’sı akşamın 8’ini bulan bir eğitim sürecini geliştirecek.. Bu sorun böyle giderse daha da büyüyecek.  ” dedi.

HEPSİ ŞİKAYETÇİ

Ali Ersönmez, şu anda okulların lise talebi ihtiyacını karşılamadığını, bir çok okulun ikili eğitim-öğretime dönüştürülmesiyle ilgili dönem dönem kararlar alındığını belirtti. Ersönmez, ”Bu sene meslek liselerinde beklenenin altında öğrenci talebi geldi. Doğal olarak imam hatiplerde binaların bir kısmı tekrar boşaldı, bir çok öğretmen arkadaşımızda norm fazlası oldu. O okuldan gitmek zorunda kaldı. O okullar hacimlerinin, kapasitelerinin altında çalışmaya devam ediyor. Ama  öbür tarafta akademik liseler dediğimiz anadolu liseleri gibi liseler kapasitelerinin üzerinde eğitim yapmak durumunda kalıyor. Kantinlerini daraltıyorlar, idari binaları kullanıyor. Anadolu liselerinin hemen hemen hepsi şikayetçi. Adrese dayalı okulların tümü böyle. Anadolu liselerinin mevcudu normalin üzerinde. Hepsinde sıkıntı var. Kamuoyuna sürekli normal eğitim-öğretime geçeceğiz beklentisi verildi. Ama çoğunlukla geçilmedi.” diye konuştu.

ÇÖZÜMÜNÜ YILLARDIR SÖYLÜYORUZ

Tüm bu sıkıntıların doğru planlama yapmamaktan kaynaklandığını öne süren Ersönmez şöyle konuştu:”Bu sorunun önüne geçmenin yolu okullaşma ihtiyacının  doğru şekilde planlanmasından geçiyor. Okul türüyle ilgili sıkıntı var, planlama yok. Son yıllardaki imam hatipleşme binalarına bakın, meslek liselerinde binalaşmaya bakın, birde Anadolu liselerine bakın. Bunun ne kadar çarpık şekilde geliştiğini görebiliriz. Okullar kapitesinin üzerinde öğrenci almak zorunda kaldı, bin ise 1500’e çıkmış. Daha çok sosyal, kültürel, sanatsal, sportif faaliyetlerin yapıldığı alanlar, idari odaların çoğu sınıflara dönüştürülerek bu sene Anadolu Liseleri yürütülüyor. Yani bir anlamda aslında Anadolu liselerinde öğrenciler idame edilirken, lisedeki öğrencilerimizin faydalanması gereken birçok alan kapatıldı, daraltıldı ya da işlevsiz hale geldi. Biz bunun çözümünü yıllardır söylüyoruz. Velilerin öğencilerin objektif görüşleri alınarak talepleri alınarak istekleri belirlenerek okullaşmaya gidilmelidir. Okullaşma, velinin, öğrencinin, toplumun ihtiyaçları ve talepleri üzerinden belirlenmelidir.” diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.