1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitimde asıl görev halkımıza düşüyor
Eğitimde asıl görev halkımıza düşüyor

Eğitimde asıl görev halkımıza düşüyor

Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, öğrencilerin okullarda daha sağlıklı eğitim yapabilmesi için herkesi maske, mesafe, temizliğe dikkat etmeye çağırdı.

A+A-

Avan, “Çocuklarımızı eğitimden mahrum bırakamayız. Riske karşı alacağımız tedbirlerle biz bu kovid 19 belasını toplum olarak yenmeliyiz. Bu anlamda da tabi ki en büyük sorumluluk, en büyük görev Gaziantep halkına düşüyor” dedi.

SINIFLAR GRUPLARA AYRILACAK

Eğitim-öğretimin Milli Eğitim Bakanlığının ortaya koyduğu takvim noktasında 21 Eylül’de öncelikle okul öncesi çocukların ve birinci sınıf öğrencilerin okullara alınmasıyla başlayacağını belirten Bekir Avan şunları söyledi:”İlk hafta haftada bir gün ikinci ve üçüncü haftada haftada ikişer gün ve devamında da buna göre öğrenci mevcutları ve diğer sınıf düzeyleri ile ilgili neler olacağı ile ilgili bakanlık bunu ayrıca takvimlendirecek. Sınıflar, gruplara ayrılacak mümkün olduğu kadar risk azalacak. Her okulun, şartları birbiriyle aynı değil, her mahallenin, her köyün, her ilin şartları birbiriyle aynı değil. Bu anlamda okullarda eğitim çalışanı arkadaşlarımız okul müdürleri, müdür yardımcıları, öğretmenler gerekli ortamın oluşmasıyla ilgili temizliğin, düzenin oluşmasıyla ilgili çalışmalarına son hızla devam ediyorlar.” 

ÇOCUKLARIMIZI EĞİTİMDEN MAHRUM BIRAKAMAYIZ

‘Şartları zorlayacağız, riskleri mümkün olduğu kadar azaltacağız ve çocuklarımızı okullarımızda eğitim öğretime tabi tutacağız’ diyen Avan, “Bu anlamda çıkacak her platformda elbette ki bilim kurulu Milli Eğitim Müdürlüğü, il pandemi kurulları her anlamda sürece müdahil olacaklar. Bizlerde süreci Sivil  Toplum Örgütleri olarak yakından takip edeceğiz. Şu an bütün enerjimizi riskin azalmasına, okullarda eksik var mı ya da yanlış bir gidişat var mı bunları ortaya koymaya çalışıyoruz. Ama bu anlamda da tabi ki okullarımızda tedavi gören arkadaşlarımız var, okul müdürlerimiz var, vefat eden sağlıkçılarımızın olduğu gibi Türkiye genelinde öğretmenlerimiz, okul müdürlerimiz var. Risk Türkiye genelinde kendi içinde devam ederken, eğitimden, çocuklarımızın geleceğinden, çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasından asla vazgeçemeyiz. Bu hastalıkla mücadele belki 1 yıl, belki 2 yıl, belki 3 yıl, belki daha fazla sürebilir. Ama biz süreçte çocuklarımızı eğitimden mahrum bırakamayız. Riske karşı alacağımız tedbirlerle biz bu kovid 19 belasını toplum olarak yenmeliyiz. Bu anlamda da tabiki en büyük sorumluluk en büyük görev Gaziantep halkına düşüyor. Hayatın her alanında tedbirleri artırmalıyız” diye konuştu.

ÇOCUKLAR EĞİTİMDEN KOPTU

Gaziantep halkından maske,mesafe ve temizlik konusunda gerekli duyarlılığı göstermelerini isteyen Avan, “ Türkiye’de herkes o okuldaki öğrencinin kendi olduğunu öğretmenin kendi olduğunu ve kendi sağlığını korumanın o okuldaki çocuklarımızın sağlığını korumak anlamına geldiğini unutmamalı, herkes maske, mesafe, temizlik kurallarına uysun ve biz bu tehlikeyi hep beraber atlatalım. Eğer karantinada hastalarımız varsa tüm kurallara uysunlar ki eğitimi tam olarak yapabilelim, normale hızla geçelim. Gaziantep halkından gerekli duyarlılığı göstermelerini istiyoruz. Çünkü çocuklar eğitimden koptular. Çocuklarımızı eğitime tekrar adapte etmemiz ve çocukları uzaktan eğitim, yüzyüze eğitime almamız lazım. Yüz yüze eğitimin olmadığı bir noktada uzaktan eğitimin ne kadar etkili olduğunu ya da olmadığını, hep beraber görüyoruz. Yüz yüze eğitim aslolan eğitimdir. Elbetteki uzaktan eğitim olmalı ama ne kadar olmalı, ne kadar olmamalı en azından bunları test etme imkanına sahip olduk. Eğitim sürecinin içinden çocuklarımızı hiçbir şekilde çıkarmamalıyız” dedi. 

SOSYAL MESAFELİ OYUNLAR HAZIRLANDI

Şehitkamil ilçesindeki Şehit Metin Öter İlkokulu'nda görevli sınıf öğretmeni Cennet Kiser, çocukların okullara dönmesini heyecanla beklediklerini belirtti. Salgın sürecindeki eğitimde öğretmenlere büyük bir sorumluluğun düştüğünü vurgulayan Kiser, "Biz de bu sorumluluğu almaya hazırız. Okullarımızda pek çok önlem aldık. Öncelikle bahçelerde sosyal mesafeye uygun oyun alanları, girişte ve belli noktalarda dezenfekte noktaları oluşturuldu. Sınıflarımızda ise sosyal mesafeli sıralar ve uyarıcı görseller hazırlandı. Veliler bilgilendirildi, sosyal mesafeli oyunlar hazırlandı. Bu süreçte herkes ne yapacağını biliyor. Biz hazırız ve çocukları özlemle bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ

Şahinbey ilçesindeki Kaşgarlı Mahmut İlkokulu'nda görevli okul öncesi öğretmeni Derya Yuva Kalkan da çocukların sağlığı ve güvenliği için okulları en güvenilir yer haline getirmek için öğretmenlerle çalıştıklarını söyledi. Kalkan, "Velilerimiz tedirgin olmasınlar, gönül rahatlığıyla çocuklarını okullara gönderebilirler. Bizler işlerimizin başındayız, öğrencilerimizi hasretle bekliyoruz. Çocuklarımıza bir an önce kavuşmak istiyoruz." diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.