Katar’da buluştular Katar’da buluştular

Sendikalar eğitimde şiddet olaylarını protesto etmek için grev yapacak. Öğretmenler, eğitimde şiddet olaylarını protesto için Kırkayak Parkı’ndan Maarif Meydanına yürüyecek.

Oktugan’ın katledilmesi olayının ardından yurt genelinde eğitim sendikaları karar aldı. Bugün iş bırakacak olan çok sayıda öğretmen öğretmenlere yönelik şiddet ve itibarsızlaştırma politikalarını protesto etmek için iş bırakacak.

HEDEF HALİNE GELDİ

Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı, eğitimde şiddet olaylarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Parlakçı, ‘’ İstanbul'un Eyüp ilçesinde bulunan özel bir okulda görev yapan Milli Eğitim Bakanlığı’ndan emekli öğretmen İbrahim Oktugan bir öğrencisi tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırı sonrasında hayatını kaybetmiştir. Toplum olarak hayatımızın her aşamasında evde, sokakta, iş yerlerinde her gün karşı karşıya kaldığımız şiddet olgusunun uzun süredir okullarımızı da sarmalamış olması çok sayıda meslektaşımızın şiddetin hedefi haline gelmesine neden olmaktadır.Yaşanan bu şiddet olayları adeta bir bakanlık politikasına dönüştürülen eğitim emekçilerinin itibarsızlaştırılmasından ayrı düşünülemez. Bugün bir eğitim emekçisini hayattan koparan ne basit bir öfke krizi, ne failin öğrenci ya da veli oluşu, ne de öğrencinin uyruğu ile ilgilidir” dedi. 

EĞİTİM EMEKÇİLERİ HEDEFTE

Parlakçı, “Okullarda yaşanan şiddetin ve eğitim emekçilerine yönelik saldırıların önlenebilmesi, öncelikle her fırsatta eğitim emekçilerini hedef haline getiren politika ve uygulamalara son verilmesinden geçmektedir. Türkiye’nin her yerinde eğitim kurumlarında birbirine benzer şekillerde eğitim emekçilerini hedef alan şiddet olaylarının yaşanması, şiddetin arkasındaki nedenlerin ortaya çıkarılmasını, eğitim kurumlarında eğitim emekçilerinin can güvenliğinin sağlanmasını gerektirmektedir. Okulda şiddet olaylarının son bulması için MEB’i acilen harekete geçmeye ve önlem almaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.