1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitim Sen o okulların listesini yayınladı
Eğitim Sen o okulların listesini yayınladı

Eğitim Sen o okulların listesini yayınladı

Önlemler yetersiz

A+A-

Eğitim Sen, 15 Eylül 2020 tarihi itibarıyla Covid-19 vakası görülen veya pozitif vakayla temaslıların çalışmalara katıldığı eğitim kurumlarının listesini yayınladı. 86 okulun yer aldığı listede Gaziantep’ten Nizip Anadolu Lisesi yer alıyor. Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı, salgın ve salgına karşı alınan önlemlerin yetersiz olduğunu belirterek, ciddi önlemler almanın zorunlu hale geldiğini söyledi.

CİDDİ ÖNLEMLER ALINMALI

TTB ve SES başta olmak üzere sağlık örgütlerinin ısrarlı çabalarına rağmen alınmayan önlemler ve ayrılmayan kaynakların, salgında bugün gelinen aşamanın başlıca nedenleri olduğunu belirten Parlakçı, “Salgının geldiği aşama çok daha ciddi önlemlerin alınmasını artık zorunluluk haline getirmiştir. Zaman geçirilmeden salgının yayılmasını engelleyecek, enfeksiyon zincirini kıracak genel önlemlere ihtiyaç olduğunu belirten Parlakçı şunları söyledi:”İstanbul’da hafta sonunda yaşandığı gibi, alınan bir önlemin bir siyasi partinin etkinliğinden dolayı kaldırılmasının halk sağlığı açısından anlaşılır bir tarafı yoktur. Ekonomik kriz olanca hızıyla devam etmekte, emekçiler için yaşam her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Açıklanan enflasyon rakamlarının gerçekleşen enflasyondan oldukça düşük olduğunu her gün yaşayarak görüyoruz. Eğitim ve bilim emekçileri dâhil olmak üzere, kamu emekçilerinin yaşam koşulları her geçen gün ağırlaşmaktadır. Bu koşullar altında 2019 yılında yapılan toplu sözleşmeler sonucunda oluşan ve zaten bizim tarafımızdan da kabul edilmesi mümkün olmayan Kamu Hakem Heyeti kararları da geçerliliğini tamamen yitirmiştir. 2021 yılını kapsayan yeni bir toplu sözleşme görüşme sürecinin hızla planlanarak emekçilerin yaşadığı ekonomik sorunlara çözüm üretilmelidir” diye konuştu.

SORUNLAR ARTIYOR

EBA ve diğer platformlardan yapılan canlı ders uygulamalarında yaşanan sıkıntıların devam ettiğini söyleyen Parlakçı, “Öğretmenler açısından canlı ders için yapılan hazırlıklar ve bunun için gerekli süre; ders içeriklerinin hazırlanması ve uzaktan eğitimin telefon ve whatsapp gibi uygulamalarla kesintisiz tüm gün boyunca (akşam dâhil) devam etmesi çok ciddi bir iş yükü oluşturmaktadır. Üstelikte MEB’in son yazısı ile öğretmenlere bu işler için ek ders ödemesi yapılmaması adeta angarya çalışmaya dönmektedir. MEB, öğretmenlerin hakları olduğunu, sendikaları Eğitim Sen’in de bu hakları her koşulda savunacağını ve emek sömürüsüne sessiz kalmayacağını unutmamalıdır. Acilen ek derslerle ilgili sorun çözülmeli, uzaktan eğitimde öğretmenlere derse hazırlık ücreti artırımlı şekilde ödenmelidir.

İlkokul 1. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumlarının yüz yüze eğitim öğretime başlayacağı gün olan 21 Eylül tarihi yaklaştıkça sorular artmakta, tartışmalar derinleşerek devam etmektedir. Sınıfların seyreltilmesiyle ilgili genel bir yönelim belirtilmiş olsa da ayrıntıların belirtilmemesinin ve uygulamanın okullara bırakılmasının sorun yaratacağı kesindir. Ayrıca, yüz yüze eğitime başlayan sınıfların kalan bölümü uzaktan nasıl yapacağı, kaç saat yapacağı ile ilgili belirsizlik de sürmektedir. Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün hızla açıklayıcı bir yazıyı illere göndermesi gerekmektedir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum