1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitim politikalarında Gaziantep faktörü
Eğitim politikalarında Gaziantep faktörü

Eğitim politikalarında Gaziantep faktörü

2019-2020 eğitim - öğretim yılı başladı. Düzenlenen törende il protokolü, temsili ders zili çaldı, öğrenciler ders başı yaptı.

A+A-

  Akkent Süleyman Şah İlkokulu’ndaki törende konuşan Vali Davut Gül,  Gaziantep'in eğitim politikalarının en iyi uygulandığı illerden biri olduğunu dile getirerek, "Evet ikili eğitim yapan sınıflarımız var, sınıf mevcudu kalabalık olan okullarımız var ama buna rağmen sorunun çözüldüğü mahallelere, okullara baktığımızda bunun daha fazla olduğunu görüyoruz." diye konuştu. Başkan Fatma Şahin ise, “Öğrencilerin gözlerine baktığım zaman Gaziantep’in öğretmenlerini görüyorum, Gaziantep’in doktorlarını, Gaziantep’in güçlü geleceğini görüyorum" dedi. 

DERSLİK SAYISI 15 BİNLERE VARDI

Cumhuriyet tarihinden 2002'ye kadar Gaziantep'in toplam derslik sayısının 5 bin 300 olduğunu belirten Gül, inşaatı devam eden 4 bin derslikten 600'ünü hizmete aldıklarını, 3 bin 400'ünde ise çalışmaların sürdüğünü söyledi. İl genelinde toplam derslik sayısının 15 binlere vardığını belirten Gül, "Yapılanlara baktığımızda sorunları çözebilme kapasitemiz olduğunu görüyoruz. İlave 5 bin dersliğe daha ihtiyacımız var. Merkezi hükümetle birlikte, hayırseverlerle birlikte, yerel yönetimlerle beraber bu ihtiyacımızı da tamamlayacağız." dedi.

İHTİYAÇLAR KARŞILANACAK

Süleyman Şah İlkokulu’nda düzenlenen törende konuşan Vali Davut Gül, Gaziantep’te yapımı devam eden 4 bin derslikten 600 dersliğin hizmete girdiğini kaydetti. Zaman içerisinde kalan dersliklerin de tamamlanacağını aktaran Gül, “Sadece bu 4 bin derslik de değil ilave 5 bin dersliğe daha ihtiyacımız var. Merkezi hükümetle, hayırseverlerle, yerel yönetimlerle beraber bu derslik ihtiyacını da tamamlayacağız. Gaziantep’in en büyük şansı başta Adalet Bakanımız olmak üzere milletvekillerimiz ve hiç şüphesiz Büyükşehir Belediye Başkanımızın liderliğinde yerel yönetimlerimiz. Gaziantep eğitim politikaların en iyi uygulandığı şehirlerden bir tanesi” dedi.

YEREL YÖNETİMLER ÖNEMLİ

Şehirde 1 milyon civarında 18 yaşın altında öğrencinin bulunduğunu dile getiren Gül, “Bunun 609 bini öğrenci diğerleri de beş yaş altındaki çocuklarımız. Tabi Sadece okul da ihtiyaç değil, öğrencilere spor yapacakları, sanatın her dalıyla ilgilenecekleri mekânlara ihtiyaç var. Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yerel yönetimler şu anda 13 tane havuz, 20 tane spor salonu yapıyor. Yine Milli Bakanlığımızın öncülüğünde 22 tane spor salonu yapılıyor. Bunlara baktığımızda 55 tane tesis yaklaşık 6 ay içerisinde hizmete girecek. Bu ise çocuklarımızın,  gençlerimizin spor alanlarına daha çabuk ulaşması anlamına geliyor” diye konuştu.

BAŞARI VELİ VE ÖĞRETMENLERİN

Başarmak için hiçbir şeyin mazeret olarak kabul edilmediğinin de altını çizen Gül, “Başarılı öğrencilerimize baktığımızda aslında başarılı olan velilerin, öğretmenlerin olduğunu gördük. Öğretmenlerimiz, velilerimiz istekliyse öğrencilerimiz de kendilerine verilen bu şansı değerlendiriyorsa ikili eğitimde de, kalabalık sınıflarda da başarılı sonuçlar alınıyor” ifadelerini kullanarak okula yeni başlayan öğrenciler başta olmak üzere bütün öğrencilere, öğretmenlere, eğitim bütün paydaşlarına yeni eğitim öğretim döneminin hayırlı olmasını diledi.

ŞAHİN: ÖĞRETMENLERE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de çocukları bu çağa göre değil, gelecek çağa göre, onların çağlarına göre hazırlamak gerektiğini söyledi. Şahin, şöyle devam etti: "Çağ ne diyor, 'Bilim ve teknoloji' diyor. O yüzden biz taraftan onların fiziki şartlarınızı iyileştirirken bir taraftan bu alanda kendilerini yetiştirmeleri için ortamları hazırlıyoruz. 2002'de okul öncesinde bu şehirde oran yüzde 10'du. Bugün yüzde 65'lere çıkmış durumda. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, hükümetimizle, Milli Eğitim Bakanımızla birlikte bu şehre özel davranıyoruz. Şu anda hiçbir şehirde 4 bine yakın derslik inşaatı devam etmiyor. Bunlar bittiğinde çocuklarımızın fiziki şartları daha iyi olacak ama her şey fiziki şart demek değildir. Sizin gönlünüz, ruhunuz, gelecek vizyonunuz, aileleriniz ve hakikaten size ışık olan öğretmenlerimizle birlikte çok daha güçlü olacaktır. O yüzden öğretmenlerimize çok iş düşüyor."

ERGÜN: BAŞARIYA ÖNEM VERİYORUZ

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Daire Başkanı Orhan Ergün de yeni eğitim vizyonu kapsamında, ekonominin nesnesi olmadan, ekonomi dünyasının becerilerine sahip olmaya, dünyaya uyum sağlarken değerlerden kopmamaya, akademik beceriler yanında sanatsal sportif açıdan da başarılı olmaya önem verdiklerini vurguladı.

TASARIM BECERİ ATÖLYELERİ

Bu yıl uygulamaya konulacak tasarım beceri atölyelerine değinen Ergün, bu atölyelerle bir yandan öğrencilerin temel yaşam becerileri edinmelerinin, diğer yandan da öğrendiklerini atölye çalışmalarıyla uygulamaya taşımalarının hedeflendiğini ve bunun için okullarda derslik düzenlemeleri yapmaya devam edildiğini dile getirdi.

EKSİKLER GİDERİLECEK

Ergün, bazı okulların gerek kendilerinden gerek çevrelerinden kaynaklanan imkanlarının, emsallerine göre eksik kalabildiğine işaret ederek, şunları kaydetti: "Okul profili değerlendirme çalışmasıyla okulların imkan ve başarı farkları ortadan kaldırılmaya ve tüm noktalarda tüm çocuklarımıza eşit imkanlar sunulmaya çalışılıyor. Yine okul profili değerlendirme uygulamasıyla hangi okulun destekleneceğinin görüleceği etkili bir karar destek sistemi oluşturuluyor. Bu uygulamalarla çocuklarımızın araştırma ve uygulamaya çalışmalarıyla öğrendiklerini derinleştirmeleri, okul dışı öğrenme imkanlarını daha çok kullanmaları, iş ve üretim dünyasıyla etkileşimli bir okul deneyimi yaşamaları temin edilmeye çalışılıyor."

METE BİLGİ VERDİ

İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete ise bu yıl sadece birinci sınıfa 53 bin öğrenci ile merhaba dediklerini belirterek, "Geçen yıl eğitim öğretim yılı tamamlanırken 25 bin öğrencimizi 12. sınıftan mezun ederken bu yıl 53 bin öğrenci ile merhaba diyoruz. Bin 154'ü resmi, 215'i özel olmak üzere toplam bin 369 okul örgün eğitime devam eden 561 bin 951 öğrenci, yine açık öğretimle birlikte toplamda 609 bin rakamına ulaşan öğrenci nüfusumuza resmi ve özel toplamda 30 bin 443 öğretmenimizle hizmet vermeye gayret edeceğiz" dedi. Mete, 197 taşıma merkezine bin 258 araç ile bin 262 yerleşim yerinden toplam 17 bin 934 öğrenciyi taşımayı planladıklarını kaydetti. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.