1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Eğitim Bir-Sen'den çağrı
Eğitim Bir-Sen'den çağrı

Eğitim Bir-Sen'den çağrı

Eğitim-Bir-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gök,

A+A-

yaklaşık 14 ay önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Bankası  imzalanan Promosyon anlaşmasının enflasyon ve piyasa koşulları nedeniyle güncelleme yapılması ya da iptali konusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuruda bulunduklarını söyledi.

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Halk Bankası arasında imzalanan protokol kapsamında eğitim çalışanlarına 4 yıllığına 5 bin 100 TL promosyon ödenmesi konusunda anlaşma imzalanmıştı. Yapılan anlaşmanın ardından geçen süreçte enflasyon artışı ve piyasa koşullarının değişimi sonrası Eğitim Bir Sen Gaziantep Şubesi harekete geçti.

PİYASA KOŞULLARINDA YETERSİZ

Gaziantep Üniversitesi ile Halk Bankası arasında imzalanan promosyon anlaşmasında önemli bir rol üstlendiklerini kaydeden Eğitim-Bir-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gök, mevcut koşullar göz önüne alınarak, promosyon anlamasının güncellenmesi talebinde bulundu. Gök, ‘’Öngörülemeyen enflasyon ve mevcut piyasa koşulları dikkate alındığında eğitim çalışanlarına 14 ay önce ödenen promosyonun piyasa gerçeklerinin çok altında kaldığı görülmektedir. Bu sebeple mevcut promosyon anlaşmasında güncelleme yapılması veya iptalini talep ettik. Kazanacağız’’ ifadelerini kullandı. 

DİLEKÇE YAZDILAR 

Eğitim Bir-Sen Gaziantep Şubesi tarafından Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğüne verilen dilekçede şu ifadeler yer aldı: Mayıs 2021 tarihinde Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Halkbank arasında 15 Haziran 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 4 yıllığına kişi başı 5100 TL ödenmesini öngören maaş promosyon anlaşması imzalanmıştır. Öngörülemeyen enflasyon artışına bağlı olarak yükselen maaş ve ücretler ve mevcut piyasa koşulları göz önüne alındığında Halkbank tarafından eğitim çalışanlarına ödenen promosyonun piyasa gerçeklerinin çok altında kaldığı görülmektedir. Bu sebeple mevcut promosyon anlaşmasında piyasa gerçekleri ve enflasyon göz önünde bulundurularak bir güncelleme yapılması; bu güncelleme talebi banka tarafından kabul edilmez ise eğitim çalışanlarına ödenen maaş promosyonunun hak edilen kısmı çalışanda kalmak ve geriye kalan süre hesap edilerek geri kalan maaş promosyonunun bankaya iade edilmesi suretiyle maaş promosyonu anlaşmasının tek taraflı feshedilmesi ve yeniden bir promosyon anlaşması ihalesi yapılarak eğitim çalışanlarının hak kayıplarının giderilmesi gerekir" MERVE PARLAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum