1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Eczacıların sorunları mecliste
Eczacıların sorunları mecliste

Eczacıların sorunları mecliste

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak Eczacıların sorunlarını dile getirdi.

A+A-

Kaplan, AKP’nin reform olarak nitelendirdiği Sağlıkta Dönüşüm Programını eleştirirken; Türkiye’de Eczacıların sıkıntılar yaşadığını ve biran önce çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Kaplan, eczacıların devlete bedava tahsildarlık yaptığını  ve vatandaşla eczacının karşı karşıya geldiğini ifade ederek, “Sürekli değişen mevzuata bağlı olarak ödenmeyen ilaçlar,  muayene ücretini Eczacılarımızın alması da, aynı şekilde vatandaşlarımızla eczacılarımız arasında sorun çıkmasına sebep olmaktadır. Vatandaş ile Eczacı arasındaki gerilimin bir sebebi de muadil ilaçtır. Sağlık Bakanlığı’nın eşdeğer ilaç kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla yürürlükte olan genelgeye ve eczacının eşdeğer ilaç vermeye yetkili olduğu gerçeğine rağmen ne yazık ki kamuoyu bu konuda yeteri kadar aydınlatılamamaktadır. Sağlık Bakanlığı “muadil ilaç” konusunda vatandaşlarımızı ve kamuoyunu bilgilendirecek ve bilinçlendirecek projeler üretmeli, eczacı ile vatandaşı karşı karşıya getirmemelidir” dedi.

ACİL ÇÖZÜM BULUNMALI

İlaçta reklamın bilinçsiz tüketimi arttırdığını da kaydeden Kaplan, ilaç sanayi ve reklam şirketlerinin, tüm eczacılar ve eczacı odalarının karşı çıkmasına rağmen halkın sağlığıyla oynadıklarını dile getirdi. Kaplan konuşmasının devamında şunları söyledi: “Vakıf Üniversitelerinde planlanmadan ve ihtiyaçtan fazla Eczacılık Fakülteleri açılmaktadır. Ülkemizde Eczacılık Fakülteleri son yedi yılda yüzde 71 artmıştır. Vakıf Üniversitelerinde planlanmadan açılan eczacılık fakülteleriyle birlikte ileriki yıllarda istihdam anlamında ciddi sıkıntılar yaşayacağımız kaçınılmazdır. Ülkemizde son yıllarda artan “sağlık çalışanlarına şiddet” maalesef Eczacılarımız için de büyük bir tehdit haline dönüşmüştür. Şiddetin boyutu her geçen gün artarak katlanmakta, ne yazık ki ölümlü sonuçlar doğurmaktadır. Bu konuda gerekli yasal düzenlemelerin yapılması elzemdir. Eczacılık mesleğinin ülkemizdeki kalitesini arttırmak için yurtdışına sıkça seyahat etmek durumunda kalan ve 1. derece kamu hizmeti gören kamuda, özel sektörde çalışan eczacılara ve eczane eczacılarımıza yeşil pasaport hakkı tanınmasını gerekmektedir” dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.