1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Eczacılar moralsiz
Eczacılar moralsiz

Eczacılar moralsiz

Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, Covid-19 salgınında eczacıların etkin mücadelede rol aldıklarını söyledi.

A+A-

 Salgında sağlıkçıların öneminin tartışmasız gözler önüne serildiğini belirten Demirci, “ Sunulan hizmet yalnızca ilaç ve ilaç danışmanlığıyla kalmamış, genel pandemi mücadelesine destek, insanımızın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesine de eczaneler tarafından büyük destekler sağlanmıştır. Dünyada ve ülkemizde pandemiden milyonlarca insan hayatını kaybederken, salgınla savaşta sağlık hizmeti sunarken 416 sağlıkçı içinde 51 Eczacımızı ve 19 Eczane teknisyenimizi kaybettik .  Bölgemizde ise Eczacı Ayşegül Öğüt, Eczacı Mehmet Cinpolat,  Eczacı Teknisyeni Cuma Kara ve Eczane teknisyeni Sakine Kılıç’ı kaybettik” dedi. 

182 YILLIK GURUR

14 Mayıs Eczacılık Günü dolayısıyla açıklama yapan Demirci, “14 Mayıs, bu ülkedeki eczacılar ve eczacılık alanı için önemli bir gün. 182 yıl önce bugün, 14 Mayıs 1839’da akademik anlamda ilk eczacılık eğitiminin başladığı günün yıldönümü eczacılık günü olarak kutlanıyor.  Gururluyuz çünkü insanlık tarihi kadar eski bir mesleğin üyeleriyiz ve yaşadığımız topraklar üzerinde bilimsel eczacılık eğitimi başlayalı 182 yıl oldu. İkinci yüz yılını doldurmakta olan bir eğitim geçmişine sahip olmak, eczacılık alanının bilimsel yönden geldiği noktanın önemli olduğunu gösterir. 182 yıllık akademik geçmişin eczacılara, toplum sağlığına katacağı faydalar açısından ayrı sorumluluklar yüklediği kanısındayız.  Eczacılar, sağlık hizmeti içinde ilaç hizmeti sunmakla kalmaz, halk sağlığı için de önemli görevleri yerine getirirler. Birinci basamak sağlık hizmet sunucusu olarak tanımlı olan eczaneler, halkın sağlık sorunlarıyla ilgili en kolay ulaşabildiği yerlerdir.  Bu nedenle verilen hizmetin 27 bin noktadan ulaştırılabiliyor olması verilen hizmetin boyutunu çok daha önemli hale getirmektedir” diye konuştu. 

İLAÇ DANIŞMANLIĞI ÇOK ÖNEMLİ

Son dönemlerde özellikle de pandemi ile birlikte internet üzerinden ilaç,  gıda takviyesi ve besin desteklerinin sağlık beyanı ile sunulduğuna tanıklık ettiklerini anlatan Demirci, “Satışı yapılan bu ürünlerin içinde ciddi sağlık sorunları yaratabilecek türde etken maddelerin de olduğuna tanıklık ettik . Sağlık sorunlarımıza tanı koyabilecek kişiler kuşkusuz hekimlerdir. Kendi kendimize tanı ve tedaviye teşvik eden bu tür pazarlama yöntemleri insan sağlığını tehlikeye sokacak konulardır.  Yine ilaçla ve bu tür ürünlerle ilgili bilgi alabileceğiniz, danışmanlığından ve bilimsel yönlendirmelerinden yararlanabileceğiniz yegâne yer, yanı başınızdaki eczaneler ve eczacılardır.  İlacın ve diğer sağlığa ilişkin gıda ve besin takviyelerinin internet satışı, reklamı, beyanları, üretimi, kontrolü, sunumu için ülkemiz koşulları dikkate alarak düzenlemeler gerekmektedir.  Yurttaşlarımıza uyarımız ilaç danışmanlığı için eczacınızdan yararlanmaya devam ediniz” şeklinde konuştu. 

SORUNLAR BÜYÜYOR

Demirci devamla şunları söyledi: “Ülkemizde geçen yıl 2.2 milyar kutu ilaç tüketilirken bunun parasal karşılığı 50 milyar lirayı bulmaktadır. Yapılan harcamanın yüzde doksana yakın bölümü kamu tarafından karşılanmaktadır. Tüketim içindeki dış-alım payının giderek arttığını ve yüzde 60’lara yakın olduğunu biliyoruz.   Eczaneler sağlık hizmeti sunan küçük ölçekli işletmelerdir. Yapacakları iş ve hizmetin kuralları belli ve sınırlıdır. Kendilerine farklı kar alanları yaratma olanakları yoktur. İlaç şirketlerinin baskısı ve kamunun ilaç fiyat politikalarıyla eczanelerin ekonomik olarak ayakta kalma şansları giderek azalmaktadır.  Bu bakımdan enflasyon ve fiyat artışı nedeniyle yaklaşık 15 yılı aşkın süredir güncellenmeyen ilaç fiyat kararnamesi güncellenmeli ve günümüz koşullarına uygun hale getirilmelidir.   Eczacılık fakültesi kontenjanları son 10 yılda 3 kata yakın artırılmıştır. Her yıl katlayarak artırılan eczacılık fakültesi kontenjanları alanın giderek tıkanmasına, işsiz eczacı kitlesinin oluşumuna yol açmaktadır. Ülkemizin eczacı ihtiyacının üzerinde eczacı yetiştirmek, akademik alt yapıları hazır olmadan eczacılık fakültesi açmak bu alanın sorunlarını çözmez, aksine mevcutta olduğu gibi artırır.  Çok eczacılık fakültesi açmakla birlikte, ilaç tüketimi içindeki yerli payımız artmadı, aksine her geçen yıl azaldı. İhtiyacımız olan doğru planlama ve doğru stratejilerdir.  37 bin kişilik eczacı ordumuzun beş bine yakınının yer aldığı kamu eczacılarının maaş ve özlük hakları da çözüm bekleyen sorunlarımızın başında gelmektedir. Katsayı ve emekliliğe esas maaş düzenlemesi bu alandaki beklentilerimizin başındadır”

VAR OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ

“Biz eczacılar, binlerce yıldır olduğu gibi insanoğlunun yaşamında yer almayı sürdüreceğiz” diyen Demirci, “Dünyada teknolojik ve bilimsel gelişmelerin en çok etkilendiği alanların başında sağlık ve ilaç alanı geliyor. Dünyada bu yıl sağlığa 8.3 , ilaca ise 1.4 trilyon dolar harcama yapılması öngörülmektedir. İnsan yaşamına direkt etki etmesi yanında ekonomik büyüklüğü ile ilaç alanındaki gelişmeler insanoğlunun yaşam süresini ve standardını yükseltmeye devam edecektir.  Kişiye özgü ilaç, genetik özelliklere dayanan tedavi ve hedef ilaç gibi gelişmeler tıpkı 90 yıl önce Sir Alexdandr Fleming’in penisilin keşfinde olduğu gibi insan yaşamına doğrudan etki etmeye devam edecektir .  Ülkemizde ise birer güven simgesi olan eczanelerimizde insanımıza yalnızca ilaç hizmeti vermekle kalmayıp her zaman olduğu gibi dost, arkadaş, yol gösteren ve sırdaş olmayı sürdüreceğiz.  Biz eczacılar binlerce yıldır olduğu gibi insanoğlunun yaşamında yer almayı sürdüreceğiz. Yani insanımıza ve insanlığa hizmet etmeye devam edeceğiz.  Eczane güvendir, eczacınıza güvenin” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.