1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Eczacı vekilden ilaç sorusu
Eczacı vekilden ilaç sorusu

Eczacı vekilden ilaç sorusu

Eczacı İrfan Kaplan, miadı dolmuş ilaçların yeniden etiketlendirilerek vatandaşlara verilmesi ile ilgili TBMM’ye, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi vererek, basın ve kamuoyuna yansıyan iddiaları sordu.

A+A-

CHP Gaziantep Milletvekili, Eczacı İrfan Kaplan, miadı dolmuş ilaçların yeniden etiketlendirilerek vatandaşlara verilmesi ile ilgili TBMM’ye, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi vererek, basın ve kamuoyuna yansıyan iddiaları sordu.

Milletvekili, Eczacı İrfan Kaplan, basın ve kamuoyuna yansıyan vahim iddialar ile ilgili “Her hafta sağlık anlamında yeni bir skandala imza atılıyor. Miadı geçmiş ilaçlara yeni etiketler basılarak halk sağlığıyla oynuyorlar. Covid-19 ilaçlarının son kullanma tarihleri değiştiriliyor. Sağlığın ne denli önemli olduğunu pandemiyle daha da iyi anladığımız böyle bir zamanda, bu tehlikeli sağlık oyunları endişe verici ve kaygılandırıcı boyutta her gün önümüze çıkıyor. Beceremedikleri pandemi süreci yetmedi, şimdi de vatandaşlarımızı sağlıklarını kaybetmekle sınıyorlar” dedi.

KAPLAN’DAN BAKAN KOCA’YA SORULAR:

Bahse geçen iddialar ile ilgili Bakanlığınız, ilgili yerlere ne tür yaptırımlar uygulamıştır? Mart 2020’den bu yana, bahse geçen vahim iddialar ile ilgili son kullanım tarihi geçmiş ilaçlar ile ilgili ne tür denetimler yapılmıştır? Mart 2020’den bu yana son kullanım tarihi geçmiş, Bakanlığınızca imha edilen ilaç sayısı kaçtır? Bahse geçen ilaçların kullanımı sağlıklı ise daha önce neden toplatılmıştır? Bahse konu olan ilaçlara Bakanlığınızca “uygundur” raporu verilmiş midir? Verildi ise hangi kriterlere göre uygunluk raporu verilmiştir? Covid-19 için kullanılan ilaçlardan, son kullanım tarihleri değiştirilen, isimleri ayrı ayrı belirtilmek üzere kaç ilaç toplatılmıştır? Bakanlığınızca etken maddesi “favipiravir” olan ve alınan toplam ilaç sayısı kaçtır? Bu ilaçlara ödenen para miktarı ne kadardır?Mart 2020’den bu yana ülkemizde kaç şirkete ilaç imhası için yetki verilmiştir? Bu şirketlerin isimleri ve faaliyet gösterdikleri bölgeler nelerdir? Mart 2020’den bu yana midadı geçen ilaçları bildirmeyen ancak denetimlerde ortaya çıkan kaç eczane vardır? Bu eczanelere ne tür cezai yaptırımlar uygulanmıştır? Kesilen toplam ceza miktarı ne kadardır?” HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.