1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eczacı ve Hekimler mağdur ediliyor
Eczacı ve Hekimler mağdur ediliyor

Eczacı ve Hekimler mağdur ediliyor

YANLIŞ uygulamalar nedeniyle hasta, eczacı ve hekim mağdur olma noktasına geldi. Uygulanan sağlık ve ilaç politikalarının yansımalarını sonucunda varlığını...

A+A-

YANLIŞ uygulamalar nedeniyle hasta, eczacı ve hekim mağdur olma noktasına geldi. Uygulanan sağlık ve ilaç politikalarının yansımalarını sonucunda varlığını sürdüremez hale gelen eczacılar bu duruma el atılmasını istiyor. Türkiye genelindeki 24 bin eczanenin verdiği ilaç-eczacılık hizmeti durma noktasına geldiği belirten eczacılar, "Tüm çabalarımıza rağmen, oluşacak hasta mağduriyetinin sorumlusu bizler olmayacağız'' dedi.

8. Bölge Eczacılar Odası Başkanı Mustafa Balık, geçmiş yıllarda eczacı örgütü ile müzakere edilerek hazırlanan ve karşılıklı imzalanan reçete karşılanma koşullarını belirleyen sözleşmelerdeki bazı hükümlerin, sosyal güvenlik kurumları tarafından hazırlanan 2007 yılı sağlık uygulama tebliği gözönüne alınarak dayatma şeklinde uygulamaya konulmak istendiğini öne sürdü.

SUT MAĞDUR EDİYOR

2007 yılı Sağlık Uygulama Tebliğinin (SUT), vatandaşı, hekimi ve eczacıyı mağdur edebilecek uygulamalar içerdiğini savunan Balık, "SUT ile yasalarda yeri olmayan 'günübirlik tedavi' adı altında, bugün ayaktan tedavide kullanılan pek çok ilaç ve yatan hasta reçetelerinin, Ekim ayından itibaren, sadece hastane eczanelerinden karşılanması hükmüne bağlanmıştır. Bu durumda hastane eczanesinde ilaç yoksa, ya başka bir ilaç alacaksınız ya da dışardan satın almak zorunda kalacaksınız. 30 yıl süreyle SSK hastanelerinde bu sistem uygulanmış ve yaşanan hasta mağduriyetleri nedeniyle ilaç-eczacılık hizmetinin çağdaş standartlara taşınması adına sonlandırılmıştır" dedi.

KABUL EDİLEMEZ BİR UYGULAMA

Bu uygulamanın hayata geçirilmesini kabul edilemez bulduklarını ifade eden Balık, raporlu hastaların doktora gitmeden reçetesiz ilaç temin edecek olmalarının, sürekli takip altında tutulması gereken bu hastaların tedavilerinde aksamalara yol açacağını öne sürdü. Balık, ''Yıllardır tasarruf adı altında meslektaşlarımıza dayatılan, halk sağlığını hiçe sayan ve sık sık değişen tebliğler sonucu hasta, eczacı ve hekim mağduriyetleri bizleri bunaltmıştır.'' dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.