1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. DUYDUKLARINIZA İNANAMAYACAKSINIZ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

DUYDUKLARINIZA İNANAMAYACAKSINIZ

A+A-

Konumuz yine havaalanı.. Biliyorsunuz geçen hafta bahsetmiş ve yeni terminal binasının hedeflenen 600 günde bitmesinin imkansız olduğunu dile getirmiş ve bazı gelişmelerden sizleri haberdar etmiştim.. Nitekim öyle de olacak.. Hatta belki de hiç yapılmayacak.. Çünkü işin derinliğine girdikçe çok ilginç gelişmelere şahit oluyoruz.. Haaa hemen belirteyim, bunları yazdığımdan dolayı bana sitem edenler, enerjilerini bana serzeniş yerine bu işlerin niye bu hale geldiğini araştırmaya verseler bence çok daha iyi olacak..

Gelelim asıl söyleyeceklerime.. Havaalanı için son durum şu: Bunu bilimsel veya teknik ağız yerine hepimizin anlayacağı dilden yazıyorum..

1- Terminal binasını ihaleyle alan firma işi yavaşlattı, daha doğrusu durdurdu.. Nedeni mevcut apronun yanındaki taksi yolu dediğimiz pist ile terminal binası arasındaki korkunç kot farkı..

2- En büyük hata ihale yapılmazdan önce bu tespitin yapılmayışı.. Terminal binasına kazmayı vurduktan sonra yüklenici firmanın aklı başına geliyor ve frene basıyor. Hemen harekete geçiyor ve apron ile  taksi yolunun eğiminin düzeltilmesi için ayrı bir ihale istiyor. Yani mevcut terminal yapımına bunların eklenmesi ayrı bir para demek..

3- Bu taksi yolu ve apron yapılmazsa ne olur ? Sıkı durun şimdi.. Havaalanına gelen uçaklar, o 6 körüklü dediğimiz terminal binasına bu şekilde yapıldığı takdirde yanaşamazlar.. Çünkü normal iniş pistinden yani mevcut apron ile terminal binasına gelmeleri arasında 7-8 metrelik bir eğim çıkıyor.. Sakın dalga geçtiğimi sanmayın.. Vallahi de billahi de doğru..

4- Şimdi tutup “ya böyle şey olur mu, bunun öncesi var, projesi yapılırken apron ve yapılacak terminal binası arasındaki kod farkı hesap edilmez olur mu? demeyim, çünkü edilmemiş.. Ne zaman ki yüklenici firma terminal binası için kazıya başlıyor, o zaman bu kod farkı ortaya çıkıyor..

5- Şimdi kemerlerinizi daha sıkı çekin.. Bu durum üzerine Yüklenici firma işi durdurdu. “Burası düzelmez ise, ben inşaatı sürdüremem” dedi.. Yani ikinci bir ihale istiyor..

6- Sayın Vali Davut Gül’ün geçen haftaki yazımdan sonra harekete geçtiğini duydum ama bir açıklama yapılmadığı için kesin doğrulayamıyorum..

7- Miletvekilleri arkadaşlarımdan bazıları bu konuyu ortaya  çıkarmamdan rahatsız olmuş, sitem etmiş.. Sitem önemli değil, mesele bu şehrin sahipsizliğini giderici hamleler yapabilmek..

8- Şu anda bir haber var, onu da doğrultamadım, o da yeni terminal binasının inşaatının iptal edilebileceği..

9- Onun içindir ki, eski terminal binasında tadilatlar yapılıyor peşpeşe.. Yoksa yıkılacak olan bir yer için niye tadilat yapılsın ki..

10- Yani bizlere havaalanında yolculuk işkencesi devam edecek.. Yani gittiğimiz illerdeki güzel havaalanlarına terminallere hasret kalacağız.. Yani uçak seferleri en berbat saatlere konularak, en yüksek fiyatlar çekilerek, Gaziantep’i umursamama keyfiyeti devam edecek.. ŞİMDİLİK BİTTİ..

CHP SONUNDA BAŞARDI

Küçük olsun benim olsun politikası sonunda semeresini verdi. Genel merkez “ne haliniz varsa görün” dedi.. Yılların güçlü CHP’sini Gaziantep’te sıradanlaştıranlar da böylece muradlarına erdi.. Şimdi seçimde 60 bin oy alan İYİ Parti için çalışacaklar.. Bence bu büyük başarıdan dolayı, yıllardır partiyi bir dernek gibi yönetip, kendin pişir kendin ye hesabıyla hareket edenleri kutlamak lazım.. Çok fazla bir şey yazmaya gerek yok CHP’ye.. Çünkü yıllardır yazıp durdum zaten.. Adı üstünde halkın partisi olunması gerekirken, halktan uzaklaşan bir parti yapıldı.. Şimdi ödüllerini aldılar..

CELAL DOĞAN İŞİNİ AK PARTİ FARKETTİ CHP EDEMEDİ

Uyanamadılar aslında. Uyanamazlardı zaten.. Eğer uyanabilselerdi, ki buna genel başkanları ve merkez teşkilat yöneticileri dahil, Gaziantep’te oluşan Celal Doğan havasını keşfederlerdi.. Bunu AK Parti gördü ama CHP’liler göremedi.. AK Parti, eğer Celal Doğan CHP’nin adayı gösterilirse, MHP ile ittifak olmayacağı için ciddi oy kaybına uğrayacaklarını ve İYİ Parti, HDP ve geçmişin başarılarından dolayı hala unutulmayan Celal Doğan’ın fazlasıyla oy alabileceğini hesaplamıştı. Buna MHP’ye gidecek oyları da dahil etmişler ve Gaziantep’te seçimi kaybetme ihtimalini görmüşlerdi.. Gizli bir telaş vardı Celal Doğan için.. Bunu CHP teşkilatı hesaba katmamıştı elbette.. Genel merkeze ve genel başkana gidip tarihi fırsatı kullanmaları gerektiğini söylememişlerdi.. Niye ? Çünkü Celal Doğan gelse birçoğu koltuklarından olacaktı.. Celal Doğan kurt politikacı, böyle hımbıl tımbıl, parti binasından çıkmayan kişilerle seçime gitmezdi zaten.. Yukarıda da söylediğim gibi CHP imkansızı başardı ve İYİ Parti’nin kanatları arasında kalmayı başardı.. Eğer aksi olsaydı, Gaziantep olarak Ankara'yı ayağa kaldırırlardı.. Bir Balıkesir kadar bile olamadılar yani..

İYİ PARTİ, ASIM GÜZELBEY VE MEHMET ŞEKER DAHİL KİMLERE TEKLİF GÖTÜRMEMİŞ Kİ..

O gece ilk kez biz duyurunca bu birleşme haberini, ortalık ciddi manada karışmıştı.. Yani CHP’nin Gaziantep’i İYİ Parti'ye bırakacağı haberi.. O kadar gizli tutulmuş ki, CHP'liler bile haberi gazetelerden öğrendi.. Ama buna karşın İYİ Parti'nin haberi varmış önceden.. Biliyorsunuz sonrasında büyükşehir adaylığı için Prof. Dr. Ömer Arpacıoğlu’na teklif yapıldığı haberini verdik.. Sayın Başkan Serkan Karakuş hemen yalanlamıştı ama biz de Sayın Ömer Arpacıoğlu ile görüşmeden o haberin yazılamayacağını bildiğimizden, teklif yapıldığını ertesi gün bizzat Arpacıoğlu’nun ağzından yayınlamıştık.. Kabullendi mecburen Serkan başkan..

Asıl bombayı sonradan öğrendik tabii.. Meğer 15-20 gün önce CHP ile İYİ Parti Gaziantep kararını almışlar.. İYİ Parti’nin yetkilileri sessizce harekete geçmişler, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak görmek istedikleriyle görüşme yapmışlar.. İlk olarak Sayın Asım Güzelbey’in kapısını çalmışlar.. Tabii Güzelbey onları nazik bir dille reddetmiş.. Daha sonra yine değerli bir ismi aramışlar. Aslında akılcı bir hamle bu.. CHP’nin eski Milletvekili Mehmet Şeker’e yapılmış büyükşehir adaylığı.. O da yok demiş tabii.. Birkaç isimle daha görüşülmüş, eski ANAP yöneticileri ve tecrübeli siyasilerle.. Ve hiçbiri de kabul etmemiş.. Bakın bunlar resmi açıklama yapılmadan oluyor.. Kimsenin haberi yok yani… Aslında İYİ Parti akıllı iş yapmış, usta siyasetçiler, aynı zamanda kamuoyunda saygın yeri olanlar.. Peki şimdi ne olacak, kim aday gösterilecek yakında göreceğiz.. Ama CHP’nin oylarının başkan adaylığı için dağılacağını rahatlıkla söyleyebilirim..

MHP ADAY GÖSTERMEYEBİLİR

Bir şey daha var siyasette gözlemlerim arasında.. Geçen hafta yazdım yine tekrarlayayım.. Eğer Devlet Bahçeli mecliste açıkladığı ittifak yok söyleminden dönmeseydi, MHP Türkiye’de birçok il ve ilçeyi tek başına kazanabilecek noktaya gelmişti.. Gaziantep’e dönecek olursak, Büyükşehir için Ejder Demir ağırlığı vardı.. Aday da oldu zaten.. Ama galiba durum değişebilir.. MHP ya aday çıkartmaz, ya da başka bir isim koyabilir Büyükşehir’e.. Çünkü Ejder Demir olursa, AK Parti küskünleri MHP’ye verebilir.. Hatta CHP’nin öfkelileri de Gaziantepli olması hasebiyle oylarını Ejder Demir’e verebilir.. Yanılma payım saklı elbette. Nasıl olsa birkaç güne kadar ortaya çıkar herşey.. 

USTA POLİTİKACI ŞAHİN'İ KUTLARIM

Geldik son bölüme.. Siyasette herşey olabiliyor elbette.. Hep yazıyor hep söylüyorum.. Ama net bir şey söylemem gerekirse Sayın Fatma Şahin’i şimdiden kutladığımı duyurayım.. Böylesine çok akılcı bir politika izlemesinden ve değme siyasetçilere taş çıkartacak kadar ustaca hamleler yapmasından dolayı..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum