1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. DÜŞMAN KARDEŞLER POLİTİKASI VE TERÖRLE UZLAŞMANIN NEDENLERİ
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

DÜŞMAN KARDEŞLER POLİTİKASI VE TERÖRLE UZLAŞMANIN NEDENLERİ

A+A-
Hükümetin terörle mücadele etme niyeti var m ? Bu konuda şüphe içindeyim. Terörle mücadelede kararl bir irade ortaya koymayan hükümeti kazdğnzda altndan, resmi kanaldan görüşmeler sonrasnda müzakereler ve en nihayet imzalanan protokollar çkyor.
Halbuki Abdullah Öcalan'la ve şurekasyla görüşmeyi deneyenler doğrudan ve ksa yoldan ABD ve AB ile görüşseler daha çabuk sonuç alrlar diye düşünüyorum.
Tabii bu yol ABD'ye ve AB'ye söyleyecek sözü olanlar için geçerli. Eğer siz emri ve icazeti ABD'den ve AB'den alyorsanz, zaten söylenecek sözün hükmü yok demektir.
Ki, realite bu. "PKK'da görevini yapyor, biz de görevimizi yapyoruz" diyen ülke Başbakannn ifadeleri de bu düşüncemizi kuvvetlendirmekle kalmyor, doğruluyor ve tasdikliyor.
Milyon kere ifade etmişliğim ve yazmşlğm var. Yine söylüyorum, illegalitede PKK'y, legalitede BDP'yi kurduran güçle, AKP'yi kurduran güç ayn güçtür.
Bu gücün ad ABD'dir, işbirlikçisi ve destekçisi ise AB'dir.
ABD'nin ve AB'nin çkarlarnn ve istemlerinin başladğ yerde ise Türkiye'nin çkarlar biter ve çatşma başlar.
Uzun vadeli bu şeytani planda AKP ve PKK'ya düşman kardeşler rolünü verende, onlar uzlaşma zemimine zorlayan da ABD ve AB ortaklğ ve BOP projesidir.
Mevcut hükümetin terörle mücadele yolunu seçmek yerine, terörün srtn svazlamaya yönelik "açlm" politikas, bugünlerde Anayasay yeniden yazma, devleti ve milleti yeniden tanmlamaya kadar uzanmş bulunuyor.
Halbuki terörü mazur ve makul göstererek onu tolere etme düşüncesi yerine, onunla kararl bir şekilde mücadele etme yöntemi içerdeki ve dşardaki odaklara gösterilebilse durum daha farkl olacak.
"Açlm" başta olmak üzere, Demokratikleşme, "Evet - Hayr", Yeni anayasann yazlm süreci terörü durdurdu mu ? Hayr.
Zira siz srarla terörle uzlaşmaya çalşarak, onun srtn svazlarsanz, bir anlamda teröre prim vermiş olursunuz. Teröre gösterilen bu tolerans ise terörizmi daha da güçlendirir.
Bakmakla yetinmeyip, görmeyi deneyenler bilirler. İspanya'da Bask bölgesinin bağmszlğ için mücadele eden ETA terör örgütünün legal siyasi kanad siyasi çalşmalarn sona erdirdiğini kamuoyuna duyurdu.
Keza İran'da PEJAK şiddet politikasndan vazgeçtiğini İran'a karş herhangibir saldr da bulunmayacağn topluma deklare etti.
Bunlar yakn zamanda oluşan gelişmeler. Uzak geçmişte IRA, Kzl Tugaylar, Baader Meinhoff, Korjika Halk Kurtuluş Ordusu, Girit Halk Kurtuluş Ordusu benzer yöntemlerle ve devletin çelikleşmiş iradesine çarparak dağldlar.
Amerika'nn bölgedeki çrağ rolünü üstlenen hükümet, İran ve Suriye ile düşman olmuş, bu çkmaz ve nafile politikann sonucunda Türkiye'nin bu söz konusu ülkelerle birlikte terörle mücadele şansn zora sokmuştur.
İran Murat Karaylan' paketlemiş, PEJAK'tan desteğini çekmesi karşlğnda tekrar serbest brakmş, füze kalkan projesinin bir karşlğ olarak ise Türkiye'yi belalsyla karş karşya brakmştr.
Bütün bu gelişmeler karşsnda soruyorum.
Siz, Türkiye'de milli çkarlar üzerinden politika geliştiren bir hükümet olduğunu mu zannediyorsunuz ?
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.