1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dünyada en çok polipropil tüketen il Gaziantep
Dünyada en çok polipropil tüketen il Gaziantep

Dünyada en çok polipropil tüketen il Gaziantep

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Sanayi Odası ile Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) iş birliğinde Sanayi ve Teknoloji İşbirliği Kurulu kapsamında, “Plastik Sektörü Çalıştayı”düzenlendi.

A+A-

Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Başar Küçükparmak, "2021 yılına göre, şehrimizden yapılan iharacatta; tekstil sektörü yüzde 43 ile ilk sırada yer alırken, kimya ve plastik sektörü yüzde 12 ile 3. sırada bulunmaktadır. Plastik sektörünün temel hammaddelerinden olan polietilen ve polipropilenin dünyada en çok tüketildiği şehirlerin başında Gaziantep gelmektedir" dedi. 

KOÇER: ARGE ÇALIŞMALARI  ÇOK ÖNEMLİ

Gaziantep’in model bir şehir olduğunu kaydeden AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, “Gaziantep plastik sektörü açısından önemli bir şehir. Bu çalıştayın sonuçlarını takip edeceğiz ve sanayimizin gelişimine katkı sunmayı sürdüreceğiz. Daha önce başlattığımız markalaşma, inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarının bugün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görüyoruz. Plastik sektörünün kentimizde büyüme hızı çok yüksek. Bu noktada sanayicilerimizin bize ulaştıracakları talepler, sorunlar ve diğer konularda her zaman yanlarındayız ve çözüm bulmak için elimizden geleni yapıyoruz. Değişim ve dönüşüm yolunda Valimiz, Belediye Başkanımız, Oda başkanlarımız ve kurumlarımız ile çok daha iyi noktalara geleceğimize yürekten inanıyorum. Çalıştayın düzenlenmesinde destek veren herkese şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.  

KÜÇÜKPARMAK: EN ÖNEMLİ SEKTÖR

Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Başar Küçükparmak da konuşmasında, plastik sektörünün döngüsel ekonomide üzerinde durulması gereken en önemli sektörlerin başında geldiğini dile getirdi.  Plastik hammadde ve termo plastik üretimi yapan işletmelerin yüzde 20’sinin Gaziantep’te olduğunu kaydeden Küçükparmak, “2021 yılına göre, şehrimizden yapılan iharacatta; tekstil sektörü yüzde 43 ile ilk sırada yer alırken, kimya ve plastik sektörü yüzde 12 ile 3. sırada bulunmaktadır. Plastik sektörünün temel hammaddelerinden olan polietilen ve polipropilenin dünyada en çok tüketildiği şehirlerin başında Gaziantep gelmektedir. Bu hammaddeler, kent olarak dünyada lider olduğumuz parça halı üretimi başta olmak üzere, pp çuval, non-woven kumaş, plastik ambalaj üretiminde yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple şehrimizin en güçlü sektörlerinden olan plastik sektörüne yönelik, Sanayi ve Teknoloji İşbirliği Kurulu (SANTEK) kapsamında, Plastik Sektörü Çalıştayı’nın şehrimizde düzenlemesi kritik önem taşıyor. Sonuçları itibarı ile sektörümüze değer katacak bu güzel organizasyonda emeği olan ve katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

EROĞLU: HEDEFLERİMİZ VAR

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu da Gaziantep’in plastik sanayide Türkiye'nin öncü üretim yapan bir merkezi olduğunu söyledi. Dünyada tek başına en çok polipropilenin tüketildiği ilin Gaziantep olduğunu belirten Eroğlu, “PAGEV, Gaziantepli sanayicilerimizle geçmişten bugüne kadar birçok sorunu el ele çözüme kavuşturmuştur. Nitekim hammadde ithalatındaki kısıtlamanın giderilmesi konusunun dışında poşet ve stretch filmleri gözetim konulması gibi adımları Gaziantepli sanayicilerimizle birlikte attık. Sanayicimizin maliyetini arttıran birçok kalemde kamu ile çözüm üretilmesi hususunda da pek çok problemi PAGEV olarak sanayicilerimizle birlikte çözüme kavuşturduk" dedi. Meral kınacılar Erbekte

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.