1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dünyada benzeri yok
Dünyada benzeri yok

Dünyada benzeri yok

Akkent Camisi inşaat çalışmaları için kurulan iskelenin çökmesi sonucu göçük altında kalarak hayatını kaybeden Korkut Küçükcan’ın ölümü cevaplandırılması gereken pek çok soruyu da beraberinde getirdi.

A+A-

 İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, dünyada bu kazanın eşi, benzerinin olmadığını, İnşaat alanına girdiği zaman gördüğü manzara karşısında dehşete düştüğünü belirterek, “Çökmüş hali 13 metreydi. Bizim Dülükbaba ormanını kesip oraya götürmüşler. Tabiki ihmal var, sorumluların bir an önce bulunması ve Türk adaletine hesap vermesi gerekiyor. Liyakat çok önemli. Orada bir lider lazımdı. İlk gece koordinasyonu hemen kursaydık gece Korkut Beye ulaşırdık” dedi. Çeliktürk Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını belirtirken, Korkut Küçükcan’ın ismini odada yaşatacaklarını da açıkladı.

GAZİANTEP OLASI BİR AFETE VE DEPREME HAZIR DEĞİL

Odada düzenlenen toplantıda konuşan Gökhan Çeliktürk, olası bir depreme veya afete hazır olmadığımızı söyledi. Çeliktürk, “Bu konuda AFAD hazır değil, AFAD’ın teknik altyapısı hazır değil, biz bunların hepsini yaşadık. Teknolojinin bu kadar geliştiği bir ortamda hepimiz görüyoruz. Cep telefonuna saatlerce açık çalışıyor saatlerce biz bu arkadaşa teknik olarak ulaşamıyoruz. Yani bu Avrupa’da ve Amerika’da olsa 1 saatte olduğu yer anında tesbit edilir ve o tarafa arama kurtarma gerçekleşir. Biz o gece orada samanlıkta iğne aradık. Herkes Korkut Küçükcan’ı aradı. Gecenin saat 11’inde şarjı bitti. Şarjı 2-3 saat açık kalsaydı ve insanlar daha bilinçli olsaydı sadece yetkililer onu arasaydı ona çok daha erken saatte ulaşırdık” dedi.

ŞEHRİN BİR PLANI OLMALI

Olay yerine ilk gittiklerinde birkaç polis arabası olduğunu anlatan Çeliktürk, “Biz orada herkes birşeyler yapmak istedik ama yok.  Liyakat çok önemli orada bir lider lazım. Koordinasyonu hemen kursaydık gece Korkut Beye ulaşırdık. Koordinazyonszluk vardı. Kim ne yapacağını bilmiyordu. İkinci gün koordinasyon kurulu kurulup herkese bir görev verilince çalışmalara başladılar iskele ustalarının tamamı geldi. Onları şantiye alanına sürünce Korkut Bey bulundu. Şehrin bir planı olmalı. Deprem master planını niye istiyoruz Gaziantep’in yüzde 65’i mühendislik hizmeti almamış binalardan oluşuyor. Olası bir depremde çok büyük sıkıntılar yaşayacağız. Bir binada Antep altında kaldı yarın olası bir depremde ne yapacağız? Hastanelerimiz kamu binaları ayakta kalmazsa ne yapacağız bir yerden başlamak gerekiyor.”dedi.

SIKINTILARA GEBE BİR ALAN

14.700 m2’lik alana inşa edilen caminin kubbe yüksekliğinin 67 metre, kubbe çapının ise 34 metre genişliğinde olduğunu söyleyen Çeliktürk, “Caminin 4800 m2’lik avlusunda 44 adet 30 m2 büyüklüğünde külliye şeklinde odalar bulunacaktır. Devasa camide aynı anda 15 bin kişi ibadet edecektir. Yapının başlaması ile daha öncede gündeme gelen Karataş Mahallesini şehre bağlayan en büyük ana yollardan birinin aksını kestiği, yolun sürekliliğinin devamı için caminin  etrafından dolaşıylaı genekliliği için yapılan tartışmalar daha önce kamuoyu gündemini meşgul etmişti. Bu yol imar değşikliği ayrıca şehir hastanesine ulaşım bakımından sıkıntılara yol açacağını da hastane faaliyete geçmeden şimdiden söyleyebiliriz. Akent Cami inşaatın yalnızca 1 km civarında 4 adet cami bulunmaktadır. Ayrıca bubyüklket bircami inşaatı var ikenbundan çok çok daha büyük bir caminin valilik binasının yıkılarak yerine yapılacak olması da Gazinatep kamuoyunu meşgul eden,tartışmalarayol açan yeni bir gündem konusudur” dedi.

CAMİ VE SOSYAL TESİSLERİN RUHSATI YOK

Türkiye’de genelde camilerin ve sosyal tesislerin ruhsatı olmadığına vurgu yapan Çeliktürk şunları dile getirdi: ”Özellikle bu tür yerlerin daha fazla ruhsatlı olması ve yapı denetim firmalarının bunları denetlemesi gerekiyor. Çünkü eğer bu inşaatta ruhsat olupta bir yapı denetim firması bu inşaatı denetleseydi o arkadaşların ahşap iskele kurmasına müsaade etmezlerdi. Çok fazla hatalar silsilesi var. bu Türkiye’nin bütün illerinde maalesef en fazla önem verilmesi gereken cami inşaatlarına çok fazla önem verilmiyor. Tip projeler var tip projeler vakıflar kanalıyla Türkiye’de bu tür işler yapılıyor. O yüzden burada bu olaya çok dikkat etmemiz gündemde tutmamız gerekiyor. Gerçekten 15 bin kişinin ibadet edeceği esnada herhangi bir deprem olsa ne olur. İllaki statik proje yapılmıştır. Ama maalesef Türkiye’nin genelinde ruhsat bu tür yapılarda alınmıyor. Türkiye’de cami inşaatlarının çok az kısmında ruhsat isteniyor” dedi.

LİDER EKSİKLİĞİ VARDI 

Arama kurtarma faaliyetlerinde çalışan herkese teşekkür eden Çeliktürk, “Muhakkak bu konuda çalışan herkes iyi niyetliydi. Ancak ordada ciddi bir koordinasyonsuzluk ve bilinçsizlik vardı. Lider eksikliği vardı. Bu nedenle o iskelenenin altında hepimiz kaldı. Gaziantep arama kurtarma çalışmalarında sınıfta kaldı. Acilen Arama kurtarma görevi olan kurumlar meslek odaları ve sivil toplum örgütleri bir araya gelerek olası bir afete üzerinde çalışmalara başlamalıdır. İnşaat mühendisleri olarak bu organizasyonda yer alacağımızı burada belirtmek isteriz. Gerek AFAD, UMKE, İtfaiye, Belediyeler gibi arama kurtarma faaliyeti görevi olan kurumların, bu tür afet olaylarına ne kadar hazırlıksız olduğunu da anladık. Görgü tanıklarının bizleri yönlendirdiği konum ile Korkut Küçükcan kardeşimizin cansız bedenine ulaşıldığı yer arasındaki mesafenin çok fazla olduğuna şahit olduk. Görgü tanıkları bizleri yanlış yönlendirmiştir ve sorgulanmaları gerekmektedir. Özellikle görgü tanıklarının yönlendirdiği konumda belirli bir mesafe alındıktan sonra hatta tüm çalışmanın başladığı andan itibaren caminin 4 tarafından çok daha fazla ekiple çalışma yapılmaması Korkut Küçükcan kardeşimize ulaştığımız süreyi fazlasıyla uzatmıştır” dedi.

BELKİ BAŞKA CANLAR OLABİLİR 

Korkut Küçükcan’ın yaşadığıyla ilgili açıklamalara değinen Çeliktürk, “Korkut kardeşimizin cansız bedenine ullaşıldıktan sonra UMKE’nin kan grubu belirli kan torbalarıyla orada beklerken kendisinin yaşadığı ile ilgili bilgiliin paylaşılması,Valiliğin bile yanlış yönlendirilmesi, ailenin vefat haberini hastanede öğrenmesi gerekliliği ile ilgili bir kararsa bile çok yanlıştır ve herkesi o gece en derinden yaralayan hadiselerden bir tanesidir. Alınan bilgilere göre şantiye alanının tahliyesinin meslektaşımız Korkut Küçükcan’ın enkaz altından çıkarıldıktan sonra durdurulduğu görülmektedir. Enkaz altında başka vatandaşlarımızda olabilir.Acilen arama kurtarma çalışmalarının devam ettirilmesi gerekmektedir” dedi.

KİMLER İZİN VERDİ 

Çeliktürk, "Ve bizim için sorulması gereken en önemli soru şudur yaklaşık 3 ay önce şantiye alanında çalışma yapıldığı ve beton döküldüğü hatta beton dökümü sonrasında iskelenin böyle bir yükü taşıyamayacağı anlaşılınca beton dökümünün yarım bırakıldığı biliniyor. Peki üstü açık olan bu yapının yıllarca soğukta kar ve yağmud sıcakta güneşe maruz kaldığı bilinen ahşap iskelenin beton dökümü esnasında kurumuş ahşabın üzerine yüklenen yeni yükü taşıma gücü kalmadığı fark edildikten sonra değerli meslektaşıız korkut Küçükcan neden ölçü alımı için camiye gönderilmiştir? "

HERKES İŞİN İÇİNDE OLMALI

Acilen afetle ilgili toplantı yapılması gerektiğini belirten Çeliktürk, “Herkes bu işin içinde olmalı. Bakın Amerika’da en üst mevki itfaiyedir. İtfaiyenin başındaki insanların yüzde 70-80’i mimardır. Çünkü arama kurtarma faaliyetlerinde mühendislik bilgisinin çok fazla önemi var. İskelede yaşadık. Bu literatüre giren bir kaza, dünyada bu kazanın eşi,benzeri, büyüklüğü yok. İnşaat alanına girdiğim zaman gördüğüm manzara karşısında dehşete düştüm. çökmüş hali 13 metreydi. Bizim Dülükbaba ormanını kesip oraya götürmüşler” dedi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR, İSMİ ODADA YAŞAYACAK

İnşaat Mühendislei Odası Gaziante Şubesi Yönetim Kurulu olarak Cumhuriyet başsavcılığına giderek üyeleri Korkut Küçükcan’ın hayatını kaybettiği vahim olay ile ilgili suç duyurusunda bulunduklarını belirten Çeliktürk, “Yaşanan ölümlü olayın sorumlularının ortaya çıkarılması ve en ağır şekilde cezalandırılması en büyük beklentimiz. Diğer taraftan Şube Yönetim Kurulu olarak şubemiz binasında seminer salonuna merhum meslektaşımız arkadaşımız canımız kardeşimiz Korkut Küçükcan’ın adının verilmesi ile illgilii oy birliği ile karar almış bulunmaktayız. Artık Korkut Küçükcan’ın adı bizimle yaşayacak” dedi. Meral KINACILAR, Leyla ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum