Yerinde gördüler Yerinde gördüler

Tüyap Fuarcılık Grubu tarafından Gaziantep Ticaret Odası iş birliğiyle gerçekleşecek Gaziantep Halı Fuarı, bu yıl ilk kez düzenlenecek olup, halı sektörünün güçlü firmalarını bir araya getirerek sektörün gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Gaziantep Halı Fuarı, Orta Doğu ve MENA bölgesi ağırlık olmak üzere Kuzey Afrika ve Avrupa'dan çok sayıda yabancı ziyaretçiyi ağırlamayı hedefliyor. Fuarda, el yapımı halı ve seccade çeşitlerinden, makine yapımı halılara, kilim ve paspaslara kadar sektörün tüm üretim kalemlerine yer verilecek. Ayrıca tekstil zemin kaplamaları, lifler, iplikler, tekstil makine ve aksesuarları da fuar kapsamında sergilenecek. Halı sektörünün başkenti olarak bilinen Gaziantep’te, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB), Gaziantep Halıcılar ve Dokumacılar Odası'nın destekleriyle 2 salon 30 bin m2 alanda düzenlenecek fuara, 10 ülkeden 200 firma ve firma temsilciliği katılacak. 

BÜYÜK YANKI UYANDIRACAK

Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Gaziantep’in, makine halısı üretiminde ve ihracatında lider olduğunu belirterek, “Bu potansiyelin dünya çapında ve ülkemizde daha geniş kitlelere ulaşması gerektiğine inanıyoruz. Bu yıl ilk defa düzenleyeceğimiz fuarın sektörde büyük yankı uyandıracağına düşünüyoruz” diye konuştu. 

EN ÖNEMLİ LOKOMOTİF

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım ise halı sektörünün Gaziantep ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu belirterek, 28 Mayıs'ta başlayacak olan Gaziantep Halı Fuarı için heyecanlı olduklarını dile getirdi. Yıldırım, “Dünya halı modasını belirleyecek kadar güçlü bir üretim altyapısı ve pazar payına sahip olan Gaziantep, 28-31 Mayıs tarihlerinde dünya halı sektörünü ağırlamaya hazırlanıyor. Gaziantep Halı Fuarı'na dünyanın dört bir yanından sektör temsilcilerinin şehrimize gelmesi heyecan verici. Sektördeki firmaların var olan iş bağlantılarını güçlendirmesi, yeni iş bağlantıları kurması açısından büyük fayda sağlayacağından şüphemiz yok. Aynı zamanda, 6 Şubat depremlerinden ağır yara almış olan bölgemizin yeniden ayağa kalkması, ticaretin ve üretimin canlanması adına da olumlu bir katkı sunacaktır. Tüm sektör temsilcilerini 28 Mayıs’ta Gaziantep’e bekliyoruz” şeklinde konuştu.