1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Dualı sultan gömlekleri sergisi açıldı
Dualı sultan gömlekleri sergisi açıldı

Dualı sultan gömlekleri sergisi açıldı

İslamiyet öncesi Türklerden Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti'ne kadar padişahların giydiği, üzerinde ayet, hadis ve sembollerin yer aldığı gömleklerden esinlenerek hazırlanan "Dualı Gömlekler" sergisi açıldı.

A+A-

Gaziantep’te İslamiyet öncesi Türklerden Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti’ne kadar geçen süreçte farklılaşarak günümüze kadar ulaşan padişahlar tarafından savaşlarda ve yönetimde başarılı olmaları için giyilen, üzerinde hat/tezhiplerle duaların işlendiği gömleklerin sergilendiği “Dualı Gömlekler” sergisi Gaziantep Eski Havra Binası'nda açıldı. Sergide, hattat Mehmet Vanlıoğlu ve tezhip sanatçısı Ayşe Vanlıoğlu, ekiplerinin 8 yıllık çalışmasının sonucu ortaya çıkardıkları çeşitli dua ve surelerin yazıldığı gömlekler yer aldı. Serginin açılışında konuşan Mehmet Vanlıoğlu, gömleklerin padişah ve tasarım gömlekleri olmak üzere iki kategoriye ayrıldığını belirtti. Padişah gömleklerinin orijinallerinin İstanbul Topkapı Sarayı'nda sergilendiğini söyleyen Vanlıoğlu, "Padişah gömleklerinde genelde koruma amaçlı Ayet-el Kürsi ve Fetih Suresi yazılıyor. Biz biraz daha serbest hareket ederek Allah'ın azametini ve gücünü belirten ayet ve duaları yazdık." dedi.

TEŞEKKÜR ETTİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde bulunan ‘Dualı Gömlekler Sergisi’, Kars, Erzurum, Ankara, Bursa ve Mardin’in ardından Gaziantep’te ziyarete açıldı. Gaziantep Eski Havra Binası'nda sergide, asılları Topkapı Sarayı Mukaddes Emanetler Dairesi’nde sergilenen padişah gömleklerinin replikaları yer aldı. Tezhip sanatçısı Ayşe Vanlıoğlu ve hattat Dr. Mehmet Vanlıoğlu’nun da aralarında bulunduğu ekibin 8 yıllık çalışmasının ardından hazırlanan celi, sülüs ve kufi yazısıyla ayet ve duaların yazıldığı gömlekler, ‘Dualı Gömlekler Sergisi’ ile Gazianteplilerle buluştu. Tezhip sanatçısı Ayşe Vanlıoğlu, “Bu projeyi ben ve arkadaşlarım 8 yıllık çalışmayı büyük bir emek vererek hazırladık. Yurtiçi ve yurtdışı sergilerimiz var. 11. sergimiz Gaziantep’te, bu medeniyetler beşiği kadim şehirde bulunmaktan son derece mutluyuz. Gençlik ve Spor Bakanlığına, Gaziantep İl Müdürlüğüne ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum” dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.