1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Doğru adımlar kalkındırır
Doğru adımlar kalkındırır

Doğru adımlar kalkındırır

Zirve Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Taşdemir, ülke denizciliğinin iç sularla...

A+A-

Zirve Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Taşdemir, ülke denizciliğinin iç sularla bağlantılı bir şekilde uluslararası sulara taşınması gerektiğini söyledi.  Açık denizlere hizmet edecek limanların hem sayı hem de kapasite olarak yeterli olmadığını söyleyen Taşdemir, “Çevre denizlerimizin, kara ve demir yolu bağlantıları göz önünde bulundurularak Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerine doğrudan hatlar oluşturacak şekilde düzenlenmelidir" dedi.

DENİZ YOLLARINA BAĞLANMASI ÖNEMLİ

Ülkemizdeki nehirler ve limanların doğru projelerle önemli deniz yollarına bağlanmasının önemine dikkat çeken Taşdemir, “Fırat Nehri kullanılarak Birecik-Basra Körfezi arası hat oluşturulması, Güneydoğu Anadolu Bölgesi şehirlerinin ekonomilerinin atılım yapmasına ve Fırat ile bağlantılı ülkeler arasındaki sosyal, politik ve kültürel bağların gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bir de İskenderun ile Birecik arasında kanal yaparak, günümüz Süveyş Kanalı üzerinden gerçekleştirilen deniz ticaretinin bu bölge üzerinden yapılmasını sağlayabilirsek siyasi ve ekonomik olarak ülkemizin kaderini değiştirebiliriz” dedi.

DENİZ STRATEJİSİ GELİŞTİRMEK ZORUNLU

“Ülkemizin, bulunduğu coğrafya üzerinde siyasi ve ekonomik gücünü arttırarak etkinlik sağlayabilmesi için, bölge deniz ve iç sularını da kapsayacak şekilde bir deniz stratejisi geliştirmek durumundadır” diyen Prof. Dr. Ahmet Taşdemir sözlerine şöyle devam etti, “Ülkemiz hem çevre denizlerimizi hem de bu denizler ile kara ve demir yolu bağlantılarını sağlayan Fırat, Sakarya ve Dicle başta olmak üzere iç sularımızın, deniz taşımacılığında daha aktif kullanılmasını sağlayacak denizcilik politikaları geliştirmelidir” şeklinde konuştu.

DENİZLERE AÇILMA FIRSATI

Hatay Amanos Dağı’na açılması planlanan Hassa Tüneli ile Güneydoğu Anadolu illerindeki sanayicilerin İskenderun Körfezi üzerinden denizlere açılma fırsatı elde edeceklerini ve bölgede deniz ticaretinin canlanacağını söyleyen Prof. Dr. Ahmet Taşdemir: “Türkiye’de deniz ticaretinin canlanmasına yönelik adımlar atılmaya başlandı. Hassa Tüneli projesi de bunlardan biri, bu tarz projeleri doğru şekilde değerlendirmek için yetişmiş denizcilere ihtiyaç duyulur. Ülkemizin ihtiyaç duyacağı denizciler Zirve Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği’nde yetişiyorlar. Uluslararası Denizcilik Örgütü IMO tarafından yayınlanmış STCW kurallarını baz alarak yetiştirdiğimiz öğrencilerimiz sektörün aranılan elemanları olacaklardır” şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.