1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. DOĞALGAZCILARDAN NİYE HERKES ŞİKAYETÇİ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

DOĞALGAZCILARDAN NİYE HERKES ŞİKAYETÇİ

A+A-

Gaziantep’in acı bir gerçeğini daha, Vali Davut Gül’e sosyal medyadan gelen mesajlardan görebilirsiniz. Her konuda Vali Gül’e gelen mesajlar, bu kentte halkın yaşadıklarını net bir şekilde gözler önüne sergiliyor. Biliyorsunuz geçen hafta Doğalgaz olayını yazdım, bilahare harekete geçildi. Vali bey de sonuç kısmını 2 gün önce duyuru yaparak paylaştı.. İşte ondan sonra halk katında her şey net şekilde ortaya çıktı. Çünkü sosyal medyadan gelen mesajlar, Gaziantep’te Doğalgaz konusunun ne kadar vahim olduğunu gözler önüne sergiliyordu.. Gaziantep halkı Doğalgaz konusunda ihmal edilmiş, umursanmamıştı. Ne hesapları var ise, bu kenti ciddiye almamışlardı. Bunu şundan söylüyorum, geçen hafta dile getirdiğim bu konu üzerine Zorlu Enerji Gaziantep Doğal Gaz Dağıtım bölge müdürü Sayın Tanju Koçak’ın çıkıp da tek kelime etmeyişi her şeyi ortaya koyuyordu.. Yani şehri umursamadıkları yetmiyormuş gibi, bizim uyarı ve yol gösterici yazımıza bile açıklama yapma gereği duymadı Sayın Tanju Koçak.. 

SUÇU VATANDAŞA ATAN ZİHNİYET

Sadece bir yetkili dün bu satırları yazarken basına yüzeysel bir açıklama yapmakla yetindi. Detay yok, ama suçu yine vatandaşa atmayı ihmal etmemişler. “Bizim ihmalliğimiz, hatta bu işi tek müteahhit’le götürme hesabımız tutmadığından bu kadar yığılma oldu. Planlama konusunda hatalıyız” dememişler, suçu vatandaşın zamanında başvuru yapmadığına atmışlar..  Burada Sayın Davut Gül’ün hafta sonları da çalışarak yıl sonuna kadar doğalgaz sorununun çözüleceğini söylemesi elbette iyi bir temenni. Ama mevcut koşullarda bunun mümkün olmayacağını söyleyebilirim.. Umarım aylar boyunca yapılmayan ve 10 binleri bulan Doğalgaz abonelerinin evleri ısınır, sorunlar çözülür.. Temennim, Zorlu Enerjinin keyfiyet konusunda lütfen bu kentin yetkilileri ve Milletvekillerimiz harekete geçsinler.. Aynı sıkıntı Toroslar Enerji için de geçerlidir.. Yani kısacası bu kurumlara Gaziantep'in ağırlığı hissettirilmelidir..

 SPOR TESİSLERİ YÖNÜNDEN FAKİRLİKTEN KURTULUYORUZ

Yıllardır Gaziantep’te spor tesislerinin yetersizliğini dile getiririm. Çünkü bu şehir tesis fakiri kente dönüşmüştü. Amatörler ve profesyoneller için yeterli tesisimiz yok denecek kadar azdı. Şimdilerde Futbol başta olmak üzere salon sporları, atletizm ve yüzme dahil olmak üzere bu şehrin çok önem taşıyan bu ihtiyacının giderilmesi konusunda son dönemlerde ciddi bir hareket gözlüyorum. Gaziantep olarak özellikle Sayın Vali Davut Gül ve Fatma Şahin, bu yönde ciddi adımlar attı ve bakanlıkla ortak hareket sonucu, şehrimizde salon ağırlıklı tesisler peş peşe yapılmaya başlandı. Bu gelişme Gaziantep’in bu zamana kadar görmediği kadar hızlı oldu.. Yeter mi derseniz, asla derim.. Çünkü bu şehrin spor tesislerine fazlasıyla ihtiyacı var. Gençleri kötü alışkanlıklardan kurtarmak bir yana, Gaziantep’in Türkiye ve Dünya’da adından fazlasıyla bahsedilmesini sağlayacak sporcular yetişecek. Yeter ki alt yapısı iyi oluşturulsun. Yeter ki doğru adımlar atılsın, gençlerimiz doğru ve planlama konusunda uzman ellere teslim edilsin.. Yoksa isterseniz dünyanın tesisini yapın, başarı noktasında durduğumuz yerde sayarız. Bu bir ağaç dikmeye benzer. Sporun çeşitli branşlarında olduğu gibi, çeşitli meyve ağaçlarının dal budak sarması, beklenilen ürünün en kaliteli şekilde yetiştirilmesi sağlanır. Hava şartları, toprağın etkisi, üreticinin becerisi o meyveyi kaliteli kılar. Sporda da aynen öyledir.. 

TESİSLER VERİLEN İSİMLERLE ANLAM KAZANIR

Gelelim asıl söyleyeceklerime.. Tamamlanan tesislere isim verme konusunda Sayın Fatma Şahin çok titiz davrandı. Ve ilk olarak Karataş’ta yapılan şık bir spor kompleksine Sakıp Özberk ismini verdi. Daha önce rahmetli Talat Özkarslı’nın adını da Şehreküstü bölgesindeki salona veren Fatma Şahin, bu hassasiyetiyle şehre değer katan değerli insanları ölümsüz kıldı. Hele yaşarken verilen isimler çok daha anlamlıydı. Sakıp Özberk rahmetli Talat Özkarslı’dan sonra Gaziantep’in yetiştirdiği hem futbolcu olarak, hem de teknik direktör olarak, Gaziantepspor’u Avrupa ile ilk tanıştıran ve başarılar elde eden bir teknik adamımız olarak tarihe geçti. Sayın Şahin’in bu anlamlı davranışıyla hayata geçen spor kompleksinin açılışında bende katıldım ve orada yaptığım konuşmada bir Gaziantepli olarak teşekkür ettim. Törene katılan Milletvekili dostumuz Mehmet Erdoğan’ın şahsım adına dile getirdiği sözlere ayrıca teşekkür ederim.. Milletvekili Derya Bakbak ile Müslüm Yüksel’in de konuşmaları, Gaziantep’te bundan sonraki yapılacak olan sportif projeler konusunda beni umutlandırmıştır.  Şimdi sırada diğer tesisler ve oralara spora emeği geçmiş, bu kente değerler katan kişilerin isimleri olacak.  

MEZARLIK ÇALIŞANLARININ HALİNİ HİÇ SORDUNUZ MU  

Pandemi nedeniyle sağlık çalışanları kadar mezarlıkta görev yapanların haklarını ödeyemeyiz. Hele son bir aydır yaşananlar sonrası, nasıl ki sağlık çalışanlarımız canları pahasına insanlara hizmet ediyorsa, işin vefat noktasında Mezarlık çalışanlarının da çabası asla göz ardı edilemez.. Cenazelere gittiğimde hep dikkat ederim. Nasıl bir hazırlık yapıldığına ve sosyal mesafe kurallarının uygulanması noktasına.. Öncelikle Müdür Ökkeş Zehiroğlu’nun çok büyük çaba gösterdiğini söylemeliyim. Bunu hem görerek, hem duyarak, hatta sorarak öğrendim..   

Asri mezarlığa son gittiğimde 4 görevlinin beyaz tulumlarıyla tabutu cenaze aracına götürürken, aralarına önlerine ve arkalarına cenaze yakınları girdi ve tabutu omuzlamaya kalkıştı. Elbette insanların acıları var ama son derece tehlikeli bir durumdu. Uyardı görevliler ama kimse dinlemedi. Aynı şekilde sosyal mesafe konusunda da uyarılar yapılıyor ama maalesef bazı cenaze yakınları hiç dinlemiyor. Üstelik kendilerini uyaran görevlilere hakaret ediyor. Dahası saldıracak noktaya geliyor. Sordum mezarlık çalışanlarına neler oluyor diye. “abi neler çekiyoruz bilemezsiniz. Sağlığımızı riske ediyoruz, şu ana kadar 34 arkadaşımız korona oldu. Bazıları yumruk ve tekmelere maruz kaldı. Mesafeli durun diyoruz, bazı cenazelerde buna herkes uyuyor ama bazıları var ki, hayatını risk ettiğinin farkında değil, hiç kurala uymuyor” dedi.  

DAVUT GÜL VE FATMA ŞAHİN'DEN PERSONEL İLE ARAÇ TAKVİYESİ 

Yaptığım araştırmada Gaziantep merkezde Asri Mezarlık ve Yeşilkent’te toplam 180 civarında personel olduğunu öğrendim. Hemen hemen yarım saatte bir, hatta bazı günlerde 15 dakikada bir cenazenin kaldırıldığını, bunların da çoğunun Korona olduğu bir ortamda doğrusu personel ve araç yönünden mevcut kadro ile bunun çok zor olabileceğini düşündüm ve Büyükşehir’den bir yetkiliyle temasa geçtim. Aldığım bilgiler sevindiriciydi. Çünkü Sayın Vali Davut Gül ile Sayın Fatma Şahin bu yönde harekete geçmiş. Sanırım İş kur üzerinden 30 personel takviyesi yapılacakmış. Bununla da bitmemiş, Sayın Fatma Şahin TBB kanalıyla ve kendi çabasıyla 10 araç temin edecekmiş. Bunlar güzel gelişmeler tabii. Çünkü Mezarlıklardan hizmet beklentimiz, buraların kadro ve araç olarak yeterli olmasıyla bütünleşir.  Birde vefat edenlerin sayısındaki artış nedeniyle harekete geçilmesi, yapılan ihale ile kentte 3 bin 5 yüz büyük mezar, bin 500 ise küçük olmak üzere toplamda 5 bin mezar kazılma ihalesinin yapılması sıkıntıları önemli ölçüde azaltacaktır.   

HEPİNİZE SAĞLIKLI HAFTALAR 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.