1. HABERLER

  2. SPOR

  3. DİYADİN AÇIK KONUŞTU
DİYADİN AÇIK KONUŞTU

DİYADİN AÇIK KONUŞTU

*Büyükşehir Gaziantepspor taraftar ve medya baskısı olmayan bir kulüp

A+A-

*Gelirken sorunları biliyordum.  Ama işler bazen dışarıdan göründüğü gibi olmuyor

*Transferde  7 yabancı dan 5'ini tutturamıyorsan bu büyük sıkıntıdır.

*Daha ciddi ve daha profesyonelce bir tabloyu ortaya koymak durumundayız.

Büyükşehir Gaziantepspor’un sezon başında ki yanlış yapılanması nedeniyle başarıyı yakalayamadığını söyleyen teknik direktör Metin Diyadin, devre arasını bekliyor. TFF birinici liginde mücadele eden futbolcuların genelini tanıdığını ve özelliklerini bildiğini kaydeden Diyadin, Büyükşehir Gaziantepspor’da ki en önemli eksikliklerin taraftar baskısının olmadığını vurguladı.

Her zaman revizyon yapan bir takıma geldiğini ama bu sirkülasyonun fayda yerine zarar getirdiğini açıklayan tecrübeli teknik adam, doğru planlamalar yapmak zorunda olduklarını ifade etti.

Büyükşehir Gaziantepspor’da ki sıkıntıların ana nedenlerini sıralayan mavi – beyazlı ekibin teknik patronu Metin Diyadin, gazetemiz spor müdürü Muharrem Türkoğlu ve köşe yazarımız Orhan Dineri’nin sorularını samimiyetle cevapladı.

ŞEHİR TAKIMLARIYLA FARKLIYIZ

TFF birinci liginde oynayan futbolcuların yüzde 90’ını tanıdığını söyleyen Büyükşehir Gaziantepspor teknik direktörü Metin Diyadin, “Bu nedenle takımda ki oyuncuların genelini zaten biliyorum. Tabi Gaziantep Belediyespor’un olması gereken profili düşünüyordum ki buraya geldiğimde de bu düşüncem perçinleşti. Çünkü taraftar ve medya baskısı olmayan bir kulüp. Bu anlamda da şehir kulüplerinden farklı bir kulüp oluyor. Bu iki unsurda ciddiye alınması gerekiyor. Yalnız bu pozitif anlamda da kullanıla bilinir. Hedefleme yapıldığında taraftar ve medya baskısı ele alınabilinir ama her şey bunlarda değildir. Büyükşehir Gaziantepspor bu iki etkenden yoksun ama yoksun olması ilk bakışta negatif görünebilir fakat doğru işlendiğinde bu baskının olmayışı pozitif yöne de çevrilebilinir"dedi.

FARKLI HESAPLARLA GÖREVE GELDİK

Metin Diyadin konuşmasına devamla ilginç görüşlere yer verdi ve, "Bu takım gelirken bu sorunları da biliyordum. Geldiğimde  ilk yarının son 6 maçını en az kayıpla geçip devre arasında da yapılacak takviyelerle Play Off’a kalma hedefiyle yola çıktık"diyerek konuşmasını şöyle devam ettirdi:

" Ama işler bazen dışarıdan görünen ile içeride yaşanan doğal olarak aynı olmayabiliyor. Beş haftalık bölümde zaman zaman dile getirdiğim gibi neyin ne olduğu çok rahat ortaya çıktı. Son yıllarda sürekli sirkülasyon TFF birinci liginde ki diğer kulüplerin de genel hastalığıdır bu durumlar. Bundan da çok sürdürülebilir bir durum olmadığı ortaya çıktı. Bunun da kesinlikle spor kulübü olma adına, doğru planlamalar, takımdaşlık yaratma, takım olma, cazip hale getirme bunlar tamamen bir planlamadır. Bazı kulüpler taraftarların, medyanın ve şehrin itmesiyle zaman zaman günlük başarılar yakalayabilir ama Büyükşehir Gaziantepspor bunlardan yoksun olduğundan dolayı böyle düşünme lüksü olamaz. Doğru ve uzun planlamalar yapmak zorundadır. Bu sadece oyuncu ve hocada olmaz belli kurallar, belli davranışları önce kulüpler belirler daha sonra hocaların sevk ve idaresinde yürütülür ve oyuncularda bu düzene ayak uydurmak durumundalar. Böyle bir ortama ayak uydurulması şarttır. Kendi adıma bir beklentim ve hesabım değil evrensel futbolda sağlıklı kulüpler bunu böyle düşünmek zorundalar. Bahsettiğim nedenlerden dolayı bunu yakalamak zordur, her şeyi samimi söylemeyi severim. Kendime de öyle olunmasını isterim ki burada gördüklerim bunlar. Bunu değiştirmek için yardımcı ve etkili olma ve olmazsa olmaz adına bunun yapılması gerektiğini düşünüyorum. Önce yöneten kulüplerdir, daha sonra görev verdikleridir en sonda oyunculardır. Futbolcular da davranış biçimlerini ortama göre ve prensiplere göre hareket ederler. Prensipleri de koyacak olanlar yönetenlerdir” 

GÖREVİMİZ DOĞRU YÖNLENDİRMEK

Takımda ki kadro planlamasında ki eksiklikleri bildiğini belirten Diyadin, “Aslında geldikten sonra yapmış olduğum planların gerisinde kaldık. Bunda sakatlıkların ve cezalıların etkisi oldu. Ama en önemli etki de planlamanın doğru olmayışı artı içinde bulunduğumuz ortam. Zaten sürdürülebilir bir durum değil. Yoksa başkanımız çok iyi niyetli ben geldikten sonra yardımcı olmaya çalışıyor, istediklerimizi yerine getirmeye çalışıyor. Bunları da paylaşıyoruz, görevimizde zaten onları aktarıp doğruyu yönlendirmek. İnşallah sürecin içinde bunları çözeriz diye düşünüyorum” dedi.

TAKVİYE ŞART

Transferin en zor dönemlerinin devre arası olduğunu kaydeden Diyadin, “Mümkün olduğu kadar doğru olanı yapmaya çalışacağız. Biz gerekli raporları yönetime veriyoruz ama tabi sonuçta da hayata geçirecekler de yönetimdir. Onların da çalışmaları var ama bir gerçek var ki kesinlikle takviye yapılması da bir realitedir. Teknik adam takviyesi isteği gibi bazı mevkiler zorunludur. Bana veya sana göre olmayanlarda vardır” dedi.

7 YABANCIDAN 5'İNİ TUTTURAMIYORSANIZ SIKINTIDIR

Her kulübün ve teknik adamın sezon başlarında takım yaptığını açıklayan Diyadin, “Bende takım yapıyorum alınan futbolcular size göre iyidir ama başkasına göre uygun değildir. Tercih edilmiştir transferler hocalara ve kulüplere göre tercih meselesidir. Kimilerine göre iyidir kimilerine göre ise başkası daha iyidir gider onu tercih eder. Sonuçta burası da sezon başında bir yapılanmaya gitmiş çok yüzde yüz yanlış yapılanma olmuş anlamında söylemiyorum. İyi futbolcularımız da var ama en önemlisi burada kimi katarsak katalım bazen oyuncu kalitesinde, formsuzluklar, yetersizlikler olabilir.  Kişilik kadronun tamamını yüzde yüz tutturamayabilirsiniz. Gelen futbolcu uyum sağlayamayabilir, formsuz kalır bunlar futbolda doğaldır. Ama bu ne kadar minimize kalırsa o kadar da az zarar görürsünüz, yoksa bu sayı yüzde 40’lara vurduğu zaman başarıyı yakalama şansınız düşüktür. Bu oranlar önemlidir, mesela 7 yabancı da 5 tutturamıyorsan bu sıkıntıdır. Hem ekonomik hem de takıma katkı anlamında sıkıntıdır. Burada oran yüksek olduğu zaman alternatifsiz iş biraz da çaresizliğe doğru gider. Prensipleri olan, davranış biçimlerini yönetimlerin ve teknik adamların belirlediği bir kulüp olabilme adına bunlar şarttır. Bu konu da çalışmalar var inşallah hayata geçer bunlarda olmazsa olmaz prensiplerimizdir” diye konuştu..

PROFESYONELCE TABLO ORTAYA KOYMALIYIZ

Sezon başında yapılan planlamaların istendiği gibi gidilmediğini belirten Diyadin, “O planlama yönetilmeye çalışılmış ve iyi gitmemiş zaten iyi gitseydi zaten değişim olmazdı. Biz geldikten sonra biraz kıpırdar gibi oldu ama kadro sıkıntısı nedeniyle yine olmadı. O zaman ortaya planlama ve tercihler oransal olarak sevk ve idarede ciddi anlamda sıkıntı olmuş. Bunun başka izahatı yok. Bazen öyle oluyorsunuz ki bazı oyuncular olmadığı zaman ciddi anlamda bir maçlık sıkıntı oluyor. Kayıp üstüne kayıp olduğu zaman da ortaya böyle bir sıkıntı çıkıyor. Daha ciddi ve daha profesyonelce bir tabloyu ortaya koymak durumundayız. Bu sadece teknik adam sorunu değildir. Önemli olan sağlıklı bir yapılanmalıdır, bir işin başını nasıl yaparsanız binanın çıkışı da öyle olur. Nasıl yönetirseniz sonucu da öyle alırsınız” dedi.

MUHARREM TÜRKOĞLU

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum