1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. DİKKAT !.. GÖLGEDE 40
    Siz siz olun dışarı çıkmayın !.
DİKKAT !.. GÖLGEDE 40<br>Siz siz olun dışarı çıkmayın !.

DİKKAT !.. GÖLGEDE 40
Siz siz olun dışarı çıkmayın !.

TÜRKİYE'nin büyük bölümünü etkisi altına alan sıcak hava hayatı olumsuz etkiliyor. Sıcaklıkların bugün daha da artması beklenen kentte, yetkililer...

A+A-

TÜRKİYE'nin büyük bölümünü etkisi altına alan sıcak hava hayatı olumsuz etkiliyor. Sıcaklıkların bugün daha da artması beklenen kentte, yetkililer vatandaşları dışarı çıkmaması konusunda uyardı. İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu Vali Süleyman Kamçı başkanlığında toplanarak, kamu kurum ve kuruluşlarında tatil yapılmasına gerek bulunmadığını kararlaştırıldı.

TATİL OLMAYACAK

Vali Süleyman Kamçı, yaptığı yazılı açıklamada, sıcaklık artışlarıyla ilgili olarak Meteoroloji Müdürlüğü'nden alınan bilgiler doğrultusunda kentte ortalama sıcaklık değerlerinin Çarşamba günü 38, Perşembe günü 39 ve Cuma günü 37 derece tahmin edildiğini belirtti. Bu sıcaklık değerlerinin geçen yıllarla karşılaştırılması sonucunda değerlerin mevsim normallerinde seyrettiğinin anlaşıldığını kaydeden Kamçı, "Hava sıcaklığı mevsim normallerinde seyrettiğinden, kamu kurum ve kuruluşlarında tatil yapılmasına gerek bulunmamıştır" dedi.

ELEKTRİK KESİNTİLERİ İÇİN GEREKLİ ÖNLEM ALINACAK

Sıcaklık artışları nedeniyle yaşanabilecek elektrik kesintilerinin, soğutma cihazlarına olumsuz etkisi olabileceğinden, TEDAŞ İl Müdürlüğü'nce elektrik kesintilerinin önlenmesi konusunda gerekli tedbirlerin alınacağını ifade eden Kamçı, "Toplantıda, sıcaklık artışı nedeniyle şehirde su kesintileri yaşanmaması için GASKİ Genel Müdürlüğü'nce gerekli çalışmaların yapılmasına, sıcaklık artışının insan sağlığına olumsuz etkileri ve alınması gereken tedbirler hususunda kamuoyunun bilgilendirilmesi kararlaştırdı" diye konuştu.

GÜNEŞ ALTINDA KALMAYIN

"Bu kapsamda, günün en sıcak saatleri olan 10.00 ile 16.00 arasında mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır" diyen Kamçı, "Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli, geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler. Terleme nedeniyle artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her zamankinden daha fazla miktarlarda sıvı alınmalıdır. Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulma riski olan besinler açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir" şeklinde konuştu.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ UYARDI

İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, hava sıcaklıklarında görülen artışların sıcak çarpmalarına ve birtakım sağlık sorunlarına neden olabileceğini bildirdi. Dr. Yıldırım, yaptığı açıklamada, özellikle çocuklar, yaşlılar ve kalp-damar gibi kronik hastalıkları olanların ani sıcaklık artışlarından zarar görmemesi için bazı tedbirler alması gerektiğini belirtti. Sıcak havalarda insan sağlığını tehdit eden en önemli sorun olan güneş çarpmasında insanların sıvı kaybının arttığını ve damarların genişlediğini kaydeden Dr. Yıldırım, damar genişlemesi durumunda da tansiyon düşüklüğü yaşandığını ifade etti.

TERLEME OLUR

Dr. Yıldırım, şunları söyledi: "Güneş çarpması daha çok öğle saatlerinde dışarıda bulunan ve uzun süre güneşe maruz kalanlarda görülür. Güneş çarpması belirtilerinde bol terleme ve vücut ağrıları vardır, nabız hızlanmıştır. Susuzluk hissi ve bilinç bulanıklığı da diğer belirtiler arasında yer alır. Baş ağrısı, huzursuzluk ve bitkinlik vardır. Aşırı yorgunluk, hızlı nabız atımı ve beraberinde hızlı soluk alıp verme ve kas krampları birbirini takip eden olaylardır. Vücut hızla ısınır, yüze hızlı bir kan akımı olur ve yüz kıpkırmızı görünür. Düzensiz ateş ve yavaş yavaş bilinç kaybı hastalık tablosunun ağırlaşmaya başladığını gösterir. Zamanında müdahale edilmeyen sıcak çarpmalarında ölüme kadar varabilen sonuçlar doğabileceği unutulmamalıdır."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.