1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Dijital bağımlılık korkutucu boyutta
Dijital bağımlılık korkutucu boyutta

Dijital bağımlılık korkutucu boyutta

Kitap okuma alışkanlığı yerini teknoloji bağımlılığına bırakması kitap satışlarını düşürürken kitapçılar, eğitim kalitesinin düşmesi ve sosyal medyanın, okuma oranlarını en alt seviyeye indirgediğine dikkat çekti.

A+A-

 Gaziantep Kitap ve Kırtasiyeciler Derneği Başkanı Eşref Savaş, salgın sürecinde dijital bağımlılığın daha da arttığına dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2020 verilerine göre, Türkiye’nin kitap okuma oranı çok düşük. Türkiye’de kitap okumaya günde bir dakika gibi kısa bir süre ayrılırken televizyon izlemeye 7 saat ve internete 4 saat ayrılıyor. Covid-19 salgını sürecinde teknoloji bağımlılığı daha fazla artarken salgın öncesi 4 saat civarında olan teknoloji kullanımları çoğu gün 8 saati aştı.  Türkiye’de gençlerin yüzde 20’sinin teknoloji bağımlılığın tehdidi altında olduğuna dikkat çeken Savaş, toplumun ve özellikle gençlerin vaktinin çoğunu sosyal medyada geçirdiğini söyledi.

KİTAP OKUMA ORANI AZALDI

Kitap okuma oranının azaldığına dikkat çeken Savaş, “İnternet marifetiyle bazı okumalar oluyor, dijital kütüphanelerde biraz oynama var. Fakat maalesef kitap satışları düşüyor. Gün geçtikçe de bu durum kötüye doğru gidiyor. Bu durumun düzelmesi için öğretmenlere ve velilere çok iş düşüyor. Veli kendisi okuyarak çocuğuna örnek olmalıdır. Kitap okumayan veli, çocuğuna ‘kitap oku’ demekle çocuk kitap okumaz. Önce veli kendisi kitabı eline alıp okumalıdır. Çocuk ebeveyninden gördüğünü taklit eder. Öğretmenlerde çocuklara kitap okutursa, çocukları kütüphanelere ve kitap evlerine ziyaret ettirirse tekrar kitap okuma oranını artacağını umuyorum.” dedi. Kitap okuma alışkanlığının toplumda neredeyse yok olma seviyesine geldiğini ifade eden Savaş, salgın sürecinde teknolojinin kitap okuma oranlarını ciddi anlamda etkilediğini ifade ederek, gençlerin kitap okumaktan uzaklaşarak teknolojiye rağbet gösterdiğini söyledi.

EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİ

Uzaktan eğitimle birlikte çocukların ve gençlerin ekranla olan ilişkilerinin daha fazla arttığına dikkat çeken Savaş, “İnternette, telefonla, bilgisayar ve tabletle haşır neşir olan gençlik maalesef kitabı unutur hale geldi. Gençlerimizin çoğu iddia ediyorum; afaki ve boş şeylere bakıyorlar. Allah'a şükürler olsun dijital kütüphaneler kuruldu, dijital kütüphanelerden kitap okumak isteyenler oluyor ama bu sayının çok az olduğunu söyleyebiliriz. Fakat toplumsal bir gayretle kitap okuma oranlarını yine arttırabiliriz.” ifadelerini kullandı. HALİL ŞARKLI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.