1. YAZARLAR

  2. Cemali TOPRAK

  3. DEVLETİMİN MEMURU
Cemali TOPRAK

Cemali TOPRAK

Ziraat Yüksek Mühendisi (Zootekn
Yazarın Tüm Yazıları >

DEVLETİMİN MEMURU

A+A-

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu sitem dolu bir köşe yazısı olacaktır. Dedesi, babası, annesi, amcası, halası ve kardeşi devlet memurluğu yapmış ve yapmakta olan biri olarak çocukluk ve gençlik yıllarım devlet dairelerinde geçti. İyi kötü bir devlet dairesinde neler olur biter, bir devlet memuru ne yaşar ve ne hisseder bilmekteyim. Bu hafta başımdan geçen bir olayı sizlerle paylaşmak istedim. Hadi okuyalım bakalım neden sitem ediyorum?

12 Nisan 2021 Pazartesi günü Diyarbakır da danışmanlığını yaptığım süt ve besi işletmesine ait Pamuk tohumu küspesi numunesini kargodan alıp, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Gaziantep Gıda Kontrol Laboratuar Müdürlüğü'ne Aflatoxin B1 analizi yaptırmak amacıyla götürdüm. KDV Dahil 506 TL (Beşyüz Altı Türk Lirası) tutan analiz bedelini peşin ödemem gerektiği için kredi kartı ile ödeme yapma şansım var mı diye sordum. Maalesef ki sadece nakit veya banka havalesi ile ödeme seçeneği olduğunu öğrendim ve banka havalesi ile ödemeyi yaptım. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki günümüzde dünyada göz retinasından tahsilat dönemi başlamışken, kredi kartı ile neredeyse her gün her yerde ödeme yapabiliyorken halen Devlet kurumlarında bu yöntemin geçersiz olması bence düzeltilmeli. Dünya da bırakın kredi kartını Bitcoin ile tahsilat dönemi başladı. Bence Devlet kurumları da bu konuda kendini yenilemeli ve vatandaşın içinde bulunduğumuz zor günlerde ödeme yapma koşullarını iyileştirmeli.

Bir gün sonra numune kabul biriminden memur arkadaş bana cep telefonu ile ulaştı ve ödeme yapıp yapmadığımı sordu. Muhasebe birimi benim ödeme dekontumu numune kabule iletmediği için emin olmak istediğini iletti. Ben de memur beye cep telefonumdan Whatsapp aracılığı ile banka ödeme dekontunu pdf olarak ilettim ve sorunu çözdük.

Analiz sonucu bir gün sonra yani 13 Nisan 2021 Salı günü çıktı. Tabi ki bunu ben defalarca laboratuarı arayarak öğrenmek zorunda kaldım. Analiz sonucunu bana e mail atma şansınız var mı veya bana Whatsapp ile resmini atabilir misiniz? diye sorduğumda sonucun ya elden teslim edildiği ya da FAX ile gönderildiği cevabını aldım. Şimdi size sormak istiyorum "hangi devirde yaşamaktayız? Günümüzde faturalar bile e fatura olmuşken, internet hayatımızın her alanına nüfus etmişken, FAX cihazı kullanan kaş kişi kaldı?" Ben arkadaş çevremde Fax kullanan hiç kimseyi tanımıyorum. Sizin var mı? Devlet kurumları neden kendini güncellemiyorlar? Neden vatandaşın işini çözmek için kolay yöntemler geliştirmek yerine diretmeyi seçiyorlar. Memur arkadaşımın sorunu Whatsapp ile çözülebilirken bizlerin sorunu neden yokuşa sürülüyor? 

Sonra ne oldu biliyor musunuz? Devlet memuru arkadaş istediğini yaptırdı. Aradım, sordum Fax numarası olan birini buldum. Analiz sonucu oraya Fax çekildi. Ve arkadaşımda resmini çekip sonucu bana iletti.

2021 yılındayız. Dünya uzayda yaşamaya hazırlık yapıyor, dünya devletleri uzay ordu birlikleri kuruyorlar, göz retinasından tahsilat başladı. Biz neden FAX cihazında takılıp kaldık anlamak gerçekten zor.

Önceki ve Sonraki Yazılar