1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Devlet zararları karşılamalı
Devlet zararları karşılamalı

Devlet zararları karşılamalı

CHP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar’ın kentimizde birkaç gündür devam eden kar yağışının yarattığı sorunlara dikkat çekerek, kar yağışı nedeniyle maddi zarara uğrayan vatandaşların zararlarının devlet tarafından karşılanması gerektiğini söyledi.

A+A-

 Uçar, ‘özellikle hayvanları telef olan besicilerin zararları karşılamalı” dedi.

ZARARLAR KARŞILANMALI

“Karın açtığı yaraların sarılması için Gaziantep'in afet bölgesi ilan edilmesi kaçınılmaz oldu” diyen Uçar, “Gaziantep 1 haftadır aralıklarla yağan kara teslim olurken, çok sayıda vatandaşımız kar nedeniyle ciddi zarar gördü. Devlet afet gününde zarar gören vatandaşlarımızın zararını karşılamalı. Milletvekillerimiz TBMM’de Gaziantep’in afet bölgesi ilan edilmesi için gerekli çalışmaları yapacaklar. Valilik de hasar tespit komisyonu kurarak vatandaşlarımızın afet nedeniyle oluşan zararlarını tespit etmeli. Bu zararlar vatandaşın sırtında bırakılmamalı,devlet tarafından karşılanmalı” diye konuştu. 

HERKES ZOR DURUMDA

Uçar, “Gaziantep Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Birliğinin tespitlerine göre Gaziantep’te en az 49 besicinin barınak ve ahırlarının çatılarının çökmesi nedeniyle hayvanları telef olurken ayrıca pek çok besi hayvanı soğuk hava ve tedarik sıkıntısından kaynaklanan açlık nedeniyle öldü. Besicilerimiz bu kara günde yalnız bırakılmamalı. Gaziantep Valiliği süratle harekete geçerek bu konuda bir hasar tespit komisyonu kurarak hayvanları telef olan besicilerimizin zararlarının karşılanması için çalışma başlatmalı. Eski uzay çatılı pazar yerinin çökmesi sonucu araçları pert olan vatandaşlarımızın zararları da karşılanmalı. Her vatandaşımız aracına kasko yaptırmamış veya kasko içerinde doğal afet sigortası bulunmayabilir. Bu durumda olan vatandaşlarımız da tespit edilerek, zararları karşılanmalı. Ayrıca Şehitkamil İlçemiz Emek Mahallesinde bulunan eski pazar yerinin çatısının çökmesi sonucunda çok sayıda yurttaşımızın araçları kullanılamaz hale geldi. Otomobilleri pert olan vatandaşlarımızın zararı karşılanmalı. Vatandaşlarımız bu zararlarını dava açarak da giderilmesini talep edebilirler ancak bu yolla zararın karşılanması yıllar sürecektir. Vatandaşımız yargı yoluna başvurmaya mecbur bırakılmadan zararları karşılanmalı.”

TEDARİK ZİNCİRİ SEKTEYE UĞRADI

Uçar açıklamasına şöyle devam etti: “Kar yağışı nedeniyle yolların kapanması tedarik zincirini sekteye uğrattı. Vatandaşlarımız gıdaya ve ekmeğe erişmekte güçlük çekiyor. Büyükşehir belediye karla mücadele ekipleri her ne kadar kar nedeniyle kapanan yolların açılması için çalışmaları sürdürse de özellikle köylerden kente , Gatem’e ulaşım durma noktasına geldi. Öte yandan Gatem’de de pek çok işyeri ulaşım sıkıntısı ve tedarik zincirindeki kopma nedeniyle günlerdir açılmadı. Gaziantep Sebze ve Meyve Hali ile Toptancılar sitesinde ciddi bir tedarik sıkıntısı baş göstermeye başladı. Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyelerin kara hazırlıksız yakalanması tedarik zincirini ciddi manada sekteye uğrattı. Pek çok esnafımız iş yerini dahi açamazken, esnaf iş yerini açsa da ulaşımda yaşanan sıkıntılar nedeniyle tedarikçiler ürün sağlayamadı. Özellikle sebze ve meyve halinde esnaf köylerden ürün gelmediğini. Kahramanmaraş’ta seraların çökmesi nedeniyle ilerleyen günlerde tedarik sıkıntısı artabileceğini söylüyor. Çiftçinin ürünlerini getirebilmesi için Valilik ve Belediyeler gerekli çalışmayı yapmalı

ENERJİ KRİZİ

“Enerji krizinin faturası ne emekçilerin ne de sanayicilerin sırtına bırakılamaz. İran ve Türkiye arasında yaşanan enerji krizi nedeniyle Gaziantep Organize Sanayi bölgesine şimdilik üç gün süreyle elektrik verilemiyor. Ayrıca BOTAŞ tarafından sanayi kuruluşlarına doğalgaz kullanımlarında da kısıntı yapılacağı iletildi. Bu nedenle Gaziantep OSB’de faaliyet gösteren pek çok fabrikada faaliyet durdurdu. Faaliyetlerini durduran sanayi kuruluşlarının bu üç günlük ara nedeniyle çalışanlarını ücretsiz izne gönderdiği konusunda emekçilerin itirazları var. Enerji krizinin faturası ne emekçilere ne de sanayicilere yükletilmemeli. 3 günlük ara nedeniyle faaliyeti duran iş yerlerindeki tüm çalışanların 3 günlük ücreti işsizlik sigortası fonundan karşılanmalı.” HABER MERKEZİ


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.