1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Destekler boşa gitmedi
Destekler boşa gitmedi

Destekler boşa gitmedi

Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan, müdürlük olarak tarımsal üretiminin gelişmesine katkı sunacak yenilikçi ve rantabl olan tüm çalışmaları ve projeleri desteklediklerini söyledi.

A+A-

 Havza bazlı destekleme kapsamında toplam 11 ürüne destek vererek ilçeler bazında önemli ürünlerin ön plana çıkarılmasını sağladıklarını belirten Karayılan, “Bunun neticesinde sarımsak ve nane üretiminde Türkiye birincisi, Antepfıstığı ve kırmızıbiber üretiminde Türkiye ikincisi, üzüm ve mercimek üretiminde Türkiye beşincisi, nar ve patlıcan üretiminde Türkiye yedincisi olduk” dedi. 

BİRLİKLERE ÖNCÜLÜK ETTİK

Üreticileri stratejik önemi olan ürünlerin yanı sıra, katma değeri yüksek alternatif ürünleri üretmeye yönlendirecek projeler hazırladıklarını belirten Karayılan şunları söyledi: “Stratejik öneme sahip ürünlerimizde birim alandan elde edilen verim ve kaliteyi arttırmak için tarımsal alandaki yenilikleri çiftçilerimizle buluşturuyoruz. Daha önce ilimizde 55 ürüne destek verilirken, havza bazlı destekleme kapsamında toplam 11 ürüne destek vererek ilçeler bazında önemli ürünleri ön plana çıkarılmasını sağlayıp, bunun neticesinde sarımsak ve nane üretiminde Türkiye birincisi, Antepfıstığı ve kırmızıbiber üretiminde Türkiye ikincisi, üzüm ve mercimek üretiminde Türkiye beşincisi, nar ve patlıcan üretiminde Türkiye yedincisi olduk. Stratejik öneme sahip olan ürünlerimizin yanı sıra ilimiz çiftçilerini moringa, stevia, kinoa, ryegrass, lavanta gibi yeni alternatif ürünlerle tanıştırmaya yönelik projeler yürütüyoruz. Alternatif ürünlerin üretilmesinin yanı sıra elde edilen ürünlerin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik girişimcilik, ürün işleme ve pazarlama, kooperatifleşme gibi konularda çiftçilerimize eğitimler veriyoruz.  İlimizde Sert Çekirdekli Meyve Üreticileri Birliği ve Sarımsak Üreticileri Birliği’nin kurulmasına öncülük ettik.” 

TÜRKİYE İKİNCİSİ OLDUK

Sulamanın tarımsal üretime ve kaliteye etkisi ve desteklemeler konusunda üreticilere eğitimler verdiklerini, geçtiğimiz üretim sezonunda basınçlı sulama sistemlerinin desteklenmesi kapsamında rekor başvuru yapıldığını dile getiren Karayılan, “ İlimizde 839 projeye, 22,5 milyon TL destek verdik ve önceki 3 yılda olduğu gibi bu yılda Türkiye ikincisi olduk. Ayrıca mera hayvancılığının geliştirilmesinde katkıda bulunmak, hayvanların su ihtiyacını karşılamak amacı ile meralarda su kuyuları açtık. YİKOB koordinatörlüğünde Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve Şahinbey Belediyemiz finansörlüğünde toplam 44 adet güneş enerji panelli su kuyusu açılarak hayvancılık yapan yetiştiricilerimizin hizmetine sunulmuştur. Büyükbaş hayvan yetiştiricilerimize sığırlarda döl verimliliğinin arttırılması, buzağı ölümlerinin engellenmesi gibi konularda eğitimler düzenliyoruz. Pandemi döneminde tüm tedbirleri almak koşuluyla personelimiz sahadaki aşılama ve kontrol çalışmalarına durmaksızın devam ediyor. İlimiz tarımına hizmet eden tüm paydaşlarımızda iletişim halinde ve sinerji içinde çalışıyoruz. Periyodik toplantılar düzenleyip, raporları Bakanlığımıza iletiyoruz. Valiliğimiz öncülüğünde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey Belediyesi başta olmak üzere İlçe Belediyeleri ve STK’larla işbirliği protokolleri imzalayarak, çiftçilerimizin tohum, gübre, fidan gibi girdilerini karşılıyoruz. Arılı kovan, büyükbaş ve küçükbaş hayvan dağıtarak birçok gelir getirici projeye katkıda bulunuyoruz. “ Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.