1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. DERT YANDI
DERT YANDI

DERT YANDI

"8 aydır nasıl maske takılacağını öğretemedik"

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, meclis toplantısında "Yerelde hem şehrin en az zararla bu salgından çıkması ile ilgili, hem de şehir ekonomisini korumak açısından çalışıyoruz. Mevcut duruma baktığımız zaman 4 önemli başlık öne çıktı. Milletimize verdiğimiz sözler var, zaman çok önemli. Bu sözleri yerine getirmemiz gerekiyor"dedi.  Şahin bu arada Pandemi tedbirlerini konusunda çok titiz davrandıklarını ancak bunun bazı bölgelerde vatandaşların sorumlu davranmadığını gözlediklerini  belirterek "Adliye bölgesinde inceleme yaptık.  İnanın vatandaşların yarısının maskesi açık. Maalesef 8 aydır şehre nasıl maske takılacağını öğretemedik.  Biz bize düşeni yapacağız. Sıkı takiple, vatandaş odaklı, halka hizmet hakka hizmet anlayışıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi. 

Büyükşehir Belediye meclisi Şahin başkanlığında toplandı. Gündem maddelerinden önce sunum yapan Başkan Şahin, "Küresel büyük bir sorunla karşı karşıyayız. Ulusal büyük bir mücadele var. Cumhurbaşkanımız liderliğinde Bilim Kurulu’ndan çıkan raporlarla gelen genelgeler var. Özellikle İçişleri Bakanlığı’nın, Sağlık Bakanlığı’nın, Bilim Kurulu’nun genelgelerinin en büyük uygulayıcıları yerel yönetimler, belediyeler. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak tüm belediye başkanlarımızla Valimiz başkanlığında, aktif bir şekilde çalıştık. En önemli noktanın koordinasyon ve güç birliği olduğunu, gördük"  dedi. 

OLAĞANÜSTÜ ÇABA GÖSTERİLİYOR

"Dünya çok büyük bir krizi yaşarken ülkemiz de bundan pozitif ayrışmak için olağanüstü çaba gösteriyor" diyen Şahin, "Yerelde hem şehrin en az zararla bu salgından çıkması ile ilgili hem şehir ekonomisini korumak açısından çalışıyoruz. Mevcut duruma baktığımız zaman 4 önemli başlık öne çıktı. Milletimize verdiğimiz sözler var, zaman çok önemli. Bu sözleri yerine getirmemiz gerekiyor. Olağanüstü durumda bir acil eylem planı yaptık. Bu planda özellikle belediyeler bünyesi hizmet sektöründe insan kaynağını doğru yönetmemiz ve çok esnek şekilde süreci ilerletmemiz gerekiyordu. Şehrin direnç gücünü artırmamız gerekiyordu. İnsan kaynakları en önemli kısım. Verimlilik, performansı önemli bulduğumuz için kendi bünyemizde direnç sağlamaya çalıştık. İnsan kaynakları başkanlığımız, genel sekreterimiz başkanlığında elimizdeki mevcut yapıyı nasıl daha yüksek performansa dönüştürebiliriz diye çalışma yaptı. Belediyelerin en büyük ideallerinden biri de insana hizmet etmektir" şeklinde konuştu. 

BAŞARI MECLİSİN BAŞARISIDIR

Zorlu dönemde sosyal destek projelerini daha çok hayata geçirmeye başladıklarını belirten Şahin "İşsizliğin artma ihtimaline karşı kariyer.net’i kurarak belediye bünyesine alamadığımız arkadaşlarımızı nereye yerleştireceğiz, süreci nasıl yöneteceğiz dedik. Biz durursak, şehir durur. Pozitif gündemle topluma çare olmamız gerekiyor. Çözüm odaklı olmalıyız. Özellikle gençlerimizle ilgili yaptığımız projelerle hangi alanda işe ihtiyaç var, bunu çalıştık. İnsan yönetimi çok önemli hale geldi. Çok zor bir dönemi sağlıklı şekilde geçirdiğimizi düşünüyorum. Burada bir başarı varsa da bu meclisin başarısıdır" dedi.

REKABET GÜCÜNÜ ARTTIRMAK ÖNEMLİ

Bilgi ekonomisi çağında olduklarını vurgulayan Şahin, "Bu şehrin rekabet etme gücünü artırmak için akıllı şehir, sağlıklı şehir olacak. Şehrimizi pandemiden en az hasarla nasıl çıkacak, pandemiden sonra kurulan dünyaya nasıl uyum sağlayacak? Yeni kurulacak dönemi ıskalama şansımız yok. Bu sebeple biz de yeni bir düzen kuruyoruz. Başlığımız: yeşil ekonomi. Her hafta sonu çok sayıda ağaç dikmemiz artık tercih değil zorunluluk. Yeşil ekonominin altyapısını oluşturacak çalışmayı yapıyoruz. Biz değişeceğiz, diyoruz.

EN ÖNEMLİ BÜTÇE YÖNETİMİ 

Şahin konuşmasına şöyle devam etti: "En önemli kısım bütçe yönetimi. En az borçlanmayla milletin taleplerini yerine getirmeye çalıştık. İnsanı merkeze alan bakış açısıyla en önemli köprü gönül köprüsü. Bu zor günde borçlanma yetkisini kullanmayıp, 450 milyon lira borcu ödemiş, vatandaş odalı bir denk bütçeyi başarmış olmanın büyük bir onurunu ve gururunu yaşıyorum"

ALT YAPI BELEDİYECİLİĞİ BİTMEDİ

Şehrin çok fazla göç aldığını anlatan Şahin, " Şehir göç alıyor. Bir taraftan 500 bin mülteci var bir taraftan iç göç alıyor. Altyapı belediyeciliği bitmiş diyoruz, bu şehirde bitmemiştir. GASKİ Genel Müdürlüğü şehrin altyapısına yatırım yapmaya devam ediyor. Tek başına imara açmak yetmiyor, açılan bölgenin altyapısını hızlı şekilde getirmemiz gerekiyor. Ciddi bir devlet desteği gerekiyor. En büyük giderlerden biri de imarlı yapıdan, asfaltlamadan, kaldırımlardan oluşuyor. Bunlar olmazsa olmazımız. Nizip çayının temizlenmesine ilişkin yürüttüğümüz projede yalnızca GASKİ’nin 250 Milyon TL yatırımı var. Dolayısıyla para çevreye, doğaya, insana ve altyapıya yapılan yatırımlara harcanıyor. Devlet desteği aldık, Ankara arkamızda olmasaydı bu yatırımları yapamazdık. Ayrıca giderleri azalttık. 413 milyon borç ödeyip 2020 yılında da borç stokumuzu 350 milyon azalttık"

ZAMAN YÖNETİMİ ÖNEMLİ

Şahin devamla şunları söyledi: ""Gaziantep aynı zamanda sanayi, ticaret ve üretim şehridir. Verdiğimiz sözler var ve bu sözleri yerine getirmemiz gerekiyor. Bu nedenle zaman yönetimi çok önemli. Ancak bu olağanüstü bir durumda acil bir eylem  planı yaptık. Acil eylem planında önemli olan hizmettir. Hizmet sektöründe ki insan kaynağını çok esnek şekilde yönetmemiz ve şehri dirençli hale dönüştürmemiz lazımdı. Dolayısıyla bu dönemde insan kaynağımızı güçlü bir şekilde yapılandırdık. İşsizliğin artmasına karşın Kariyer. Neti kurarak belediye bünyesine alamadıklarımızı nereye yerleştireceğiz, süreci nasıl yöneteceğimizin çalışmasını yaptık. Kendi bünyemiz güçlü olmazsa şehri dirençli hale getirmemiz mümkün değil. Bilgi ekonomisi çağını yaşıyoruz. Tarım devrimini kaçırdık, sanayi devrimizi kaçırdık, şimdi bilgi ve teknoloji çağındayız. Dünya vatandaşlığı var, sınırlar kalktı, küreselleşmeyi yaşıyoruz. Bu şehrin rekabet etme gücünü artırmak için şehrin akıllı, sağlıklı ve dirençli olması için bilgi ekonomisini çok iyi yönetmemiz gerektiğini biliyoruz. Pandemi sonrası yeni bir dünya kuruluyor, bu döneme hazırlanmazsak, bunu da kaçıracağız. Bunun için de ‘Yeşil Ekonomi’ çok önemlidir. Havayı, toprağı ve suyu koruyacak çalışmaları yapıyoruz"

ESNAFA MÜJDE

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Büyükşehir Belediyesi kiracısı olup yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) Salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında kapanıp servis yapmayan işyerlerinden açılıncaya kadar kira alınmayacağını yapılan meclis toplantısında açıkladı. Mecliste, Koronavirüs’e karşı verilen ulusal mücadelede İçişleri Bakanlığı’nca yayınlanan genelgeler doğrultusunda alınan yeni tedbirler sonucunda kapanan ve Büyükşehir Belediyesi’nin kiracısı restoran, lokanta, kafeteryalardan paket servis yapamayanların tespit edilerek tekrar açılana kadar kiralarının alınmaması görüşüldü. Gündem dışı görüşülen madde oy birliğiyle kabul edildi. Madde hakkında konuşan Başkan Fatma Şahin, pandemi sürecinde özellikle küçük esnafın zor durumda kaldıklarını, siftah etmeden günü tamamlayanların olduğunu aktararak, destek vermeye devam edeceklerini bildirdi. 

KİREÇ'TEN BÜTÇE YORUMU

Yılmaz Kireç, mecliste bütçe ile ilgili konuştu. Kireç, "Tüketime yönelik mal hizmet alım giderleri 622 milyon lira, personel giderlerinin 110 milyon lira, 250 milyonu faiz ödemesi olduğunu tahmini bütçede görebiliyoruz. Ama çok fazla denk bütçe olduğunu göremiyoruz. 2014-2019 ile 2020 ile 2024 yıllarında performans esaslı bütçelere bakıldığında müthiş bir borçlanma ve faiz ödemesi olduğunu görmekteyiz. Bu da faiz giderlerinin yüzde 13.7’e denk geldiğini gider bütçesinin ise yüzde 12.15 olduğunu görüyoruz. Geçen dönemde ki orana göre yüzde 2-3 düşüş var. 2015-2019 arası 407 milyon lira, 2019 yılında da 200 milyon lira faiz giderlerinin olduğunu görüyoruz" dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.