1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. DERİN KRİZİ(E) ELEŞTİRİ - YORUM
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

DERİN KRİZİ(E) ELEŞTİRİ - YORUM

A+A-

Çarşı - Pazar yangın yeri. Üreticiye bir dokun, bin ah işit. Tüketiciye sor, Allah muhafaza. Esnaf dertli, işadamı dertli, işçi perişan.

Dar gelirli, emekli ayın sonunu nasıl getirir bilinmez.

Herkes geçiminden aciz. Krediler, kredi kartları derken faiz sarmalında müebbeti yaşayan bir halk gerçeğiyle karşı karşıyayız.

Ezenle ezilen arasındaki egoistlik çelişki hat safhada. Bütün bunlar bir realite. Kimse bu ülkede işler yolunda diyemez.

Cumhurbaşkanı “kriz yok. Bunların hepsi manüpülasyon” diyor. Ekonominin dümenini elinde tutanlar, başları sıkıştığında ya da tıkandıklarında dış güçlerin oyunu deyip işin içinden sıyrılıyor.

İyiki, şu dış güçler de  varmış. Can simidi gibi maşallah imdata yetişiyor. Ekonomik gidişatı eleştiriyor, yanlışlarla ilgili fikir beyan ediyorsanız, vatan hainisiniz, kriz lobisine dahilsiniz.

Gerçekleri örtbas ediyorsanız, yönetimle aynı frekanstan konuşuyorsanız milliyetperversiniz. Halk inim inim inliyor. Açız diyor, siz pantispanyadan bahsediyorsunuz.

Halka “fedakarlıkta bulun kemer sık” diyorsunuz. Sıra beyzadelere geldiğinde “biz şatafattan geri kalmayız. Kısamayız, sıkamayız” diyorsunuz.

Yandaşları toplayıp % 10 korosuyla vitrin yapıyor. Yetki ve selahiyeti nerede başlayıp nerede bittiği bilinmeyen zabıta denetimleriyle tribünlere oynuyorsunuz.

Cumhurbaşkanı hükümet modeliyle uçuşa geçemeyen Türkiye dibe çakılmak üzere. Ne kimseyi dinliyor, ne danışıyorsunuz. Kendinizden öyle razısınız ki aklınızın ve öngörünüzün altında kalıyorsunuz.

Baylar, bayanlar, merdivenden kayanlar.

Kendinize gelin. Bu rüya ikliminden ayrılın. Titreyin ve kendinize dönün. Silkelenin ve sizi aldatanların markajından kurtulun.

Bilinki, sizi eleştirenler, sizin düşmanınız yada rakibiniz hiç değil. Kimse sizinle yarışa tutuşmuyor. Sizinle sidik yarışına da kalkışmıyor. Kimsenin sizinle bir derdi yok. Tersine sizin her yanlışınızı alkışlayanlar, padişahim çok yaşa temposu tutanlar, boylusun, huylusun, en iyisi, en güzeli sensin diyenler, size en büyük kötülüğü edenlerdir.

Bilinki, gemi su almaya başladığında fare misali sizi ilk terk edenlerde onlar olacaktır. Ancak, düşman bellediğiniz, yapıcı, yol gösteren, kriz çözücü önerilerle kapınızı çalanlarsa yarınlarda. Yine sizinle aynı kadere ortak  olacaktır.

Size düşen görev bol günlerdeki nimet avcılarıyla, zor zamanların külfet ortaklığını iyi tartarak, takdir etmeyi bilmenizdir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.