1. YAZARLAR

  2. Ahmet Mengüç

  3. DERGAH CAMİİ KÜLLİYESİ BİRŞEYLER YAPMA ÇABASINDA...
Ahmet Mengüç

Ahmet Mengüç

Yazarın Tüm Yazıları >

DERGAH CAMİİ KÜLLİYESİ BİRŞEYLER YAPMA ÇABASINDA...

A+A-
Şanlıurfa Peygamberler diyarı olarak bilinmekte. Bu nedenle ülkemizin dini turizm merkezinin başında gelen iller arasında yer alıyor. Dünya geneli ve yerli turizm merkezi konumunda olan bu şehrin en önemli yeri Balıklı göldür. Hazreti İbrahim'in Nemrut'a karşı verdiği mücadele sonrası Nemrut'un kendisini ateşe atma girişimi sonucu gelişen efsane dillere destandır.  Hazreti İbrahim'in ateşe atıldığı mekandaki odunların ve ateşin balıklara dönüştüğü alan " Balıklı göl" olarak bilinmekte. Burası görülmeye değer bir yerdir. Yerli ve yabancı turistlerin gezmek ve görmek amaçlı gezen turistlerin sayısı oldukca yoğundur.
Özellikle yaz aylarında buraya her ilden gruplar halinde turistler geliyor. Bu grup oluşumuna birkaç kez ben şahit oldum. Miili ve dini bayramlarda bu alan ana baba günü gibi. Balıklı göl bu kadar insanı bir anda nasıl ağırlıyor buda işin ayrı bir sırrı. Balıklı göl ve diğer alanlarını görmek, dini vecibelerini yerine getirmek istiyen yerli ve yabancıların bazı ihtiyaçlarını karşılamak adına burada bir dernek kurulmuş. Bu derneğin adı "Dergah Camii, Külliyesi Yaşatma ve Koruma Derneği" Henüz iki ay önce kurulan bu derneğin amacını kısaca sizlerle paylaşmak istedim. Diyeceksiniz ki  bize ne? Ülkemizdeki ve çevremizdeki bu güzelliklerden haberdar olmak gerekli. Bir bakarsınız bir gün gerekebilir..
Balıklı gölü ziyaretine gelen yerli ve yabancı dar gelirli, parası olmayan veya mağdur durumda olanlara hiçbir beklentisi olmadan onlara sabah kahvaltısı olarak Çorba ikram edilmekte. Ayrıca bu hizmetten Şanluurfalı vatandaşlar da faydalanmakta. Buna parele olarak gece konaklamak isteyen dar gelirli misafirleri çok az bir ücretle hazırlamış oldukları misafir odalarında konuk etmekteler. Tabi ki parasını kaybetmiş veya olmayanlar hiçbir ücret ödemeden buradaki imkanlardan faydalanmaktalar. Buranın sorumlusu olan Hüseyin Karakaş'la görüştüğümüzde ilerleyen günler ve yıllarda bu hizmetlerini daha da ileriye götürme düşüncesinde olduklarını bildirdi. Balıklı göle gidenler sokakta, açıkta ve aç kalmamak adına yapılan bu hizmet hiç yoktan iyidir.
Gönül isterki bu ve buna benzer hizmetlerin Ülkemizin her yanında olsun. İnsan bir tarihi veya dini inanç adına kilometrelerce yol katlediyor, orada bir dilim ekmek bulamıyor. Bir anda mahrumiyet bölgesi oluveriyor. Ve ya fahiş fiyatlar alıp başını gidiyor. Bu ve buna benzer hizmetlerin olması yüksek fiyat uygulama içinde olan fırsatçcıları dize getirecek olsa gerek. Tabiki bu işin diğer bir boyutu.
Dergah Camii, Külliyesi Yaşatma ve Koruma Derneği umarız daha iyi şeyler yapmış olarak karşımıza çıkar. Bu çıkşlar ve çabaları yinede taktire şayan işlerdir. Tüm dernek çalışanlarını, yöneticilerini ve buraya her türlü yardımda bulunan hayır sahiplerini gönülden kutlarız. Allah hizmetlerini ve hayırlarını kabul eylesin.
Biz geziyoruz, görüyoruz, gördüklerimizi sizlerle paylaşıyoruz. Bu kez yolumuz Kastamonu'ya düşecek. Kastamonu dönüşü görüşmek üzere....
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.