Hafızalardaki yerini koruyor Hafızalardaki yerini koruyor

Deprem, binlerce aileyi evsiz bırakırken, yardım eli uzanan kuruluşlar arasında öne çıkan Yedi Başak İnsani Yardım Derneği, Helping Hand iş birliğiyle Suriye'de hayata geçirdiği köy projesi ile depremzedelere umut oldu.

Yedi Başak İnsani Yardım Derneği tarafından başlatılan proje kapsamında, Suriye'deki depremzedeler için kalıcı 250 adet ev inşa edildi. Ayrıca, köyde ihtiyaç sahibi ailelerin ibadetlerini gerçekleştirebilecekleri 500 kişilik Mescid-i Aksa cami, eğitimlerine devam edebilecekleri 8 sınıflı bir okul, ticari dükkanlar, çocuk parkı ve sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekleri bir sağlık ocağı da yer aldı. Kilit taşı ile döşenen yollarıyla duvarları yerel mimariye uygun şekilde Halep işi taş kaplama ile yapıldı. Yedi Başak İnsani Yardım Derneği, 2019 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönlendirmeleriyle başlatılan 'İdlib’in yanındayız' kampanyası kapsamında Suriye İdlib ve Afrin Şerran bölgesinde toplamda bin 178 kalıcı ev projesiyle iyilik çalışmalarını sürdürerek ihtiyaç sahipleri ailelerin hayatlarına iyilikle dokundu.
Projenin tamamlanmasıyla birlikte depremzedeler yeni evlerine yerleştirildi. Ailelere sunulan soba, kömür, halı ve battaniye destekleriyle de yüzlerindeki tebessüme tebessüm katıldı. Yedi Başak Derneği, bu örnek köy projesiyle Suriye'deki depremzedelere sadece barınma değil, aynı zamanda eğitim ve sağlık hizmetleriyle de destek olmayı hedefliyor.