1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Deprem Master planında sevindiren adım
Deprem Master planında sevindiren adım

Deprem Master planında sevindiren adım

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İnşaat Mühendisleri Odası’nın ardından finans ve teknolojik destek için TÜBİTAK’la deprem master planı protokolü imzaladı.

A+A-

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çelirtürk, bu protokolün önemli olduğunu belirterek, “Bu protokol büyükşehirin kararlılığını gösteriyor. İlk adımı odamızla yaptıkları protokolle attılar. Bu ikinci adım. Tabi iş sadece planı ve projeyi yapmakla bitmiyor. Uygulamaya geçmek önemli. Eğer tozlu raflarda kalırsa bu projenin hiçbir manası olmaz” dedi.

UYGULAMA SAFHASINA GEÇMEMİZ GEREKİYOR

Gaziantep’in Türkiye’de İstanbul ve İzmir’den sonra deprem master planı yapan 3. il olduğunu belirten Gökhan Çelirtürk, master planını projelendirip, uygulamaya geçirmenin uzun yıllar alacağını söyledi. Bir yerden başlamanın önemine değinen Çeliktürk şunları söyledi:”Master planı yapmak bizi kurtarmıyor, plan yapılıp projelendirildikten sonra uygulama aşamalarına geçmemiz gerekiyor. Bu uzun bir süreç. Depreme dayanıksız binaları bir anda güçlendiremeyiz. Mahalle bazında, proje aşamasında, yavaş yavaş güçlendirilmesi gereken binalar güçlendirecek, dönüşüm olması gereken binalar dönüştürülecek. Deprem anında, deprem sonrasında Gaziantep’te neler yapılması konusunda büyük bir plan bu. Bunu yapıp uygulamaya geçmemiz 15-20 yılı çok rahat bulur. Bir yerden başlamak gerek. Planı yapıpta planı uygulamaya sokarsak buda çok önemli. Projeyi yaparız eğer tozlu raflarda kalırsa bu projenin hiçbir manası olmaz. Projeleri yaptıktan sonra en önemli safha uygulama aşaması o yüzden uygulama safhasına geçmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

HASTANELER,CAMİLER, KAMU BİNALARI ÖNEMLİ

Mahalle mahalle riskli yapıların tesbiti, kamu binalarının depreme karşı dayanıklı olup olmadığının çok ciddi kontrol edilmesi gerektiğini söyleyen Çeliktürk şöyle konuştu:”Depreme karşı dayanıklılık projelerini veya laboratuvarda bunun testini yapan firmaların bu konuda bilgili olmaları gerekiyor. Riskli binalar tesbit ediliyor, bunu yaparken bu olayı ehil kişilerin yapması gerkiyor. Oda olarak bu konuda çok hassasız, özellikle hastanelerde yapılan performans analizleriyle ilgili çok ciddi uğraşlarımız var. Hastanelerin bu testleri yaptırırken ehil kişilere yaptırıp tam yönetmeliğe uygun yapılması noktasında yoğun çabamız var. Testleri yapmış olmak için değil gerçekten yapmak gerekiyor. Hastanelerin yanasıra camilerin camilerin depreme dayanıklılığı çok önemli. Kamu binaları çok fazla insanın bulunduğu binalarda çalışmaların başlaması gerekiyor. Odamız 7-8 cephede can ve mal güvenliği konusunda çalışıyor.” Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.