1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Deprem için dikkat çeken uyarı
Deprem için dikkat çeken uyarı

Deprem için dikkat çeken uyarı

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Sinan Arslanoğlu, Gaziantep için depremin tehlike olduğunun gözden kaçırılmamasına dikkat çekti.

A+A-

Ve "Odaların denetleme yetkisinin elinden alınmasından sonra, zemin etüd raporlarının ilçe belediyelerince denetlenmesi çok daha önem kazanmıştır. Ancak raporların denetlenmesi için ilçe belediyelerinin imar müdürlüklerinde jeoloji mühendisi bulunmamaktadır. Bu endişe verici bir durum"dedi. 

19 sene önce yaşanan depremin unutulmaması gerektiğini ve Gaziantep'in her an deprem riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi'ni uyaran Arslanoğlu, ilçe belediyelerin de zemin etüd raporlarının denetimini yapmadığını savundu. Arslanoğlu, "Merkez üssü Fevzi paşa, İslahiye ve Nurdağından geçen Gaziantep merkeze 45-50 km uçuş mesafesinde olan Doğu Anadolu Fay Hattı, tarihsel veriler ışığında 7 ve üzerinde şiddetindeki bir deprem yaratacak potansiyele sahip. Bu büyüklükte bir depremin Gaziantep Merkezde yapacağı tahribatı düşünmek bile ürkütücü"' dedi. "Türkiye Deprem Tehlike Haritasında bir önceki haritadan farklı olarak deprem bölgeleri yerine en büyük yer ivmesi değerleri gösterilmiş ve “deprem bölgesi” kavramı ortadan kaldırılmıştır. Bu bağlamda artık Gaziantep 2. Derece 3. Derece deprem bölgesi demek yanlış olacaktır" diyen TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Sinan Arslanoğlu, "Türkiye Deprem Tehlike Haritasının, Şehitkâmil ilçesinin batısı ile özellikle Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde durumun çok vahim olduğunu bize göstermektedir. Bu bölgelerde yaşayan yaklaşık 200 bin insanımızın deprem açısından çok tehlikeli alanda yaşadığını hatırlatmak isterim"

BELEDİYE DEVREDE OLMALI

17 Ağustos Marmara ve 23 Ekim Van depreminin yanına Gaziantep'in yazılmasının imkansız olmadığını anlatan Arsanoğlu şunları söyledi: "Bu durumun gerçekleşmemesi için; Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin, acil olarak İl bütününün ,mevcut veya yeni açılacak yerleşim alanlarındaki tüm tehlikelerin belirlenmesi, yerel zemin ve tehlike koşullarının yansıtıldığı haritaların üretilmesi amacıyla arazinin jeolojik açıdan modellemesi gerekir, Belirlenen arazi kullanımı ilkeleri doğrultusunda, afet risklerini en aza indirmek amacıyla yerel zemin durumunun dikkate alındığı afet tehlikelerini ortaya koyan büyük ölçekli afet tehlike haritaları olarak tanımlanan ve günümüzde tüm tehlike ve riskleri dikkate alan senaryolar ile kentsel yenileme ve dönüşüm planlamasına girdi sağlayan çalışmalar haline gelen mikro bölgeleme haritasını hazırlamalı ve belediyelerin imar ve kentsel dönüşüm alanlarını buna göre planlaması gerekmektedir"

DENETİM YOK

Arslanoğlu, "Şuanda zemin etüd raporlarının yapımında eksiklikler var.  Odaların denetleme yetkisinin elinden alınmasından sonra, Zemin etüd raporlarının ilçe belediyelerince denetlenmesi çok daha önem kazanmıştır. Ancak raporların denetlenmesi için ilçe belediyerinin imar müdürlüklerinde jeoloji mühendisi bulunmamakta. TMMOB Jeoloji Mühendisleri odasının 44 yıllık tecrübesinden faydalanılması bu konuda çok büyük bir önem arz etmektedir. Zemin etüd raporları olası bir afet durumuna karşın en az statik proje kadar önem arz etmektedir." AYŞEGÜL BAĞCI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.