Olağan Senato Toplantısı'nı bu kez Nurdağı'nda gerçekleştiren GİBTÜ, deprem farkındalığını artırmayı ve toplumsal dayanışmanın gücünü vurgulamayı hedefledi. Toplantı, deprem şehitlerini anma ve farkındalık programı ile başladı. Kuran Kerim tilavetiyle başlayan programda, gündemdeki konular ele alındı.

2023 YILININ EN ÜZÜCÜ OLAYI 

Senato toplantısı sonunda açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Şehmus Demir,  6 Şubat 2023’te meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremlerde hayatını kaybedenleri rahmetle andığını belirtti. 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerin 2023 yılının en üzücü anları olduğunu hatırlatan Rektör Demir, benzer acıların tekrar etmemesini temenni ettiğini kaydetti.

GİBTÜ Üst Yönetimi, Merkez üssü Kahramanmaraş/Pazarcık olan; Gaziantep, Hatay, Osmaniye, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Elazığ ve Adana başta olmak üzere çevre illeri de etkileyen iki büyük depremin yıl dönümü nedeniyle Rektör Prof. Dr. Şehmus Demir başkanlığında sabah saatlerinde Nurdağı AFAD Toplantı Salonunda bir araya gelerek Senato Toplantısını gerçekleştirdi.

DEPREM GERÇEĞİNİ HİÇ BİR ZAMAN UNUTMAYALIM!

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan GİBTÜ Rektörü Prof. Dr. Şehmus Demir, depremin gündelik yaşamımızın bir parçası haline geldiğini belirterek, yapıların deprem gerçeğini göz önünde bulundurarak inşa edilmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, depremde yıkılan yapıları inşa edenlerin sorumluluğundan bahsetti ve işini doğru yapmanın önemine dikkat çekti.

YARALARI BİRLİKTE SARMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (GİBTÜ), 6 Şubat 2023'te meydana gelen yıkıcı depremlerin ilk anlarından itibaren afetzedelerin yanında yer aldı. Rektör Prof. Dr. Şehmus Demir, GİBTÜ'nün bu zorlu süreçte üstlendiği hayati rolleri ve sahada gerçekleştirilen faaliyetleri detaylandırdı. "Depremin ilk anlarından itibaren harekete geçildi," diyen Rektör Demir, GİBTÜ'nün Gaziantep'te kapılarını depremzedelere açan ilk kurumlar arasında olduğunu belirtti. Üniversitenin sosyal tesisleri ve kapalı spor salonu, afetzedelere sıcak bir sığınak sağladı. Rektör Demir, GİBTÜ'nün deprem bölgesine imkanlar çerçevesinde yardımlar gönderdiğini ve Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan doktor ve hemşirelerin, Nurdağı ve İslahiye ilçelerindeki konteyner ve çadır kentlerde kritik sağlık hizmetleri sunduğunu vurguladı. Bu sağlık ekipleri, erişkin ve çocuk hastalara yönelik muayene, pansuman, tanı, tetkik, tarama ve tedavi gibi önemli hizmetler gerçekleştirerek, afetzedelerin yaralarını sarmada önemli bir rol oynadı. Ayrıca, Şahinbey Kız Öğrenci Yurdu'nda kalan afetzedelere de yakın ilgi gösterildi.