Alınan denetim kararını değerlendiren Gaziantep Et ve Süt Üreticileri Derneği Başkanı Mevlüt Polat, “Gelsin denetlesinler, bizim korkumuz yok” dedi.

ARTMAYAN NE VAR?

Mevlüt Polat, canlı hayvanda artışın piyasa şartlarına bakıldığında zorunlu hale geldiğini belirterek, “Yem fiyatları artı, bir torba yem 530-540 lira. Arpa 6 bin 800 liradan 8 bin 200 liraya çıktı. Dolar arttı 31 lira oldu, mazot 45 liraya yükseldi, elektrik, su, işçi giderleri arttı. Artmayan ne var? Bir canlı hayvan fiyatları artmadı. Bu artışlar normal.  Piyasada herşeyde artış var. Denetimden korkmuyoruz. Birde denetlenecekse market ve kasaplar denetlensin” diye konuştu.

Gaziantep'i Severoğlu temsil edecek Gaziantep'i Severoğlu temsil edecek

GAZİANTEP’TE YETERİ KADAR HAYVAN VAR

Üreticinin korkacağı bir durumun olmadığını, hayvanın doğu illerinden pahalı geldiğini söyleyen Polat, “Canlı hayvan Doğudan geliyor burada besiye giriyor, yetiştiriliyor. Doğudan pahalı geliyor. Yoksa Gaziantep’te yeteri kadar hayvan var. Ama herşeyin arttığı gibi hayvan fiyatlarının da yerinde sayması söz konusu olamaz. Dolar ayda bin lira artıyor. Besi küçükbaş canlı hayvanın kilosu şu anda 165-170 Karkas et 360-370 lira. Canlı hayvandaki fiyat artışı normal. Piyasa şartlarına göre normal” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR ERBEKTE