1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. DEMOKRASİ DE NASIL BİR DEMOKRASİ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

DEMOKRASİ DE NASIL BİR DEMOKRASİ

A+A-

Öyle bir durum ki, ne yazsanız mutlaka bazı kesimin işine gelmeyecek.. Aslında tek birleştiğimiz nokta Askeri darbelere karşı oluşumuz. Ama ötesine geçince, işler değişiyor. Demokrasi Diyorsunuz, bazıları Demokrasiyi kendine göre uyarlamaya kalkışıyor. Oysa Demokrasi kurallar silsilesi.. Ardından Laik Cumhuriyet demeye kalkışıyorsunuz, bu kez karşıtları size tepki veriyor. Anlayacağınız resmen bir kaos ortamı yaşanıyor şu anda Türkiyede..

Kimse sağlıklı düşünemez hale dönüşüyor böyle ortamda.. Cadı avı başlatanları mı dersiniz, yollara çıkan eli palalı hatta silahlı insanların bazı bölgelerde arabaları çevirip sorgu sual etmelerini dersiniz, gece sabahlara kadar silah sıkanların yarattığı endişe ve korkuyu mu dersiniz.. Buna yüzlercesini ekleyebilirsiniz.. Daha trajikomik olan durumlarda var aslında.. Örneğin Darbeye teşebbüs etme gecesinde Gaziantep’te bankamatik önlerindeki kuyruklar ile ekmek fırınlarındaki kuyrukların görüntüsü, nasıl bir millet olduğumuzun göstergesidir..

ORDU VE YARGIDA O KADAR ÇOKLAR Kİ..

Şu bir gerçek.. Yıllardır Fetullahçıların devletin tüm kurumlarına yerleştiği, buna ilk başta ordu, emniyet, yargı ve eğitim olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz.. Özellikle AK Parti iktidara geldikten sonra ne yaptılarsa göz yumuldu, hatta desteklendi. Birlikte hareket edildi adeta.. O zamanlar bu tehlikeyi söyleyip yazanlar tu kaka edildi, haftalarda gözaltında tutuldu, iftiralarla haksız yere mahkemelerde süründürülüp cezaevlerinde tutuldu.. Sonunda gerçekleri gördük diyerek  tasviye’ye başladılar.. Ama göz yumuş ve destekleniş o kadar derinlere inmişti ki, ne yapsalar başa çıkamıyorlar..

Bakın işte Ordudaki duruma.. Subaylara, Tuğgenerallere, Tümgenerallere ve Korgenerallere.. 15 Temmuz’a kadar bu insanlar nasıl farkedilmez, nasıl görülmez.. Yargıdaki yapılanmayı da ekleyin buna.. Az kalsın ülke elden gidiyordu.. Adamlar parlamentoyu bile bombaladılar.. Neyseki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, müthiş hamlesiyle dünyada eşine az rastlanır bir karşı koyuşla, halk darbeye karşı çıktı.. Artık hepimiz buraya kadar gelişin muhakemesini ülkeyi yönetenlere ve yargıya bırakacağız..  Bizler şimdi önümüze bakmalıyız, ülkenin parçalanmasını önlemek zorundayız.. Bu darbe girişimi umarım birlik ve beraberliğimizi sağlar..

GAZİANTEP TÜRKİYE’NİN ÖRNEK ŞEHRİ OLDU 

Gelelim o geceden itibaren Gaziantep’te yaşananlara.. İlk kez haberde biz yazdık, GAZİANTEP FARKI diye.. Gerçekten müthiş bir hareket sağlandı.. Vali Ali Yerlikaya, Fatma Şahin, ilçe belediye başkanları Mehmet Tahmazoğlu ve Rıdvan Fadıloğlu.. AK Parti il ve ilçe teşkilatları.. Oda başkanları.. İlerleyen süreçte darbeye karşı olan CHP; MHP ve diğer partililerin bu tepkilere ortak katkı sunması.... Bu organizasyon öyle bir noktaya geldi ki, mitinglerde bile sağlanamayan kalabalıklar Demokrasi meydanı dışına taştı.. Her ne kadar araya girerek tartışmalara açık sloganlar atanlar çıksa da, o atmosferin mükemmeliyetini bozacak noktaya getiremedi. Emeği geçen tüm yetkilileri kutlamak görevimiz. Ekip çalışması yapıldı, gece gündüz Demokrasi meydanı boş bırakılmadı..

BUNU FIRSATA DA ÇEVİREBİLİRİZ

Bu bütünlük aslında özellikle yurt dışında fırsata çevrilebilir.. Gastronomi sonrası yaşanan peşpeşe sıkıntılara, IŞİD ve benzeri olumsuz gelişmeler Gaziantep adına talihsizlik oluşturmuştu. Kentin güvenli olması yolundaki endişeler yüzünden sıkıntılar yaşanıyordu. Ama bu Darbe olayıyla birlikte kentin bütünleşip meydanları doldurması, tepki verilmesi Dünyaya iyi şekilde yansıtılabilinirse, Gaziantep efsanesi olarak lanse edilirse, olumsuz imaj kırılabilir.. Yeterki bunu iyi değerlendirelim..

VALİ’NİN DİKKATİNE, ART NİYETLİ VE SORUMSUZLARA DİKKAT

Sırası gelmişken bir konuya dikkati çekmek istiyorum.. Bundan sonrası için özellikle Gaziantep’te asayiş yönlü tedbirleri arttırmak lazım.. Çünkü gerçekten Cuma gününün gecesiyle birlikte meydanlara inenlerin aralarında çok sayıda sorumsuzlar vardı.. İşi abartanlar, işi çığırından çıkaranlar, abartanlar vardı. Bu kişiler yarınlarda kendi başlarına hareket edebilirler. Güvenlik kuvvetlerinin hoşgörüsünü suiistimal etmeye kalkışabilirler.. İşte burada Gaziantep Valisi Sayın Ali Yerlikaya’ya önemli görev düşüyor.. Gece gündüz heyecanlı veya bu darbe girişimini fırsat bilip, kendilerince illegal işler yapmaya kalkışanlara dikkat etmek lazım.. Biliyorsunuz bu şehrin zaten IŞİD ve PKK belasıyla başı dertte.. Güvenlik güçlerimiz mesai durumuna bakmadan büyük özveride bulunuyor, bunun hepimiz farkındayız.. Ama bu şehirde bahsetmeye çalıştığım olumsuzluklar umarım başgöstermez..

MEHMETÇİKLERİN SUÇU NEDİR

İşte tam da bu noktadan hareketle, özellikle Sayın Vali’nin de dikkatine sunarak bu işi fırsat bilip, kendi amaçları için kötüye kullananların yaratacağı kaosu fırsat verilmemesi gerektiğini ifade etmeliyim.. Biliyorsunuz özellikle İstanbul’da Mehmetçiklere yapılanların hiçbir savunulur tarafı yoktur.. O gencecik daha 20 yaşındaki ana kuzularına yapılanları kahrolarak izledik.. Kendilerine verilen emir gereği çıktıkları tanklara veya yollardak kontrolde saldırıya maruz kalan o askerleri teslim olduktan sonra yerde yatarken  kemerleriyle kırbaçlayanların, tekmeleyenlerin, hatta saldırıp öldürenlerin çıkmasının tarifi bile zor. Bu davranış Mehmetçik efsanesine ciddi biçimde darbe vurmuştur.. Dünyada örnek gösterilen bir ordunun askerine bu davranışı yapanların, aslında ordunun imajını yerle bir ettiğinin farkında olmadığını biliyoruz. Subaylara ve üst düzey askeri yetkililere bişey diyemem. Ama o emir kulu çocuklara bu saldırıyı kabullenemeyiz. Tıpkı demokrasiyi koruma adına meydanlara çıkan masum insanlara sıkılan kurşunları kabul etmediğimiz gibi. 

İşte bu nedenle dikkat çekmek istiyor ve Gaziantep’te de böyle sorumsuzların bu işi fırsat bilerek keyfi hareket edip, şehri huzursuz etme cesareti bulmasın diyorum..

BU MEYDAN GAZİANTEP’E YETMİYOR ARTIK

Özellikle Sayın Fatma Şahin’in dikkatini çekmek istiyorum.. Cuma gecesiyle birlikte Demokrasi meydanına toplanan kalabalıklar hepimizin şahit olduğu üzre caddelere taştı. İnsanlar bu meydana sığmadı.. Yani artık gösteriyor ki, Gaziantep’in çok büyük bir meydana ihtiyacı var.. Bunun içinde zaten seçim vaatleri arasındaki projesinde Kamil Ocak’ın yerini meydan yapacağını söyleyen Sayın Şahin’in, bu vaadini yerine getirmek için bu iyi bir fırsat olmuştur.. Bu şehrin artık mevcut Demokrasi meydanıyla bütünleşecek Kamil Ocak stadının yeriyle büyük bir meydana ihtiyaç zaruret olmuştur.. Umarım bunun içinde harekete geçilir..


HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.